Sycylia: mafia wyłudziła 10 mln euro unijnych dotacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sycylia: mafia wyłudziła 10 mln euro unijnych dotacji

23.03.2021autor: Dorota Kolasińska

Dopiero rok po aresztowaniach rozpoczął się proces mafii z Nebrodi, która brała udział w serii oszustw mających na celu wyłudzenie unijnych dotacji do gruntów rolnych. Dotacje płynęły do pseudorolników przez 20 lat. 

Okazuje się, że mafia sycylijska nie zajmuje się jedynie przemytem, narkotykami i haraczami. Korzysta również od wielu lat z unijnych funduszy przeznaczonych na rolnictwo – niezbyt legalnie. Po 20 latach afera ujrzała światło dzienne – losy tzw. "mafii pastwiskowej" trafią na ławę Sądu w Mesynie na Sycylii. 

Oskarżonych w sprawie jest około 100 członków włoskiej mafii. Jak wynika z dochodzenia prowadzonego przez DDA Messina dwie odrębne rodziny mafijne podzieliły między sobą ziemię, która leżała odłogiem lub była opuszczona. Rzekomo we współpracy z notariuszami i pracownikami administracji zarejestrowały ją na firmy członków rodzin, którzy nie byli dotychczas karani, tak żeby obejść przepisy antymafijne. Złożyli wymagane dokumenty aby otrzymać dopłaty bezpośrednie do gruntów. Od 2012 r. obydwie rodziny otrzymały w sumie 10 mln euro dofinansowania z UE. Większość z nich była przeznaczona na pastwiska w parku we wschodniej Sycylii zwanym Nebrodi.

Plan doskonały wyszedł na jaw, gdy jeden z przedsiębiorców postanowił donieść na członków mafii. Pierwszy proces odbył się na początku marca br. Podejrzewa się, że przesłuchanych w tej sprawie będzie 700 świadków, 300 osób wezwanych przez prokuraturę i wielu wskazanych przez 100 oskarżonych. W proceder, który trwał prawie 20 lat było zamieszanych jednocześnie bardzo wiele osób.

Sycylijscy urzędnicy cieszą się, że po 20 latach wyzwolą się od zorganizowanej grupy przestępczej i będą mogli funkcjonować w ramach zdrowej gospodarki. 

oprac. dkol na podst. ilfattoquotidiano.it
fot. poglądowe
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie! Sprawdź, co się zmieniło!

Od 15 marca br. rolnicy mogą składać wnioski o płatności bezpośrednie. W tym roku dokumenty można złożyć jedynie przez Internet. Sprawdź do kiedy masz czas oraz jakie zmiany zaszły we wnioskach!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Komu należą się dopłaty bezpośrednie? Przepisy a rzeczywistość

Komu należą się dopłaty bezpośrednie? Prawnemu właścicielowi gruntu czy rolnikowi, który rzeczywiście uprawia pole? Pytań i wątpliwości wiele, a w tle potrzeba stworzenia definicja aktywnego rolnika. 

czytaj więcej

Jakie powinny być dotacje PROW i dopłaty bezpośrednie? Rolnicy mogą zgłaszać swoje uwagi

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi czeka na propozycje rolników w związku z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)