Rząd Białorusi zaplanował, ile nawozów i paliwa zużyją rolnicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rząd Białorusi zaplanował, ile nawozów i paliwa zużyją rolnicy

09.01.2022

Ile nawozów i paliwa zużyją w tym sezonie białoruscy rolnicy? O tym zdecydował za nich rząd, podobnie jak o wysokości plonów i terminie przygotowania maszyn do pracy polowych.

Centralnie sterowane rolnictwo

Rolnictwo na Białorusi składa się głównie z gospodarstw należących do państwa. Teoretycznie działają w warunkach rynkowych, ale korzystają aktywnie ze wsparcia rządowego. Te państwowe jednostki produkują większość krajowych zbóż, buraków cukrowych, wołowiny i drobiu, mleka i jaj.

Tymczasem gospodarstwa indywidualne i prywatne odpowiadają w większości za krajową produkcję warzyw i ziemniaków, jednak liczba prywatnych działalności jest niewielka.

Białoruscy rolnicy otrzymali już gotowy plan pracy na 2022 rok. 30 grudnia 2021 r. Rada Ministrów Białorusi zatwierdziła działania mające na celu przygotowanie i przeprowadzenie prac polowych na nowy sezon. Rozporządzenie rządu zostało opublikowane na krajowym portalu Pravo.by.

Ilość pasz do zebrania zaplanowana

Według rozporządzenia Rady Ministrów, lokalne komitety wykonawcze wraz z koncernem spożywczym Belgospishcheprom są zobowiązane do zgromadzenia co najmniej 3,8 ton pasz na głowę. Dotyczy to wszystkich rodzajów pasz dla zwierząt gospodarskich, w tym co najmniej 2,8 ton pasz roślinnych.

r e k l a m a

Ile nawozów i paliwa? To też już zaplanowane

Dla wyprodukowania takiej ilości pasz rząd planuje zakup i wprowadzenie na rynek rolniczy 1,74 mln ton substancji czynnej nawozów, w tym 681,7 tys. ton nawozów azotowych, 308,3 tys. ton nawozów fosforowych i 750,1 tys. ton nawozów potasowych.

Ponadto potrzebne będzie 616,8 tys. ton nawozów mikroelementowych, 11,69 tys. ton środków ochrony roślin i prawie 2,7 mln ton wapna.

Planowane jest też zużycie 710 tys. ton oleju napędowego i 58 tys. ton benzyny.

Maszyny mają być gotowe do pracy

Rząd zaplanował również dokładny kalendarz, według którego rolnicy mają przygotować do sezonu swoje maszyny. Tak więc 95% sprzętu do wykonania wiosennych prac polowych ma być po przeglądzie i sprawnych do 25 marca.
Maszyny do zbioru pasz tymczasem muszą być gotowe przed 13 maja, a do zbiorów zbóż i roślin strączkowych – do 8 lipca.

Terminowe finansowanie zakupów dla rolnictwa mają zapewnić lokalne komitety wykonawcze. 

mkh, oprac. al
fot. EnvatoElements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Białoruś wprowadza maksymalne ceny jabłek. Na jakim poziomie?

Białoruski rząd wyznaczył maksymalną cenę krajowych jabłek i warzyw. Z czego wynika taka decyzja? Na jakim poziomie wyznaczono maksymalne ceny jabłek?

czytaj więcej
Aktualności

Białoruskie embargo mocno uderzy w sadowników i ogrodników

Od stycznia zacznie obowiązywać embargo, które zachwieje polskim rynkiem owoców i warzyw. Białoruś należy do największych odbiorców tych produktów. Ile stracą rolnicy?     

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)