Stanowisko samorządu rolniczego w sprawie "Piątki dla zwierząt"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stanowisko samorządu rolniczego w sprawie "Piątki dla zwierząt"

12.09.2020autor: Dorota Kolasińska

Krajowa Rada Izb Rolniczych wzywa o nie wszczynanie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, przy udziale Forum Młodych PiS.

Krajowa Rada Izba Rolniczych opublikowała stanowisko dotyczące „Piątki dla zwierząt PIS”. 

– Za szczególnie szkodliwe dla gospodarstw rolnych uznajemy propozycje dotyczące zakazu uboju rytualnego oraz zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Rozwiązania te negatywnie wpłyną na ekonomię gospodarstw rolnych, doprowadzając do pogorszenia sytuacji finansowej rolników i ich rodzin. Wpłynie to także na cały sektor rolno–przemysłowy, zmniejszając znaczenie polskich przedsiębiorstw, w szczególności na światowym rynku mięsa wołowego i drobiowego. Należy mieć na uwadze zwiększenie działalności sektora usług utylizacyjnych oraz dochodów przedsiębiorców zagranicznych, przede wszystkim niemieckich. Brak zwierząt futerkowych bowiem spowoduje, że odpady z hodowli drobiu (którymi są karmione zwierzęta futerkowe), będą musiały podlegać utylizacji, a w sektorze tym widoczna jest duża ekspansja przedsiębiorstw zagranicznych – pisze w stanowisku KRIR. 

W opinii KRIR, ograniczenia uboju rytualnego nie poprawią losu zwierząt, a mogą go pogorszyć, bo zwierzęta, które nie będą mogły być ubite w Polsce, będą transportowane często setki kilometrów do państw, gdzie taki rytuał jest legalny.

r e k l a m a
– Planuje się zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt – pytanie kto ma decydować o tym czym jest humanitarne traktowanie? Nie tak dawno, bo na początku 2020 r. za sprawą posłów PiS, Konfederacji i PSL-Kukiz’15 w Sejmie dyskutowano na temat ograniczenia organizacjom pozarządowym wstępu na teren prywatny rolnika. Przepisy miały ukrócić nadużycia, jakich dopuszczają się przedstawiciele organizacji prozwierzęcych, często nie posiadający wystarczającej wiedzy w zakresie chowu i hodowli zwierząt gospodarskich, co prowadziło do nadużywania i nadinterpretacji zapisów ustawy. Teraz partia rządząca zapowiada zmiany, które idą w zupełnie innym kierunku – dodaje Izba. 

Ponadto KRIR podkreśla, że projektodawcy nie przeanalizowali skutków finansowych zakazu hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenia uboju rytualnego. Konsekwencje finansowe będą również dla budżetu państwa z tytułu utraconych wpływów podatkowych od tych branż.

– Podkreślić należy, że Krajowa Rada Izb Rolniczych popiera dążenia do poprawy dobrostanu zwierząt. Niemniej jednak priorytetem powinno być dbanie o rozwój polskiej gospodarki i dobro polskich rolników. Nie zgadzamy się na propozycje, które z góry likwidują gałąź gospodarki – podsumowuje w stanowisku Krajowa Rada Izba Rolniczych. 

Źródło KRIR
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Wiktor Szmulewicz kandyduje na prezydenta Copa

W tym tygodniu odbędą się wybory nowych władz Copa. Na stanowisko Prezydenta kandyduje Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jego kontrkandydatką będzie Francuzka Christiane Lambert z FNSEA. Przed nowymi władzami trudne wyzwania w postaci negocjacji nad nową Wspólną Polityką Rolną oraz unijnym budżetem na koleje 7 lat. 

czytaj więcej
Aktualności

Piątka dla zwierząt w Sejmie

Do Sejmu została wniesiona ustawa o zakazie hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju religijnego. Projekt przewiduje także znaczne wzmocnienie kompetencji organizacji pro-zwierzęcych. Rolnicy protestują i żądają natychmiastowego wycofania projektu z Sejmu. 

czytaj więcej
Aktualności

Zakaz hodowli futerkowych i uboju rytualnego – nowe-stare pomysły PIS

Zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zakaz uboju rytualnego zwierząt. Prawo i Sprawiedliwość tuż po wyborach ponownie proponuje nowelizację przepisów, która uderzy w wiele branż rolnictwa. W planach także zwiększenie kompetencji organizacji pro-zwierzęcych. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)