Azot prosto z powietrza
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Azot prosto z powietrza

09.03.2022autor: Patrycja Bernat

3 marca w Ciechocinku firma Chemirol zorganizowała konferencję prasową, podczas której zaprezentowała BlueN. To nowy, innowacyjny produkt mikrobiologiczny, który dostarcza roślinom azot z powietrza.

W Ciechocinku na początku marca odbyła się konferencja prasowa firmy Chemirol podczas której zaprezentowali swój innowacyjny produkt mikrobiologiczny BlueN. BlueN odżywia rośliny w azot dzięki działaniu unikatowych bakterii Methylobacterium symbioticum.


– BlueN to produkt przełomowy, na którym chcemy budować naszą przyszłość i będzie on nie tylko podstawą do tworzenia technologii nawożenia i ochrony, ale też do wprowadzania na rynek kolejnej generacji nowych produktów – mówił Łukasz Wieczorek, marketing manager Corteva Agriscience.

Firma rozwija gamę środków biologicznych z wykorzystaniem substancji pochodzenia naturalnego, które pozytywnie wpływają na wielkość i jakość plonów, a równocześnie są bezpieczne dla środowiska.

Co zawiera?

BlueN wspiera odżywianie roślin azotem, zawiera unikatowe bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T, które w odróżnieniu od innych bakterii wiążących azot, zasiedlają część nadziemną roślin. Asymilacja azotu odbywa się poprzez liście, przy użyciu nitrogenazy (wykorzystuje azot atmosferyczny N2 i przetwarza go na jony amonowe NH4+). W ten sposób dostarczyć on może  od 30 do 70 kg azotu roślinom, pozwalając optymalizować koszty nawożenia.

Jak działają bakterie z BlueN?

Preparat stosowany nalistnie, wnika do roślin przez aparaty szparkowe, a następnie przemieszcza się wewnątrz tkanek rośliny, docierając w pobliże fotosyntezujących komórek. Azot atmosferyczny jest wykorzystywany przez roślinę do syntezy związków białkowych lub magazynowany w postaci glutaminy – aminokwasu zapasowego.

Gdzie można stosować?

BlueN został zarejestrowany w uprawach sadowniczych  takich jak: jabłoń, grusza, truskawka, wiśnia, czereśnia, śliwa, brzoskwinia, morela, orzechy, winorośl. 

Bernat Patrycja
źródło; Chemirol 

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uzupełnienie konwencjonalnej ochrony roślin

Firma Corteva ogłosiła rozszerzenie oferty o produkty z serii linii biologicznej, wspierające rozwój i ochronę roślin, a tym samym uzupełniające konwencjonalne rozwiązania.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Wyzwania Zielonego Ładu. Firma Chemirol ma rozwiązanie

Na wyzwania w ochronie roślin, w związku z wprowadzaną przez Unię Europejską strategią, muszą przygotować się wszyscy rolnicy, w tym także producenci owoców i warzyw. Na pytania, jak tego dokonać w praktyce i jakie są rozwiązania dla praktyki, odpowiadają firmy, wprowadzając nowe rozwiązania. 

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)