Większe możliwości dla myśliwych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Większe możliwości dla myśliwych

27.06.2022autor: wk

Myśliwi na polowaniach będą mogli korzystać z krótkiej broni palnej oraz będą mieli większe możliwości polowania na gatunki inwazyjne, co ma przyczynić się do ich eliminacji oraz pomóc w walce z rozprzestrzeniającą się wścieklizną.

Ministerstwo środowiska i klimatu przygotowało w sprawie  szczegółowych warunków wykonywania polowania.

Broń krótka – dozwolona

W nowelizacji zaproponowano rozszerzenie katalogu broni palnej, jaka może być wykorzystywana do wykonywania polowania, o krótką broń palną z przeznaczeniem do dostrzeliwania postrzałków zwierzyny oraz uśmiercania drapieżników schwytanych w pułapki żywołowne.

Zaproponowana zmiana ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa myśliwych i używanych do polowania psów myśliwskich przy wykonywaniu czynności dostrzeliwania rannej zwierzyny. Ranna zwierzyna co do zasady uchodzi w trudnodostępne, porośnięte gęstą roślinnością miejsca, w których operowanie długą myśliwską bronią palną jest utrudnione. Ponadto zaproponowana zmiana ma na celu zapewnienie myśliwym możliwość bezpiecznego uśmiercania drapieżników schwytanych w pułapki żywołowne. Aktualnie używana do polowania myśliwska broń palna długa dysponuje energią kinetyczną wystrzeliwanych z niej pocisków znacznie przewyższającą potrzeby związane ze skutecznym uśmierceniem schwytanych w pułapki żywołowne drapieżników, co dodatkowo powoduje ryzyko rykoszetów spowodowanych brakiem możliwości wytracenia energii kinetycznej pocisku w celu. Jednocześnie używanie przez myśliwych broni krótkiej przy wykonywaniu polowania dopuszczalne jest w wielu krajach europejskich.

r e k l a m a

Noktowizja w walce ze wścieklizną

W nowelizacji zaproponowano również rozszerzenie katalogu zwierząt, na które można wykonywać polowanie w porze nocnej o ptaki i ssaki należące do inwazyjnych gatunków obcych. Zaproponowano również rozszerzenie katalogu zwierząt, na które można wykonywać polowanie przy użyciu termowizyjnych i noktowizyjnych urządzeń celowniczych o ptaki i ssaki należące do inwazyjnych gatunków obcych oraz drapieżniki. Zmiana w zakresie możliwości stosowania optoelektronicznych urządzeń celowniczych do polowania na drapieżniki ma na celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wścieklizny poprzez umożliwienie myśliwym efektywnego odstrzału i ograniczenia liczebności tej zwierzyny.

Niebezpieczna wścieklizna

Analiza aktualnej sytuacji epizootycznej w tym zakresie wskazuje, iż ze względu na liczną populację drapieżników, w szczególności lisów, zasięg występowania wścieklizny w Polsce zwiększył się i aktualnie odnotowuje się przypadki tej choroby na obszarach, które w ostatnich latach były od niej wolne. W 2021 r. wykryto przypadki wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze w województwie mazowieckim i świętokrzyskim, tj. w województwach, w których na przestrzeni ostatnich lat nie notowano występowania tej choroby.

Należy podkreślić, że wścieklizna należy do kategorii zoonoz (kategoria chorób mogących przenieść się ze zwierzęcia na człowieka) i jest chorobą śmiertelną dla człowieka.

Sokolnictwo dziedzictwem kulturowym

W projektowanej nowelizacji przewidziano również zmianę umożliwiającą wykonywanie indywidualnego polowania przy pomocy ptaków łowczych na zające. Zaproponowana zmiana stanowi odpowiedź na zgłaszane od wielu lat postulaty sokolników. Sokolnictwo jest marginalną dziedziną łowiectwa – obecnie zajmuje się nim około 250 osób w kraju na blisko 128 tys. myśliwych. Niemniej jednak należy zauważyć, iż polskie sokolnictwo jest wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, a sokolnicy są zobowiązani do pielęgnowania tej sztuki.

wk
fot. Drożdż

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Rewolucja w polowaniach: kontrola bioasekuracji polowań i nie tylko

Posłowie opozycji proponują zmiany w przepisach dotyczących polowań. Ich zdaniem należy doprecyzować pojęcie odstrzału sanitarnego oraz upoważnić organizacje społeczne do kontroli bioasekuracji polowań. Postulowany jest także powrót do ochrony dzików poza strefami ASF oraz wykreślenie kar dla osób celowo utrudniających polowania. 

czytaj więcej
Aktualności

W Polsce jest za mało myśliwych, a odstrzał sanitarny to biznes?

W Polsce jest za mało myśliwych twierdzi ministerstwo klimatu i środowiska i zapowiada, że będzie starało się, aby ich liczba wzrosła do 200 tys. osób. Kolejna zapowiadana zmiana to likwidacja odstrzału sanitarnego i włączenie go w zwykłe plany łowieckie. 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)