Żywność na unijnym rynku pod kontrolą - Które produkty były zbadane przez EFSA?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żywność na unijnym rynku pod kontrolą - Które produkty były zbadane przez EFSA?

16.05.2023autor: wk

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zbadał dostępną na unijnym rynku żywność pod kątem zawartości pestycydów. W zaledwie 2,1% badanych próbek stwierdzono przekroczenie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości.

W 2021 r. w Unii Europejskiej pobrano łącznie 87 863 próbek żywności. Analiza wyników pokazała, że 96,1% próbek mieściło się w prawnie dozwolonych poziomach. W przypadku 13 845 próbek przeanalizowanych w ramach skoordynowanego programu kontroli UE (EU MACP) 97,9% było w granicach prawnych.

Jakie produkty były kontrolowane?

UE MACP analizuje próbki pobrane losowo z 12 produktów spożywczych. W 2021 r. były to:
  • bakłażany,
  • banany,
  • brokuły,
  • grzyby uprawne,
  • grejpfruty,
  • melony,
  • słodka papryka,
  • winogrona stołowe,
  • oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia,
  • pszenica,
  • tłuszcz bydlęcy i jaja kurze.
Spośród próbek przeanalizowanych w ramach skoordynowanego programu:
  • stwierdzono, że 58,1% (8 043 próbki) jest wolne od ilościowych poziomów pozostałości.
  • 39,8% (5 507) zawierało jedną lub więcej pozostałości w stężeniu niższym, lub równym dozwolonym poziomom (znanym jako najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości lub NDP).
  • 2,1% (295) zawierało pozostałości przekraczające dozwolone poziomy.

Ocena EFSA - wskaźnik NDP z tendencją wzrostową

Ten sam wybór produktów jest pobierany co trzy lata, co oznacza, że można zidentyfikować tendencje w górę lub w dół. I tak ogólny wskaźnik, w którym pozostałości pestycydów przekroczyły NDP, wzrósł z 1,4% w 2018 r. do 2,1% w 2021 r.

Z wyjątkiem grejpfrutów średni wskaźnik przekroczenia NDP wyniósł w 2021 r. 1,4%, podobnie jak w 2018 r. W 2021 r. państwa członkowskie zwróciły uwagę na większą obecność pozostałości pestycydów w grejpfrutach przywożonych spoza UE, a w tym samym roku Komisja Europejska zwiększyła kontrole graniczne.

W swoim sprawozdaniu EFSA sugeruje, że przeanalizowane w 2021 r. towary żywnościowe prawdopodobnie nie będą stanowić zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Niemniej jednak sprawozdanie zawiera także szereg zaleceń mających na celu zwiększenie skuteczności europejskich systemów kontroli pozostałości pestycydów.

wk
fot. envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

600 milionów z rezerwy celowej na zakup zboża i całodobowe kontrole na granicy

Sejmowa komisja finansów publicznych zgodziła się na przekazanie 600 mln zł z rezerwy celowej dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z przeznaczeniem na zakup zboża. Dodatkowe pieniądze będą także na całodobowe kontrole zboża na granicy.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Kukurydza z Ukrainy, pełna mikotoksyn. Rolnicy przedstawiają badania

Nieprawdą jest, że kukurydza pochodząca z Ukrainy wolna jest od mikotoksyn. Rolnicy posiadają badania, które to potwierdzają, a zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski, skierowali w tej sprawie pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)