Za jaką kwotę zostaną oddane Puławy Orlenowi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Za jaką kwotę zostaną oddane Puławy Orlenowi?

16.06.2023

Grupa ORLEN analizuje potencjalną możliwość akwizycji Zakładów Azotowych w Puławach należących do Grupy Azoty S.A. Zdaniem rządu połączenie możliwości zakładów w Puławach i Anwilu Orlen zwiększy konkurencyjność na rynku nawozów.

W Sejmie posłowie opozycji zadali rządowi pytania w sprawie przejęcia przez Orlen Grupy Azoty Puławy. Przypomnieli, że 8 lat temu Grupa Azoty była drugą największą spółką, jeśli chodzi o kapitalizację Skarbu Państwa. Powstała po procesie integracji czterech zakładów wielkiej chemii:
  • Kędzierzyn-Koźle,
  • Tarnów,
  • Police i Puławy, komasując całą branżę i tworząc gigantycznego jak na środkowoeuropejskie warunki gracza, stabilnego ekonomicznie i zdywersyfikowanego.
- Dzisiaj, w I kwartale tego roku, grupa wygenerowała stratę w wysokości 550 mln zł, tyle, ile mniej więcej warte są dzisiaj Puławy, bo pomysłem na zmianę, na reformę jest to, że oddamy grupę Puławy Orlenowi za taką kwotę – mówił w Sejmie poseł Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej. 


r e k l a m a

Będzie fuzja Puław z Anwilem? 

Ministerstwo aktywów państwowych przypomniało, że na sytuację spółki w dużym stopniu wpłynęły rekordowe ceny gazu. W lutym Azoty zmniejszyły produkcję nawozów w porównaniu z lutym 2022 r. o 34%, a nawozów wieloskładnikowych – o 59%.

 - Grupa Orlen przystępuje do analizy możliwości akwizycji Grupy Azoty Puławy. Spółka nie przesądza o wyniku tych prac, ale perspektywa transakcji wydaje się bardzo obiecująca. Ponieważ umożliwia integrację dwóch dużych producentów nawozów azotowych – Grupa Azoty Puławy i Anwil – a oba zakłady posiadają silną pozycję rynkową i w ostatnich latach rozbudowywały nowoczesne jednostki do produkcji nawozów będące odpowiedzią na oczekiwania rynku. Konsolidacja w obszarze nawozów azotowych pozwoli efektywniej zarządzać, skupić się na optymalnym wykorzystaniu posiadanych instalacji i umocnieniu pozycji na rynkach europejskich. Skonsolidowany podmiot w ramach silnej, zintegrowanej pionowo i surowcowo grupy ma większą szansę na przetrwanie i utrzymanie pozycji konkurencyjnej na rynku  - tłumaczył posłom wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, który podkreślił, że trudna sytuacja na rynku nawozowym dotyczy wszystkich firm w Europie.

Zobacz także: Grupa Azoty zostanie przejęta przez Orlen. Ustabilizują ceny nawozów?

Zaangażowanie Grupy ORLEN w sektor nawozowy

Jak na razie spółki podpisały umowę o współpracy i zachowaniu poufności, która umożliwi rozpoczęcie procesu due diligence, czyli badania kondycji puławskich zakładów.

 - Połączenie firm umożliwiłoby zwiększenie zaangażowania Grupy ORLEN w sektor nawozowy, a poprzez wykorzystanie licznych synergii zwiększyło jego efektywność i konkurencyjność na europejskim rynku. Z kolei dla klientów spółek, w tym rolników, połączenie to lepsza i szersza oferta nawozów, a także łatwiejszy dostęp do produktów potrzebnych na rynku w danym momencie dzięki wyższej elastyczności produkcji – napisała Grupa Azoty w komunikacie prasowym. 


SONDA NAWOZOWA: ceny nawozów na świecie i w Polsce. Czy cena mocznika jeszcze spadnie?

wk
Fot: archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Orlen inwestuje w odnawialne źródła energii – farmy wiatrowe i słoneczne

Orlen prężnie inwestuje w odnawialne źródła energii. Poza farmami wiatrowymi i słonecznymi chce inwestować w małe reaktory jądrowe. Grupa w maju informowała, że jako pierwsza w Polsce zaplanowała budowę infrastruktury, która umożliwi dostarczenie energii elektrycznej, produkowanej na morzu.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

SONDA NAWOZOWA: W Niemczech mocznik tańszy aż o 80%! Ile kosztują nawozy w Polsce i na świecie?

Kanadyjska firma Canpotex poinformowała o podpisaniu kontraktu z Chinami na dostawy chlorku potasu, w poprzednich latach to właśnie wyznaczało dolną granicę dla międzynarodowej ceny potasu. W Niemczech nawóz KAS ocenie sprzedawany jest za około 300 euro za tonę, mocznik natomiast spadł już z ceny aż o 80%. Ile kosztują nawozy na świecie, a po ile kupimy je w Polsce?

czytaj więcej
Aktualności

Cena gazu zmienia się codziennie, ale nie cenniki nawozów. Kto dyktuje ceny?

Obecne ceny gazu na giełdach w kontraktach terminowych są o niemal 70% niższe niż rok wcześniej. Zdaniem rządu taka sytuacja powinna sprzyjać dalszym spadkom cen nawozów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)