Wojciechowski: bezpieczeństwo żywnościowe zależy od dostaw lokalnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wojciechowski: bezpieczeństwo żywnościowe zależy od dostaw lokalnych

09.09.2021autor: Dominika Mulak

Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, przekonywał jak bardzo istotna dla zachowania bezpieczeństwa żywnościowego jest lokalna produkcja żywności.

- Udało nam się zapewnić w kryzysie bezpieczeństwo żywnościowe, a właściwie nasi rolnicy je zapewnili, za co należy im się naprawdę ogromna wdzięczność – mówił na wstępie komisarz rolny, Janusz Wojciechowski.

- Kryzys zdrowotny i gospodarczy nie przerodził się w kryzys żywnościowy. W Europie, w każdym zakątku, żywność podczas kryzysu związanego z pandemią była cały czas dostępna. To wielka zasługa rolników, ale też całego systemu żywnościowego. To tylko pokazuje, że Wspólna Polityka Rolna UE okazała się polityką efektywną – podkreślił.

W czasie tego kryzysu ze względu na pojawiające się trudności w poszczególnych sektorach była konieczność używania niektórych instrumentów, interwencji rynkowych. Te reakcje okazały się jak najbardziej skuteczne. - Wczoraj opublikowaliśmy najnowsze dane dotyczące wyników eksportowych w obszarze gospodarki żywnościowej. Handel produktami rolnymi zwiększył się w tym dramatycznym roku pandemii 2020. Eksport produktów rolnych z UE wzrósł o 1,4%. Nieznacznie wzrósł też import, a więc rolnictwo i system produkcji żywności funkcjonował, mimo tych trudności, prawidłowo - mówił Wojciechowski.

r e k l a m a
Mimo tak pozytywnych wyników eksportowych, w dobie kryzysu wystąpiły jednak symptomy, które wymagają poważnej analizy. - Okazało się, że jeśli zostały zamknięte granice, pierwszymi sektorami, które najbardziej to odczuły był transport i sektor żywności. Utknęły ogromne transporty żywności oraz żywych zwierząt a także powstał problem z ruchem pracowników. Wiele sektorów produkcji rolniczej jest uzależnionych od zewnętrznej siły roboczej - zaznaczył. 

To niestety pokazuje jak bardzo nasz system produkcji żywnościowej uzależnił się od zewnętrznych dostaw, rynków i siły roboczej. Dlatego komisarz UE ds. rolnictwa przekonywał, jak ważna dla zachowania bezpieczeństwa żywnościowego jest lokalna produkcja żywności. To główny cel strategii od pola do stołu.

- Bezpieczeństwo żywnościowe trzeba budować przede wszystkim w oparciu o lokalne związki między rolnictwem, przetwórstwem i rynkiem. W maksymalnym stopniu trzeba ten potencjał wykorzystać – mówił. - W sytuacji poważnego kryzysu to co może zaszkodzić bezpieczeństwu żywnościowemu, to co może nas pozbawić bezpieczeństwa żywnościowego, to zablokowanie przede wszystkim możliwości transportowych. W strategii od pola do stołu, w głównym dokumencie strategicznym dotyczącym przyszłości rolnictwa w Europie jest to bardzo poważnie zapowiedziane, że w przyszłych działaniach trzeba dążyć do zmniejszenia zależności sektora żywnościowego od konieczności transportowania produktów rolnych na bardzo duże odległości - dodał.

Jak wynika z przedstawionych przez komisarza danych za 2017 rok, 3 mld ton produktów rolnych i żywnościowych każdego roku przewożonych jest przez Europę. A dystans, który muszą pokonać to 540 mld tono-kilometrów.

- Statystyczna porcja żywności za nim dostanie się z pola na stół przejeżdża około 180 km, dlatego musimy postawić na silniejsze funkcjonowanie rolnictwa i całego systemu żywnościowego w systemie tych bliskich dostaw i krótkiej drogi od pola do stołu. Nikt nie mówi oczywiście, że eksport jest czymś złym, zdecydowanie chcemy go rozwijać, ale bezpieczeństwo żywnościowe powinno być oparte przede wszystkim na systemie dostaw lokalnych  – podkreślił.

Fot. Bujoczek



autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak wyodrębnić lokal z domu jednorodzinnego?

Przekazaliśmy gospodarstwo rolne synowi. Nadal jesteśmy właścicielami działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym o powierzchni 0,5 ha. Dwa lata temu połowę domu przekazaliśmy synowi. Syn chciał wziąć kredyt na rozbudowę domu, ale łatwiej będzie otrzymać kredyt, jeżeli zostanie wyodrębniony osobny lokal. Czy w domu jednorodzinnym mogą być dwa odrębne lokale? Co z piecem w kotłowni, który jest na cały dom? Czy można wyodrębnić kotłownię?

czytaj więcej
Aktualności

Europejski Zielony Ład zachętą, a nie przymusem

Strategia „Od pola do stołu” wzmocni potencjał europejskiego rolnictwa, mówił w Sejmie unijny komisarz Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem, realizacja celów Europejskiego Zielonego Ładu nie będzie w Polsce żadnym problemem. Tym bardziej, że nie są przymusowe.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Komisarz Wojciechowski uspokaja – Polska nie musi obawiać się redukcji w ochronie i w nawożeniu

Komisarz Janusz Wojciechowski w rozmowie z top agrar Polska uspokaja: Polska nie musi obawiać się redukcji stosowania środków ochrony roślin i nawożenia, gdyż to nie nasz kraj ma problem z nadmiernym nawożeniem i ochroną w porównaniu do krajów starej Unii Europejskiej. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)