Klimat staję się coraz bardziej tropikalny, a co za tym idzie uprawy bardziej egzotyczne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Klimat staję się coraz bardziej tropikalny, a co za tym idzie uprawy bardziej egzotyczne

28.08.2022autor: Patrycja Bernat

Na południu Włoch nowym trendem stają się owoce egzotyczne takie jak mango, papaja czy awokado. Zmiany klimatu w tym przypadku sprzyjają, aby wypróbować nowe kierunki w uprawie. 

Stopniowo we Włoszech klimat staje się coraz bardziej tropikalny. Długie okresu suszy, sporadyczne extremum pogodowe jak obfite deszcze czy porywiste wiatry.

Ewolucja w uprawach

W ostatnich latach we Włoszech zaczęto interesować się uprawą egzotycznych owoców, typowych dla upraw Ameryki Południowej czy Azji. Chodzi przede wszystkim o takie owoce jak:

  • mango;
  • awokado;
  • papaje;
  • jagody goji czy limonkę.

Głównie zainteresowane regiony to obszary Sycylii, Apullii, Kalabrii oraz Basilicaty.

Na ten moment jest już 500 hektarów upraw owoców egzotycznych

 - Na przykład w Apulii uprawa egzotyczna to szybko rozwijająca się działalność, w której łącznie jest już około 500 hektarów owoców egzotycznych. Mówimy o regionie wokół Tarentu i całym obszarze Salento, gdzie warunki klimatyczne wydają się idealne do uprawy tych roślin. Zapotrzebowanie na egzotyczne owoce w całym kraju rośnie, zwłaszcza na awokado, a konsumenci wydają się być skłonni wydawać więcej pieniędzy na produkt krajowy. Chociaż są to gatunki nierodzime, bardzo dobrze dostosowują się do terenów południowych. Niemniej jednak są to uprawy bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Dlatego dla uzyskania dobrego wyniku konieczne jest podjęcie pewnych środków ostrożności i środków ochronnych, takich jak inwestowanie w narzędzia i zadaszenia przeciwmrozowe. Właściwa uwaga jest również wymagana w fazie przed i po przeszczepie. Zawsze zalecam hodowcom przy podejmowaniu decyzji o uprawie lub odmianie przeprowadzenie wstępnego studium wykonalności w odniesieniu do warunków glebowych i klimatycznych. Na przykład w przypadku awokado, które ma zbity system korzeniowy, preferowane są gleby o zawartości gliny poniżej 30% , aby uniknąć problemów związanych z uduszeniem korzeni. - mówi Giovanni Manca, który jest technikiem uprawy specjalizującym się w uprawach tropikalnych.

r e k l a m a

Owoce egzotyczne to pewna opłacalność i mniej wymagająca uprawa

- Ponadto ważne jest, aby wziąć pod uwagę względną wilgotność uprawianego miejsca i założyć grządki, ponieważ oferują one między innymi zaletę lepszego odprowadzania nadmiaru wody. Wykładniczy wzrost nowych nasadzeń w ostatnich latach wynika nie tylko z warunków klimatycznych, ale także z różnych problemów organizacyjnych z powodu wzrostu kosztów. W końcu są to uprawy, które wymagają znacznie mniej siły roboczej w porównaniu z innymi tradycyjnymi drzewami owocowymi mniejsze nawożenie i stosowanie środków ochrony roślin. W porównaniu z innymi uprawami owoce egzotyczne również gwarantują pewną (i większą) opłacalność, przynajmniej przy profesjonalnym prowadzeniu uprawy – dodaje Giovanni Manca. 

opr. Bernat Patrycja
Źródło: freshplaza
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rekord w eksporcie winogron stołowych – który kraj na pierwszym miejscu?

Południowa część świata w sezonie 21/22 wyeksportowała ponad 1,5 mln ton winogrona stołowego. W ciągu ostatniej dekady podaż winogron wzrosła o 300 000 ton. Który kraj przoduje w eksporcie? Skąd importuje Polska?

czytaj więcej

Stołowe winogrono z Mołdawii – niedrogo i wcześnie

Mołdawskie winogrona, w tym roku zbierane aż 10 dni wcześniej. Jaka cena?

czytaj więcej

Owoce borówki jak kiść winogron

W ukraińskiej firmie wyhodowano nową odmianę borówki. Czym się charakteryzuje? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)