Rozmowy w ministerstwie rolnictwa o trudnej sytuacji na rynku zbóż
Trwa 48-godzinny protest rolników w Chełmie (woj. lubelskie). Protestujący domagali się aby przyjechał do nich wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Ten jednak zaprosił przedstawicieli AgroUnii na spotkanie do Warszawy. Lider AgroUnii Michał Kołodziejczak wybrał się więc do siedziby resortu rolnictwa, gdzie o 18:00 rozpoczęło się spotkanie z szefem MRiRW.
Tonie @Kowalczyk_H
— AGROunia (@AGROunia_) January 18, 2023
my zapytaliśmy swoich ludzi o co pytać ministra na spotkaniu. Najwiecej odpowiedzi to „kiedy poda się do dymisji?” @RadioZET_NEWS @EKOlodziejczak_ pic.twitter.com/j3xB6Nxw95
Co ustalono na spotkaniu Michała Kołodziejczaka z Henrykiem Kowalczykiem?
Podczas spotkania z gmachu resortu rolnictwa nie docierały żadne informacje o przebiegu rozmów. Po zakończeniu spotkania Michał Kołodziejczak tak skomentował rozmowy z ministrem Kowalczykiem.
Polsko - ukraińskie rozmowy o tranzycie zboża przez nasz kraj
Dziś w resorcie rolnictwa odbyło się także spotkanie sekretarz stanu w MRiRW Rafała Romanowskiego z wiceministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Markijanem Dmytrasewyczem. Było ono poświęcone sprawie tranzytu produktów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski.
Wiceminister Romanowski zadeklarował, że strona polska będzie dalej wspierać Ukrainę na arenie międzynarodowej. Jednocześnie zauważył, że ukraińskie zboże powinno przede wszystkim być przewożone tranzytem przez terytorium Polski, a nie pozostawać w naszym kraju. Tylko takie rozwiązanie pozwoli na zaopatrzenie w ukraińskie zboże krajów najbardziej potrzebujących i przyczyni się do wzmocnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego.
Szczegóły 👉https://t.co/ulr5cPDfOY — Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) January 18, 2023Tranzyt produktów rolnych z 🇺🇦 przez terytorium 🇵🇱 to temat dzisiejszej rozmowy sekretarza stanu w #MRiRW @R_Romanowski1 z wiceministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Markijanem Dmytrasewyczem.
Wiceszef MRiRW podkreślił, że wsparcie udzielane przez Polskę Ukrainie w wywozie produktów rolnych nie może powodować zakłóceń na rynku wewnętrznym i stanowić zagrożenia dla polskich producentów oraz konsumentów.
Polski wiceminister zwrócił także uwagę na przypadki nadużyć ze strony nierzetelnych przewoźników. Przypomniał, że w związku z nieprawidłowościami w handlu zbożem przeznaczonym na cele techniczne polski resort rolnictwa zdecydował o wzmocnieniu nadzoru nad zbożem trafiającym do naszego kraju z Ukrainy.
Wiceminister Dmytrasewycz dziękował za wsparcie, jakie strona ukraińska otrzymuje ze strony polskiej, także w zakresie przewozu towarów rolnych. Zgodził się, że wszelkie przypadki nadużyć powinny być jak najszybciej wyjaśniane i zadeklarował pełną współpracę w tym zakresie. Ponadto poinformował, że strona ukraińska chce usprawnić przewozy tranzytowe zbóż w celu ich dalszego transportu do krajów trzecich, także przez polskie porty morskie.
Ministerstwo wydało komunikat w sprawie rozmów z AgroUnią
– Polska nie decyduje o zniesieniu kontyngentów czy ceł. To jest decyzja Komisji Europejskiej - zaznaczył wicepremier Kowalczyk i dodał, że w Polsce jest zewnętrzna granica Unii Europejskiej i nie możemy sami wprowadzić takich rozwiązań. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że w grudniu rozmawiał na temat importu ukraińskiego zboża z Januszem Wojciechowskim komisarzem ds. rolnictwa UE. Kowalczyk zapewnił, że odbędzie się na ten temat dyskusja na posiedzeniu unijnej rady ministrów ds. rolnictwa, które odbędzie się 30 stycznia br.
... i ten sam problem, kraje przygraniczne odczuwają wielokrotny wzrost importu z Ukrainy, na zachodzie spadek lub bez zmian. Też są podstawy do rozważenia klauzuli ochronnej, o ile kraje dotknięte problemem nadwyżki z tym się zwrócą.
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) December 20, 2022
Więc wydaje się, że poparcie w KE otrzymamy od samego komisarza.
Wicepremier Kowalczyk poinformował, że do rozwiania sytuacji na rynku zbóż będzie szukał sojuszników. Zaznaczył, że przeprowadzi jutro rozmowy na ten temat podczas rozpoczynających się jutro w Berlinie targów Zielony Tydzień. Minister Kowalczyk dodał, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje mechanizmy pozwalające na plombowanie transportu zboża, wtedy gdy będzie znany jego konkretny odbiorca spoza Unii Europejskiej.
Z kolei Michał Kołodziejczak z Agrounii zaproponował, wprowadzenie zakazu fakturowania ukraińskiego zboża w Unii Europejskiej oraz pomoc w rozwiązywaniu innych problemów polskiego rolnictwa.
Jestem po rozmowie z @AGROunia_ Zapewniam protestujących rolników o zrozumieniu i działaniu na ich rzecz na forum #UE. 30 stycznia na radzie ministrów rolnictwa w Brukseli przedstawię propozycje dot. tranzytu zbóż z 🇺🇦. Granica 🇵🇱jest granicą🇪🇺i to wymaga stosownych uzgodnień. pic.twitter.com/3R0rxOo7qr
— Henryk Kowalczyk (@Kowalczyk_H) January 18, 2023
oprac. bcz
Źródło: MRiRW, AgroUnia
Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online
Najważniejsze tematy