r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>Unijni politycy: „Komisja powinna wycofać plany wprowadzenia zakazu stosowania środków ochrony roślin”
Unijni politycy: „Komisja powinna wycofać plany wprowadzenia zakazu stosowania środków ochrony roślin”
27.09.2022autor: Dominika Mulak
Dla unijnych polityków zajmujących się rolnictwem i ochroną środowiska jest jasne, że unijne plany zmniejszenia o połowę stosowania środków ochrony roślin są chybione i powinny zostać wycofane. Ale czy tak się stanie?
Część europosłów CDU uważa, że prawdopodobieństwo, że Komisja Europejska wycofa swoją propozycję ograniczenia stosowania środków ochrony roślin o połowę, jest bardzo duże. Rzecznik grupy EPP ds. środowiska dr Peter Liese, który zasiada w Parlamencie Europejskim, podkreślił, że jego zdaniem prawdopodobieństwo takiego ruchu jest większe lub równe 50 proc. Szczególnie w Soest (kraj związkowy Nadrenii Północnej-Westfalii) wśród potencjalnie zainteresowanych rolników panuje ostry sprzeciw wobec unijnych planów. Oprócz proponowanego ograniczenia ś.o.r. do 2030 roku w całej UE o 50%, szczególnie krytykowany przez rolników jest pomysł całkowitego zakazu stosowania pestycydów na wszystkich obszarach chronionych.
Liese dostrzega braki techniczne
Dwóch posłów CDU zwróciło również szczególną uwagę na ostre odrzucenie propozycji przez rolników. Z kolei Liese zauważył, że całkowity zakaz stosowania środków ochrony roślin na obszarach chronionych byłby ze szkodą dla wielu rzadkich ptaków mających gniazda na ziemi. Wynika to z faktu, że do odchwaszczania trzeba by było wtedy stosować brony. Ponadto bez chemicznej ochrony roślin należałoby zrezygnować z uprawy zbóż, co doprowadziłoby do zwiększenia ilości pól kukurydzy, które jak wiadomo są mniej odpowiednie dla ptaków gniazdujących na ziemi.
r e k l a m a
Lins: Niemcy będą szczególnie dotknięte
Tymczasem przewodniczący Komisji Rolnictwa Norbert Lins (na zdjęciu) zauważył, że Niemcy byłyby szczególnie dotknięte całkowitym zakazem dla tych obszarów ze względu na wysoki po Słowenii i Austrii udział obszarów chronionego krajobrazu. Jego zdaniem projekt rozporządzenia jest atakiem na obszary wiejskie i jeszcze bardziej pogłębiłby podziały między mieszkańcami wsi i miast.
Nawet ekolodzy sceptycznie nastawieni
Joachim Drüke, przewodniczący grupy roboczej ds. biologicznej ochrony środowiska w powiecie Soest, był sceptyczny wobec propozycji Komisji. Zasadniczo opowiada się on za znacznym ograniczeniem stosowania pestycydów chemicznych. Jednak plany Brukseli są zdecydowanie zbyt mało zróżnicowane. Ważne jest, aby uprawa była możliwa nawet na gruntach ornych na obszarach chronionych. Według Drüke umowna ochrona przyrody zależy w szczególności od współpracy z rolnikami. Jest to ważny fundament skutecznej ochrony przyrody.
Konstantin Kockerols
Fot. www.topagrar.com
Dominika Mulak
<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a