Rolniczy liderzy apelują: 7. października wyjdźmy na drogi i pokażmy nas sprzeciw!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolniczy liderzy apelują: 7. października wyjdźmy na drogi i pokażmy nas sprzeciw!

02.10.2020autor: Bartłomiej Czekała

Za nami środowa pokojowa manifestacja rolników w Warszawie, ale przed nami kolejne odsłony sprzeciwu gospodarzy wobec ustawy o ochronie zwierząt, która może skazać wiele gospodarstw rolnych na bankructwo. Liderzy organizacji związkowych zaapelowali dziś do rolników o udział w masowym proteście i blokowanie dróg w całym kraju.

Tydzień temu w Warszawie utworzony został Komitet Protestacyjny, w którym skupiło się kilkanaście największych rolniczych organizacji związkowych. Jego członkowie zorganizowali w Warszawie w minioną środę pokojowy protest, n którym pojawiło się kilka tysięcy rolników z całej Polski. Na tym jednak nie koniec. Nim w stolicy 13. października odbędzie się kolejna manifestacja, to na środę 7. października planowane są masowe protesty i blokowanie dróg w całym kraju.

– Informujemy, że w związku z przyjęciem przez Sejm skandalicznej decyzji o przyjęciu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, będąc postawionymi przez rządzących pod ścianą, organizujemy masowy protest rolników w postaci blokady dróg w całym kraju. Apelujemy do rolników, bez względu na profil działalności: Wyjdźcie 7 października na na drogi! Tylko paraliż kraju może otrzeźwić posłów, skontaktować ich z rzeczywistością i powstrzymać przed zniszczeniem naszego dorobku, Polskę uchronić przed zalewem drogiej żywności z zagranicy! – zaapelował dziś Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR.

r e k l a m a
Wtórował mu inny z liderów Komitetu Protestacyjnego Michał Kołodziejczak, który na kanale AgroUnii na Facebook’u apelował do rolników o przyłączenie się do działań protestacyjnych.

– Tu już nie chodzi tylko o ustawę. Widzimy już skład rządu i widzimy ludzi, którzy są do tego rządu i do pomocy powoływani. Widzimy też ludzi, których sobie Jarosław Kaczyński dobiera do pracy i współpracy.Jeżeli ja widzę, że szefem gabinetu politycznego Jarosława Kaczyńskiego ma być 26-letni chłopak, który napisał antyrolniczą i antypolską ustawę, to ja już wiem, że tu już nie chodzi tylko o Piątkę dla zwierząt. Tu chodzi o antyobywatelski, antyrolniczy i antypolski kierunek, w którym zmierza rząd tworzony przez Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego. Ale to, co mnie pozytywnie nastraja to jest odzew całego środowiska rolniczego. Dziś od rana dzwonią do mnie rolnicy i mówią: Michał, my nie jesteśmy związani z hodowlą, ale organizujemy się już na najbliższą środę – informował lider AgroUnii.

Jak dodał, rolnicy szykują się na 7. października na intensywne działania protestacyjne. Ale nie chodzi tylko o blokady dróg. odwiedziny biur poselskich, a także publikację w lokalnych gazetach nazwisk posłów, którzy poparli w Sejmie niekorzystną dla rolników ustawę o ochronie zwierząt.

Kołodziejczak poinformował też, że odbiera sygnały z całej Polski o ogromnej mobilizacji rolników na protest w Warszawie, który odbędzie się 13. października. Jego zdaniem rolnicy muszą się spieszyć ze swoimi działaniami, bo rząd także przyśpiesza tempo wprowadzania niekorzystnych zmian legislacyjnych.

 –To powiedział nam Prezydent na spotkaniu. Jedynie ulica może ich zmusić do zmiany zdania. Tam nie ma merytoryki, nie ma argumentów. Tylko i wyłącznie siła, która musimy pokazać może coś zmienić. Namówicie znajomych, namówcie kolegów. Musimy być wszyscy razem - apelował Michał Kołodziejczak.

Dziś rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski poinformował, że zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się w poniedziałek 5. października. Minister Ardanowski na ten dzień zapowiedział swoją pożegnalną konferencję prasową, podsumowującą jego niemal 2,5 - letnie urzędowanie w MRiRW. Także dziś radio RMF FM podało, że jednym z kandydatów na wiceministra rolnictwa jest poseł Norbert Kaczmarczyk z Solidarnej Polski. Przypomnijmy, że był on jednym z posłów klubu Zjednoczonej Prawicy, który zagłosował przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Marsz pogrzebowy polskiego rolnictwa. Tak protestowali rolnicy w Warszawie

Dziś w Warszawie odbył się protest rolników. Miał on formę symbolicznego pogrzebu polskiego rolnictwa. Manifestacja rolników stylizowana na orszak pogrzebowy przeszła z Placu Trzech Krzyży pod Sejm i Pałac Prezydencki. – PiS uderzył nas w twarz, musimy ratować polskie rolnictwo – mówili organizatorzy. ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ POD ARTYKUŁEM!

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)