Rosną ceny pasz, spadają ceny żywca – co się dzieje na krajowym rynku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rosną ceny pasz, spadają ceny żywca – co się dzieje na krajowym rynku?

03.02.2021autor: Dorota Kolasińska

Dla producentów zbóż sytuacja jest bardzo korzystna, ale dla hodowców zwierząt gospodarskich coraz trudniejsza. Podwyżki niektórych pasz w stosunku do ubiegłego roku wyniosły 20-40%. Co o tym sądzi branża i rolnicy? 

W powszechnych mediach straszą nadchodzącymi podwyżkami cen pieczywa i mięsa w sklepach. Ciekawostką jest fakt dotyczący podwyżek cen mięsa. W przypadku drobiu i wieprzowiny to niezła zagwozdka, bowiem rolnicy nie zauważyli w przypadku tych dwóch gatunków w skupie żywca, znaczących podwyżek od kilku miesięcy. Od kiedy ASF pojawił się w Niemczech, a grypa ptaków atakuje kolejne powiaty, wiele restauracji, kurortów, hoteli i stołówek pracowniczych była zamknięta ze względu na COVID-19, popyt na mięso zarówno w kraju i za granicą spadł. Nadpodaż spowodowała na krajowym rynku spadek cen w skupie, a ogólnodostępne portale aż huczą o podwyżkach… 

r e k l a m a

Spadek cen żywca


Według informacji Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej resortu rolnictwa ceny skupu trzody chlewnej rok do roku spadły o 32,7%, ceny skupu indyków rzeźnych o około 20%, ceny brojlerów są na takim samym niskim poziomie 3,25-3,30 zł/kg jak w ubiegłym roku, ceny jaj również spadły o 11-16%. Wzrosła za to średnia cena za litr mleka w skupie w porównaniu do ubiegłego roku o 9%, a mięsa wołowego o około 10%.
 
Teraz uwaga – ceny pasz. Pszenica paszowa w porównaniu do ubiegłego roku jest droższa o 22%, żyto paszowe o 9%, jęczmień paszowy 12%, pszenżyto paszowe 18,6%, a kukurydza paszowa (o zgrozo!) o 28%. To dopiero początek, bowiem poekstrakcyjna śruta rzepakowa jest droższa o 40%, śruta sojowa obecnie kosztuje około 2300 zł/tonę netto. 

Ceny mieszanek paszowych wzrosły od 3 do 10% rok do roku, największe wzrosty obserwowane są w przypadku pasz dla drobiu i bydła. Co do opłacalności produkcji zwierzęcej w Polsce nie ma wątpliwości, jest na granicy lub w wielu przypadkach poniżej kosztów produkcji. 

A więc, jak widać wyraźnie – podwyżki są, ale cen zbóż paszowych, komponentów białkowych i mieszanek paszowych – o tym, z czego to wynika rozmawiamy z Moniką Piątkowską, prezydent Izby Gospodarczej Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz (Izby Zbożowo Paszowej). 

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Twarde masło, kiepski ser – co z kanadyjskim mlekiem jest nie tak?

Masło jest twarde, słabo się rozsmarowuje, mleko do kawy się nie pieni i nie nadaje się do wyrobu sera. W Quebecu w Kanadzie rolnicy i przetwórcy mają poważny problem. Najprawdopodobniej odkryli przyczynę, jednak trudno to udowodnić. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Produkcja bobowatych wymaga większego wsparcia finansowego

Izba Zbożowo-Paszowa złożyła uwagi do PROW 2014-2020 i projektu Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027. W ocenie Izby w planowanych programach należy uwzględnić duże przedsiębiorstwa przetwórcze, zwiększyć zachęty finansowe dla rolników produkujących rośliny strączkowe i uporządkować informacje dotyczące wytwarzania pasz. 

czytaj więcej

Rosnące ceny pasz zachwieją rynkiem mleka?

Rolnictwo jest bez wątpienia jednym z najbardziej złożonych działów gospodarki. Niczym zespół naczyń połączonych – jeden dział produkcji bardzo mocno wpływa na drugi. Jest to też powód, dla którego notowania giełdowe produktów rolnych, takich jak soja, pszenica, kawa czy olej palmowy, towarzyszą paliwom kopalnym czy wykorzystywanym w przemyśle rudom metali. Nagłe zmiany ich ceny, zarówno na plus, jak i minus, potrafią niejednokrotnie zdestabilizować całe sektory gospodarki.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)