Sąd ogłosił upadłość Ursusa. Koniec polskiej legendy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sąd ogłosił upadłość Ursusa. Koniec polskiej legendy

13.07.2021autor: Kamila Szałaj

Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość Ursusa. To już koniec tej legendarnej marki.

Ursus, największy polski producent ciągników, od lat zmagał się z problemami finansowymi i generował duże straty. Podjęte próby restrukturyzacji spółki nie przyniosły efektów. Dlatego w marcu tego roku Ursus złożył wniosek o kontynuowaniu restrukturyzacji w postępowaniu sanacyjnym.

- URSUS dąży do przeprowadzenia postępowania sanacyjnego (zgodnie z przepisami prawa restrukturyzacyjnego), dzięki któremu możliwe będzie kontynuowanie restrukturyzacji w Spółce, które przede wszystkim ma na celu zabezpieczenie interesów wierzycieli - poinformował zarząd spółki w informacji nt. działalności za I kwartał 2021 roku.

Niestety, wczoraj Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłosił upadłość Ursusa. Jak czytamy w komunikacie spółki, postanowienie sądu jest nieprawomocne, ale jest skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania.

O ogłoszenie upadłości wnioskowali wierzyciele - Getin Noble Bank i PKO BP. Syndykiem została spółka KGS Restrukturyzacje.

Wypowiedziane kredyty

Czarne chmury zbierały się nad Ursusem od dawna. Nie pomógł ani kontrakt na dostawę ciągników do Etiopii, Tanzanii i Zambii, ani umowa na autobusy elektryczne. W styczniu Agencja Rozwoju Przemysłu zażądała natychmiastowego zwrotu pożyczki w wysokości 15 mln zł. Umowę kredytową wypowiedział także mBank. Z egzekucją wstrzymał się natomiast bank Millenium. Spółka zamknęła zeszły rok stratą netto w wysokości 58 mln zł.

Koniec legendy

Ogłoszenie upadłości kończy 125-letnią historię polskiego ciągnika. To przykra wiadomość, tym bardziej, że z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa to ciągniki marki Ursus. 

Kamila Szałaj, fot. Ursus
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego rolnik z Mazowieckiego ma 2 systemy utrzymania krów w jednej oborze?

Do 2013 roku Paweł i Sylwia Bartołdowie prowadzili produkcję mleka w odziedziczonej, mocno już wysłużonej oborze, w której mogli utrzymywać tylko 24 krowy. Oczywiste jest, że nie dawała ona możliwości rozwoju i nie zapewniała odpowiedniego dobrostanu krów. Postanowili więc, że wybudują nowy, uwięziowy obiekt. Dziś inwestowaliby w oborę wolnostanowiską.

czytaj więcej
Aktualności

Jakie działania podjął resort rolnictwa, aby nie dopuścić do upadku Ursusa?

Opozycja będzie domagać się informacji jakie działania podjęło ministerstwo rolnictwa, aby nie dopuścić do upadku firmy „Ursus”. Ich zdaniem może to oznaczać wejście na polski rynek zagranicznych firm, które będą dyktować polskim rolnikom niekorzystne warunki cenowe. Upadłość „Ursusa” to także koniec ponad stuletniej tradycji produkcji polskich ciągników. 

czytaj więcej
Remont Ursusa

Remont Ursusa 1204 de luxe: na wyniki konkursu musimy poczekać

Dzisiaj mieliśmy opublikować wyniki naszego konkursu Czytelniczego „Wygraj Odpicowanego Ursusa”. Niestety pomiar mocy nie mógł zostać w pełni zrealizowany.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)