Szczyt Rosja-Afryka: Rosja chce pomóc Afryce w walce z głodem i zmianami klimatu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szczyt Rosja-Afryka: Rosja chce pomóc Afryce w walce z głodem i zmianami klimatu

27.07.2023autor: Maryia Khamiuk

Rosja planuje zapewnić pomoc humanitarną w postaci zbóż i nawozów dla krajów afrykańskich, które cierpią z powodu głodu i suszy. To jedno z głównych przesłań drugiego szczytu Rosja-Afryka, który odbędzie się w Petersburgu pod koniec tego tygodnia.

Rosja zrekompensuje szkody po wyjściu z umowy zbożowej

Rosja zakończyła uczestnictwo w umowie czarnomorskiej dotyczącej dostaw zbóż, która gwarantowała stabilność cen i zapasy żywności dla wielu krajów rozwijających się, w tym afrykańskich. Decyzja to wywołała obawy o sytuację bezpieczeństwa żywnościowego na kontynencie afrykańskim, gdzie wiele ludzi cierpi z powodu głodu.
Jednak Rosja zapowiedziała, że będzie rekompensować szkody, które mogą zostać wyrządzone, poprzez zapewnienie pomocy humanitarnej w postaci dostaw zbóż i nawozów. Opowiedział o tym w wywiadzie dla RIA Oleg Ozerov, poseł z pełnomocnictwami Ministra Spraw Zagranicznych Rosji, szef sekretariatu forum partnerstwa Rosja-Afryka. Według niego taka pomoc już była świadczona – zostały wysłane partie do Malawi i Kenii.

- Zawsze będziemy mieli możliwość porozumienia się z naszymi afrykańskimi kolegami w tych sprawach – powiedział Oleg Ozerov.
r e k l a m a

Bezpieczeństwo żywnościowe i zmiany klimatu to priorytet dla Afryki

Ozerov podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe i eliminacja głodu to jedne z kluczowych problemów afrykańskiego kontynentu. Wiele krajów afrykańskich boryka się z poważnymi problemami związanymi ze zmianami klimatu, przemieszczaniem się mas ludności w wyniku konfliktów, zjawisk przyrodniczych, na przykład inwazji szarańczy, suszy czy powodzi.


Zobacz także: Rosjanie zaatakowali port na Dunaju na granicy z Rumunią


- Sytuacja z głodem na kontynencie afrykańskim jest poważna. Szczególnie na Rogu Afryki, w regionie Sahel-Sahary – powiedział Ozerov.

Dlatego jednym z priorytetowych tematów do omówienia podczas szczytu będzie międzynarodowe bezpieczeństwo żywnościowe i stabilność rynku nawozów. Ozerov zapowiedział, że nie będzie to tylko dyskusja, ale dyskusja z propozycją rozwiązania dla afrykańskich państw.

- Będzie to jednym z tematów dyskusji - tworzenie korytarzy logistycznych i hubów nie tylko dla żywności i nawozów, ale także dla każdego innego produktu produkowanego przez Federację Rosyjską. To naturalny i właściwy sposób rozwoju naszych długoterminowych, perspektywicznych relacji – powiedział Ozerov.

Rosja widzi Afrykę jako równorzędnego partnera

Ozerov podkreślił również, że Rosja widzi Afrykę jako równorzędnego partnera i nie stawia jej przed wyborem: Rosja czy Zachód. Według niego Rosja nie ma żadnych ukrytych interesów ani agendy politycznej w Afryce.

- Nie mamy żadnych warunków politycznych ani ideologicznych. Nie mamy żadnych ukrytych interesów ani agendy politycznej. Nie chcemy zmieniać reżimów, nie chcemy wpływać na wewnętrzne sprawy afrykańskich państw. Chcemy współpracować na zasadzie wzajemnego szacunku i korzyści – powiedział Ozerov.
Ozerov dodał, że Rosja jest gotowa do współpracy z Afryką w różnych dziedzinach, takich jak energetyka, górnictwo, rolnictwo, infrastruktura, zdrowie, edukacja, kultura i bezpieczeństwo.


Czytaj także: Kryzys na rynku owoców „Można rwać za darmo”. Zakaz importu z Ukrainy, Rosja zwiększy produkcje i mołdawski eksport owoców do UE przedłużony o kolejny rok


- Rosja-Afryka to nie tylko biznes, to także ludzie. To także kultura, edukacja, nauka, sport. To także bezpieczeństwo i walka z terroryzmem, piractwem i przestępczością transgraniczną. To także współpraca w ramach organizacji międzynarodowych i regionalnych. To także dialog polityczny na wysokim szczeblu – powiedział Ozerov.
Ozerov wyraził nadzieję, że drugi szczyt Rosja-Afryka będzie sukcesem i przyczyni się do pogłębienia i rozszerzenia współpracy między Rosją a Afryką. Zaprosił również wszystkich zainteresowanych do udziału w forum ekonomicznym Rosja-Afryka, które odbędzie się w ramach szczytu 27-28 lipca w Petersburgu.

Mkh na podst. RIA Novosti
fot: envato.elements
autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Kto kupuje rosyjskie zboże? Rosja zwiększyła eksport zboża o prawie 100% po wyjściu z umowy zbożowej

Rosja po wycofaniu się w lipcu z umowy zbożowej, zwiększyła swój eksport na rynki światowe. Według danych Związku Eksporterów Zboża, od początku lipca do 16 sierpnia 2023 r., Rosja wyeksportowała 9,1 miliona ton zbóż. Samej pszenicy wysłano 6,8 mln ton. Jest to wynik o ponad 90% wyższy niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Rosjanie zaatakowali port na Dunaju na granicy z Rumunią

Wojska rosyjskie kontynuują ostrzał Odessy i regionu po wycofaniu się z umowy zbożowej przy użyciu rakiet i irańskich dronów. W nocy 24 lipca okupanci ostrzelali przy użyciu dronów Shahed -136 infrastrukturę portową nad Dunajem.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Rosja walczy o chiński rynek pszenicy. Pojawiły się komplikacje utrudniające handel

Pomimo znacznego wzrostu importu pszenicy przez Chiny, Rosja – największy eksporter tej uprawy – walczy o zdobycie udziału w dynamicznie rosnącym chińskim rynku. Podczas gdy ogólne zakupy Chin z Rosji gwałtownie wzrosły, szczególnie w przypadku energii i aluminium, handel pszenicą jest wyjątkiem.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)