System płatności bezpośrednich uchwalony
Sejm prawie jednomyślnie uchwalił ustawę o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego. Projekt ma charakter techniczny, ale przy okazji padło pytanie, kiedy polscy rolnicy mogą liczyć na wyrównanie dopłat bezpośrednich.
Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie szeregu rozwiązań w ramach systemu wsparcia bezpośredniego oraz w ramach PROW. Zakłada zmiany ustawy o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego, krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, wspieranie rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w ramach PROW na lata 2007–2013 oraz na lata 2014–2020.
– Projekt tej ustawy jest w dużej mierze projektem technicznym, dotyczy przede wszystkim dostosowania przepisów krajowych do wymogów unijnych – tłumaczyła w Sejmie wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
W projekcie wprowadzono następujące rozwiązania:
• określono ostateczny termin na zgłoszenie zmian do wniosku o płatność – do 31 maja roku, w którym wniosek został złożony,
• upoważniono ministra rolnictwa do przedłużenia terminu składania wniosków o przyznanie płatności lub zmian do wniosków w przypadku wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiają rolnikom dokonanie tego w podstawowych terminach (chodzi np. o powódź, suszę, przymrozki itp.),
• wprowadzono przepisy dotyczące wykorzystania zdjęć wykonanych i przesyłanych z wykorzystaniem aplikacji udostępnionej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dotyczy to tzw. zdjęć geotagowanych), w sprawie o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności niezwiązanej do tytoniu oraz w ramach PROW,
• Prezes ARiMR będzie mógł udostępniać dane przestrzenne pochodzące z Systemu Identyfikacji Działek Rolnych oraz zintegrowanego systemu kontroli dla celów naukowo-badawczych, środowiskowych oraz statystycznych.
• partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich będą mogli składać wnioski o wybór operacji oraz inne dokumenty w postępowaniach w sprawie wyboru tych operacji drogą elektroniczną.
• usprawniono rozpatrywanie wniosków o przyznanie pomocy oraz pomocy technicznej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Kiedy wyrównanie dopłat bezpośrednich?
– Istotą rozwiązań przewidzianych w projekcie jest dostosowanie przepisów o płatnościach do przepisów Unii Europejskiej. Jest to ustawa, mówiąc dokładnie, techniczna i nie niesie na polską wieś żadnych środków finansowych. Warto by było zapytać, kiedy dopłaty dla polskich rolników zostaną zrównane z płatnościami dla rolników tzw. starej Unii Europejskiej. Mija rok za rokiem, a w sprawie zrównania płatności niewiele słychać – mówił poseł Romuald Ajchler z Lewicy.
Ostatecznie za projektem zagłosowało 445 posłów, przeciwko był jeden a trzech wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
wk
Najważniejsze tematy