Zerwany łańcuch dostaw śruty słonecznikowej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zerwany łańcuch dostaw śruty słonecznikowej

02.03.2022autor: Dorota Kolasińska

Jak wynika z informacji, które przekazała nam Izba Zbożowo Paszowa przez sytuację na Ukrainie łańcuch dostaw śruty słonecznikowej został zerwany. Importowaliśmy jej najwięcej z Ukrainy…

Dotarła do nas informacja, że na rynku zaczyna brakować śruty słonecznikowej. To jedna z pasz, która jest stosowana jako alternatywa poekstrakcyjnej śruty rzepakowej. Zawiera średnio 34% białka ogólnego, 17-19% włókna jest dobrym uzupełnieniem białka w mieszankach paszowych dla bydła.

To cios dla polskich rolników, ale także dla Ukrainy – to jeden z symboli tego kraju. Ukraina bowiem jest światowym liderem w uprawie i produkcji tej rośliny, jednak w przeważającej ilości eksportuje przetworzone nasiona. Według szacunków USDA Ukraina miała wyprodukować w bieżącym sezonie 17,5 mln ton nasion słonecznika (+24% więcej niż rok wcześniej), ale prognozy w związku z trwającą wojną zapewne ulegną zmianom. Zlokalizowane na Ukrainie tłocznie przerabiają rocznie 13,6 mln t rocznie. USDA szacowało, że w sezonie 2021/2022 Ukraina wyeksportuje 200 tys. ton nasion, 5,3 mln t śruty słonecznikowej, oleju słonecznikowego 6,4 mln t.

W 2021 roku, łączny import śruty słonecznikowej i pelletów z łuski słonecznika wyniósł ok. 310 tys. ton, z tego 295 tys. ton z Ukrainy i 7 tys. ton z Rosji. Cena nasion słonecznika na dzień 22 lutego w UE kształtowała się na poziomie 619 euro/t, rok do roku cena wzrosła o 6%.

Z informacji pozyskanych od firm Izby Zbożowo-Paszowej wynika, że po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę większość tłoczni śrut wraz z większymi podmiotami handlującymi zbożami wycofała wszystkie oferty sprzedaży, co było pokłosiem dużych wzrostów cen na giełdach. W takiej sytuacji handel został praktycznie ograniczony do zera. Branża zwraca uwagę na pogarszającą się sytuację na rynku surowców białkowych i zbóż.

- Łańcuch dostaw śruty słonecznikowej (importowanej do Polski prawie w 100% z Ukrainy) jest na dziś zerwany. Teoretycznie jako naturalny zamiennik może być stosowana śruta rzepakowa - jej dostępność w średnim terminie nie powinna ulec zmianie, ale problematyczna może być kwestia wyceny – podaje Izba.

Oprac. dkol na podst. Izba Zbożowo Paszowa/circabc.europa.eu/

Fot. Envato elements

 

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przez agresję Rosji na Ukrainę wzrośnie popyt na polskie zboża?

Wojna na Ukrainie w ostatnich dniach spowodowała prawdziwą rewolucję na giełdach i rynkach. Zareagował także rynek zbóż, których oba kraje są dużymi producentami. Sytuację na nim monitoruje między innymi Izba Zbożowo-Paszowa. Czy polskie zboże zapełni powstałą na rynku lukę?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)