Spożycie mięsa w UE spada: jakie są prognozy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Spożycie mięsa w UE spada: jakie są prognozy?

12.01.2022autor: Dominika Mulak

Szacuje się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat spożycie mięsa na jednego mieszkańca Unii Europejskiej może spaść o około dwa kilogramy.

Podczas gdy średnie spożycie mięsa w 2018 roku wynosiło 69,8 kg na osobę, oczekuje się, że do 2031 roku zmniejszy się ono o prawie dwa kilogramy - do 67 kg.

Przewidywany spadek spożycia dotyczy zwłaszcza wieprzowiny, chociaż tendencja ta jest widoczna już od wielu lat. Niemniej jednak spośród wszystkich mięs to właśnie mięso wieprzowe króluje w jadłospisie a jego udział w całkowitym spożyciu mięsa szacuje się na prawie połowę.

Z drugiej strony mięso drobiowe staje się coraz bardziej popularne i jest obecnie preferowane przez wielu konsumentów jako alternatywa dla wieprzowiny. W 2021 roku spożycie na jednego mieszkańca UE wyniosło ok. 24 kg. 

Według Komisji Europejskiej, spożycie wołowiny w najbliższych latach również prawdopodobnie spadnie. Obecnie wynosi 10 kg na mieszkańca. 

Warto też wspomnieć, że ze względu na zmiany w populacji UE i towarzyszące im tradycje religijne, przewiduje się, że do 2031 roku wzrośnie spożycie jagnięciny i baraniny.



Dlaczego rezygnujemy z mięsa?


Wśród przyczyn zmian w konsumpcji mięsa w Unii Europejskiej wymienia się wzrost świadomości ekologicznej konsumentów. Obawy związane ze zmianami klimatycznymi sprawiają, że proces produkcji i pochodzenie produktów odgrywają coraz ważniejszą rolę. Coraz więcej uwagi poświęca się rodzajowi hodowli, dobrostanowi zwierząt czy śladowi ekologicznemu. Ponadto coraz większego znaczenia w konsumpcji mięsa nabierają aspekty zdrowotne.

Źrodło: www.topagrar.com na podst. AMI
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fakty czy mity? Jak Greenpeace próbuje uderzyć w mięso i mleko?

Greenpeace próbuje udowodnić, że przemysł mięsny i mleczarski mają destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Z mitami przedstawionymi przez aktywistów rozprawia się branża hodowlana.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Branża o mitach "odkrytych" przez Greenpeace

Porównanie żywności pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa do tytoniu, alkoholu i innych, szkodliwych używek to już przesada. A takie właśnie wnioski płyną z nowego raportu wynikającego z badań Greenpeace. Branża protestuje!

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)