Zmiana czasu na zimowy. Pamiętaj przestawić zegarek!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zmiana czasu na zimowy. Pamiętaj przestawić zegarek!

30.09.2023

Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w tym roku w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Wskazówki przestawimy wówczas z godziny 3.00 na 2.00. To gratka dla śpiochów, ponieważ zmiana pozwoli na zaoszczędzenie godziny snu.

Ostatnia niedziela października , to dzień, w którym nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Zgodnie z założeniami, po przestawieniu wskazówek zyskamy godzinę na dowolne aktywności, w tym również na odespanie ciężkiego dnia.

Likwidacja zmiany czasu

W 2018 roku rozpoczęto konsultacje w sprawie zrezygnowania z sezonowych zmian czasu. Z inicjatywą we wrześniu wyszła wówczas Komisja Europejska proponując, że wybór czasu, który będzie obowiązywał na określonym terenie pozostawia w rękach krajów członkowskich. W Polsce prace nad wspomnianym projektem stanęły w miejscu. 

Z przeprowadzonych przez CBOS badań z 2019 roku wynikało, że przeciw aktualnemu rozwiązaniu opowiada się 78,3 proc. respondentów, a za jego utrzymaniem zaledwie 14,2 proc. Polscy, dorośli respondenci, którzy popierają zmianę, wybrali czas letni środkowoeuropejski. Za wybraną opcją opowiada się 74 proc. respondentów.

Historia

Pierwszym pomysłodawcą zmiany czasu na letni i zimowy był Benjamin Franklin. Idea zrodziła się ze względów ekonomicznych – chodziło o zachęcenie ludzi do korzystania ze światła naturalnego, na rzecz zredukowania użytku sztucznego oświetlenia. W uznaniu tej decyzji za słuszną pomogły mu obserwacje trybu pracy współmieszkańców – przy wyborze godzin snu, kierowali się nie zachodzącym za oknem słońcem, ale dokładną godziną.

W krajach UE, kwestię dotyczącą możliwości korzystania jak najdłużej ze światła naturalnego w danym okresie, reguluje Dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego.
Patrycja Lisowska
fot: envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Grupy Producentów – ile ich jest w Polsce i na południu Europy? Jakie będą dofinansowania w najbliższym czasie?

  Od 2015 r. o 1/3 spadła liczba grup producenckich. Średni stopień zorganizowania rolników w Polsce ocenia się obecnie na ok. 10 – 15%. Jak na tym tle wyglądają kraje starej Unii Europejskiej?

czytaj więcej

Dożynki Prezydenckie 2023: najpiękniejszy wieniec dożynkowy i Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich

   W miniony weekend w Warszawie odbyło się już IX Święto Plonów w Pałacu Prezydenckim. Prezydent podziękował rolnikom za trud włożony w pracę w gospodarstwach, w dostarczanie zdrowej polskiej żywności konsumentom. Podczas tego święta przyznano nagrody za najpiękniejszy wieniec dożynkowy i w konkursie dla KGW.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)