Szybka zmiana na stanowisku ministra rolnictwa: kto zastąpi Grzegorza Pudę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szybka zmiana na stanowisku ministra rolnictwa: kto zastąpi Grzegorza Pudę?

15.10.2021autor: Dorota Kolasińska Kamila Szałaj

Grzegorz Puda w ministerstwie rolnictwa sprawuję swą funkcję od roku. Jeden z eurodeputowanych PiS potwierdził pogłoski dotyczące szybkiej zmiany na głównym stanowisku resortu rolnictwa. Kto zatem zostanie ministrem rolnictwa? 

Wszystko wskazuje na to, że niebawem, bo być może już w przyszłym tygodniu nastąpią zmiany w resorcie rolnictwa. Wersji było kilka, kto zastąpi Grzegorza Pudę na stanowisku ministra. Z wczorajszej wypowiedzi Bogdana Rzońca, europosła Prawa i Sprawiedliwości, którą można było usłyszeć na antenie Polskiego Radia 24 wynika, że Henryk Kowalczyk przejmie funkcje, które sprawował Puda przez ostatni rok. 

Kowalczyk był ministrem rolnictwa w latach 2006-2007, a w 2018-2019 r. sprawował funkcję ministra środowiska. Według eurodeputowanego Henryk Kowalczyk zna "problemy ludzi wsi". Z ustaleń serwisu w wPolityce.pl wynika, że Henryk Kowalczyk prawdopodobnie zostanie również wicepremierem.

Na razie tajemnicą owiane jest, gdzie z dotychczasowego stanowiska trafi Grzegorz Puda, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że "obejmie ważną funkcję". 


Z sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” na początku wrześnie, w którym respondenci oceniali poszczególnych ministrów, Grzegorz Puda wypadł słabo. Pracę ministra Pudy pozytywnie oceniło jedynie 13%, negatywnie 26% badanych, a 38% w ogóle nie zna takiego ministra. Niecały miesiąc temu w Sejmie odbyła się debata na temat odwołania Pudy ze stanowiska, taki wniosek złożyło PSL. Wówczas minister wyszedł obronną ręką, teraz plany się zmieniły. Co było ich przyczyną? 

r e k l a m a
Można się jedynie domyślać, że jest to spowodowane rosnącą niechęcią rolników do partii Prawo i Sprawiedliwość i podejmowanych w ostatnim czasie decyzji. 

Rolnicy z kolei oceniają pracę Grzegorza Pudy słabo, ponieważ zaznaczają, że nie angażuje się w problemy polskiej wsi, które w ostatnim roku osiągnęły dramatyczny rozmiar. Obecny minister rolnictwa jest ostro krytykowany przez AgroUnię.

- Zobaczył, że rozmowa z AgroUnią, która miała miejsce 4 października, to nie jest jak rozmowa z innymi związkami - jedzenie cukierków, picie kawy i klepanie się po plecach. To rozmowa na konkretnych zasadach, które ustalamy my. Minister okazał się kompletnym nieporozumieniem - powiedział dziś Michał Kołodziejczak. Dodał, że trzecia zmiana ministra rolnictwa w ciągu 3,5 roku bardzo dużo mówi o PiS i o podejściu tej partii do rolników. 

- PiS nie ma pomysłu na polską wieś, ani na to, kto ma być ministrem rolnictwa. Ich ławka rezerwowych na ministrów już się skończyła. Wchodzi ktoś nieprzygotowany z trybun, a będzie musiał rozegrać najważniejszy mecz, bo mecz o produkcję żywności - tak kandydaturę Henryka Kowalczyka na stanowiska szefa resortu rolnictwa ocenił Kołodziejczak.

To nie koniec krytyki. Grzegorza Pudę negatywnie ocenia również Jan Krzysztof Ardanowski. 

- Minister Puda nie jest w stanie zrealizować programu dla polskiej wsi. Ten rok jest zmarnowany, rolnicy negatywnie oceniają ten czas i nie dają się nabrać na jakieś deklaracje - ocenił wczoraj w wywiadzie dla kanału Idź Pod Prąd Ardanowski. 



Pogodzimy interesy?



Kowalczyk był jednym z posłów, którzy zagłosowali przeciwko "Piątce dla zwierząt". Za złamanie dyscypliny klubowej został na miesiąc zawieszony w prawach członka partii.

Z jednej strony, to osoba, która stanęła po stronie rolników w tej trudnej debacie. Wydaje się być dobrym kandydatem na to stanowisko w kontekście planowanych zmian dla nowej WPR i Planu Strategicznego - pogodzenie interesów rolników z ochroną środowiska, wdrożeniem dobrych praktyk związanych ze zrównoważoną produkcją rolną, ale czy będzie to minister dla rolników, który obroni ich interesy, kiedy będą tego najbardziej potrzebować? Niedługo się tego dowiemy. 

W kuluarach mówi się, że to nie jest dobry czas na zmiany na tak ważnym stanowisku. Negocjacje w sprawie Planu Strategicznego trwają, ważą się losy rolników, dalsze finansowanie rolnictwa i rozwój gospodarstw. 

Kamila Szałaj/ Dorota Kolasińska

Fot. archiwum/MRiRW

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ostatnie spotkanie organizacji rolniczych z ministrem Pudą?

To było prawdopodobnie ostatnie spotkanie ministra Grzegorza Pudy z organizacjami rolniczymi. Przedstawił on priorytety resortu na przyszły rok i otrzymał długą listę spraw do załatwienia, które - jeśli potwierdzą się doniesienia o zmianie na stanowisku szefa resortu rolnictwa - przekaże swojemu następcy.    

czytaj więcej

Puda kontra Kołodziejczak. Jak przebiegło starcie?

- Spotkanie było złe, a minister nie wywiązał się z umowy, bo przyprowadził sobie inne organizacje. Ale my chcemy nadal rozmawiać, bo zależy nam na naprawianiu polskiego rolnictwa - powiedział dziś Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii po rozmowach z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą. Jak przebiegło spotkanie i co minister Puda odpowiedział rolnikom?

czytaj więcej

Minister Puda zostaje. Sejm odrzucił wniosek o odwołanie

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Grzegorza Pudy przepadł w Sejmie. To oznacza, że zmiany na stanowisku szefa resortu rolnictwa nie będzie. Kto poza posłami PiS poparł ministra Pudę?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)