Bakterie = 80 kg saletry amonowej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bakterie = 80 kg saletry amonowej

07.03.2022autor: Patrycja Bernat

Zielony ład to ograniczenia, które mają przynieść korzyści dla wszystkich, ale nie zapominajmy, że producenci rolni stają przed poważnymi wyzwaniami. Ceny i nawozów i energii poszły w górę. Jak zatem prowadzić gospodarstwo, aby przynosiło zyski. Jak zredukować ilości używanych nawozów, aby plonowanie było na satysfakcjonującym poziomie?

Założenia Europejskiego zielonego ładu polegające na ograniczeniu stosowania chemicznych pestycydów i nawozów o 50% do 2030 r., a także niespodziewany drastyczny wzrost cen nawozów mineralnych stawiają przed producentami rolnymi coraz to nowe wyzwania. Każdy zastanawia się, w jaki sposób ograniczyć dawki, przy jednoczesnym zachowaniu dobrych wyników w plonowaniu.

Bakterie = 80 kg saletry amonowej

Warto sięgnąć po rozwiązania biologiczne. Firma Bio-Lider, wykorzystująca technologię uznanego laboratorium Bio-Gen wprowadziła od tego sezonu nowy produkt pod nazwą AzotoPower. Jest to preparat bakteryjny, w skład którego wchodzą wolnożyjące izolaty bakterii z rodzajów Azotobacter Arthrobacter o wysokiej koncentracji nie mniejszej niż 1 × 109 jtk/g. Występujące w preparacie bakterie Azotobacter są uznawane za organizmy decydujące o przyrostach azotu w glebie, natomiast rodzaj Arthrobacter reprezentują szczepy bakterii mało wymagających pod względem żywienia azotowego. Z tego właśnie powodu mogą łatwo przyswajać ten składnik z atmosfery. Wolnożyjące bakterie glebowe, w zależności od gatunku, a także panujących warunków środowiskowych, są w stanie związać do 50 kg N/ha, przy średniej w granicach 25-30 kg. Taka ilość dostarczonego roślinom azotu odpowiada ilości składnika zawartego w 70-80 kg saletry amonowej, przy wyraźnie niższych kosztach zabiegu!

r e k l a m a

Promocja wzrostu

Ponadto dostępne w preparacie bakterie posiadają zdolność pobierania fosforu z trudno dostępnych źródeł, a także wspomagają przyswajanie przez rośliny mikroelementów takich jak cynk czy żelazo. Bakterie zawarte w AzotoPower należą do grupy bakterii promujących wzrost roślin (PGPR – plant growth promoting bacteria).

  • Stymulują syntezę fitohormonów (m.in. cytokinin, giberelin);
  • poprawiają rozwój systemu korzeniowego
  • poprawiają efektywność odżywiania roślin;
  • wspomagają odporność na stres.

Skuteczność preparatu potwierdziły liczne badania, a także co dla nas najważniejsze - tegoroczne wyniki wielkości oraz jakości plonów uzyskane na polach produkcyjnych naszych klientów. Produkt znakomicie spisał się w uprawach rolniczych, warzywniczych, jak i sadowniczych, a pozytywne opinie odnotowaliśmy na terenu całego kraju. Znakomity przykład stanowi wynik doświadczenia założonego w gospodarstwie ulokowanym w powiecie Kwidzyńskim(gm. Sadlinki). W uprawie marchwi odmiany Volcano preparat AzotoPower zastosowano 2-krotnie w trakcie okresu wegetacji (przedsiewnie oraz przed zwarciem międzyrzędzi), jednocześnie pozostawiając na polu próbę kontrolną, gdzie nie zastosowano preparatu. Wyniki plonowania marchwi w t/ha potwierdzają efektywność AzotoPowera, którego zastosowanie pozwoliło na uzyskanie zwyżki plonu wielkości 17,4 t/ha.

AzotoPower w dawce 100 g/ha przy użyciu 200-400 l wody można stosować w formie oprysku doglebowego przedsiewnie w uprawach rolniczych oraz przed siewem lub sadzeniem roślin w produkcji warzyw. Możliwe jest również jego zastosowanie w formie oprysku nalistnego po ruszeniu wegetacji w uprawach polowych, (np. po siewie, po wschodach, w fazie krzewienia) jak również w uprawie warzyw w dowolnej fazie aktywnego wzrostu. Z kolei w uprawach sadowniczych preparat znajduje zastosowanie w formie oprysku w pasie herbicydowym. AzotoPower stosuje się także na resztki pożniwne razem z dobrze znanym od wielu lat na rynku środkiem RewitalPRO+. Takie połączenie gwarantuje wysoką i efektywną dostępność azotu dla roślin jesienią, a także wpływa na szybki rozkład resztek pożniwnych

Bernat Patrycja
Źródło: inf.pras.Bio-Lider
wykres.Bio-Lider
fot. envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Znaczenie bakterii azotowych w nawożeniu

Zainteresowanie bakteriami z rodzaju Azotobacter związane jest z ich właściwościami, które prowadzą do zwiększenia plonu, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów produkcji. Nie dziwi więc fakt prowadzenia wielu badań nad nimi zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. 

czytaj więcej

Bakterie azotowe alternatywą dla standardowego nawożenia

Bakterie z rodzaju Azotobacter są przedmiotem wielu badań zarówno tych prowadzonych w Polsce, jak i za granicą. Zainteresowanie nimi jest związane z ich właściwościami, które z powodzeniem można wykorzystać w uprawach sadowniczych. Obniżenie kosztów produkcji to tylko jedna z zalet stosowania bakterii. 

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)