Rolnicy kontra urzędnicy w Baranowie. Zaostrza się spór o Centralny Port Komunikacyjny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy kontra urzędnicy w Baranowie. Zaostrza się spór o Centralny Port Komunikacyjny

16.12.2021autor: Kamila Szałaj

Sprawa budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego niedaleko Baranowa znana jest od kilku lat, ale ostatnio machina urzędnicza przyśpieszyła i rozpoczęły się procedury mające na celu pozyskanie przez spółkę CPK nieruchomości pod budowę lotniska wraz z całym zapleczem logistycznym drogowo-kolejowym. Bardzo burzliwy przebieg miało dziś spotkanie Rady Społecznej do Spraw CPK w Baranowie z przedstawicielami CPK w sprawie budowy lotniska. Emocje mieszkańców terenów, które mają być wysiedlone pod port komunikacyjny sięgnęły zenitu. 

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną do OSP, w której odbywało się posiedzenie, mogła wejść tylko niewielka ilość osób. Rolnicy i mieszkańcy terenów, na których ma powstać lotnisko uznali to za działanie celowe. Zgromadzili się więc licznie przed budynkiem. Wśród nich pojawili się także działacze AgroUnii. Wspólnie zaprotestowali przeciwko utworzeniu portu i wysiedlaniu ludzi.

Gdy okazało się prezes CPK Mikołaj Wild nie przyjechał, a na rozmowy wysłał swoich przedstawicieli, m.in. Marcela Klinowskiego - koordynatora komunikacji CPK, oburzeni mieszkańcy wtargnęli do OSP. Wielokrotnie, ale bezskutecznie domagali się informacji, gdzie dokładnie ma powstać lotnisko i cała infrastruktura portowa oraz ile pieniędzy otrzymają za metr ziemi.

Nieoficjalnie mówi się, że rząd chce rolnikom zaproponować 5 zł/mkw. To oczywiście kwota nie do zaakceptowania, zwłaszcza że klasy ziemi w tej okolicy są dobre. 

- Jak przyjdą mnie wywłaszczać za 5 zł/mkw to ubiję! – oburzał się jeden z rolników. 

- Złodzieje! Okradacie nas! Od 4 lata niczego się nie dowiedzieliśmy. Gdzie ja się podzieję po wywłaszczeniu? Do bloku pójdę ze stadem zwierząt? – denerwowała się inna rolniczka. 

r e k l a m a

Z kolei Tadeusz Szymańczak, mieszkaniec Skrzelewa, który od początku walczy z budową lotniska, przyznał, że on i inni mieszkańcy zostali okradzeni z poczucia bezpieczeństwa, a rząd od czterech lat unika rozmów w tej sprawie.

- CPK chce przejąć te tereny, okraść nas, a później handlować za miliony. Tu tereny inwestycyjnie kosztują 1 mln za ha. Żądamy, by rząd wycofał się z CPK, bo to najgłupszy pomysł w historii – mówił Tadeusz Szymańczak. 

Mieszkańcy gminy Baranów są pewni, że rząd chce za bezcen przejąć ich ziemię, by później sprzedać ją z dużym zyskiem Koreańczykom. Chodzi o informacje, które pojawiły się niedawno, że CPK ma powstać przy pomocy firm z Korei Południowej.

- Okęcie, czyli bankruta wpisujecie do spółki, naszymi pieniędzmi będziecie płacić długi. A później Koreańczyk przejmie lotnisko za ciężkie pieniądze. Taki interes chcecie ubić - mówił mieszkaniec gminy Baranów.

Znamienne jest to, że w tym samym czasie w Warszawie pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała zaprezentował lokalizację nowego lotniska. Powstanie ono niedaleko miejscowości Baranów. Jego budowa zajmie 41 km kw i obejmie 20 miejscowości. Część z nich, jak Skrzelew, Buszyce, Podoryszew, Duninopol, Podbuszyce, Stara Wieś czy  Maurycew całkiem znikną z mapy. 


Na wywłaszczanym terenie znajduje się ok. 3,8 tys. działek z ok. 520 budynkami mieszkalnymi. To oczywiście dla ich właścicieli prawdziwy cios. Wielu z nich od lat prowadzi tam gospodarstwa, mają poczynione wielomilionowe inwestycje jak kurniki czy obory i kredyty do spłacenia. Budowa portu wiąże się więc z likwidacją ich miejsc pracy. A zarząd CPK do tej pory nie przedstawił im warunków wysiedlenia. Nie wiedzą, za jaką cenę ma być wykupowana ich ziemia i co mieliby robić po wywłaszczeniu, skoro utracą gospodarstwa.

Do dzisiejszych wydarzeń w Baranowie odniósł się Marcin Horała. Na Twitterze umieścił wpis, w którym oskarża AgroUnię zakłócenie spotkania w Baranowie. W jego ocenie Kołodziejczak uniemożliwił pracownikom CPK rozmowę z mieszkańcami.  

Kamila Szałaj

Fot. Agrounia

 

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

NIK oskarża KOWR o niegospodarność i szkodzenie interesom publicznym

Najwyższa Izba Kontroli kieruje zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niegospodarności oraz działania na szkodę interesu publicznego. Poszło o sprawę wynajmu budynku na siedzibę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zdaniem kontrolerów, KOWR stracił na tym ponad 12 mln zł. 

czytaj więcej

Jeśli nie będzie interwencji Kowalczyka, to piotrkowscy rolnicy zaostrzą protesty

Henryk Kowalczyk zadeklarował, że nie zostawi nas sobie samych – mówi Janusz Terka, jeden z liderów rolników spod Piotrkowa. Jeżeli ministerstwo rolnictwa nie podejmie interwencji w sprawie zatrzymanych rolników, to gospodarze ostrzegają, że już wkrótce podejmą bardziej zaostrzone działania niż tylko protesty.

czytaj więcej
Aktualności

RHD jednogłośnie, ale ze zmianą

Za przyjęciem ustawy rozszerzającej działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego zagłosował cały Sejm. Ale wcześniej na żądanie Komisji Europejskiej musiał wprowadzić znaczącą dla rolników zmianę. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)