Rolnicy dostali 20 tys. zł kary za krzyż stojący na polu! Jak to możliwe?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy dostali 20 tys. zł kary za krzyż stojący na polu! Jak to możliwe?

23.03.2023autor: Patrycja Bernat

Szok. Niedowierzanie. Bezsilność. Małżeństwo rolników dostało karę w wysokości 20 tysięcy złotych, za brak konserwacji przydrożnego krzyża, który znajduje się na terenie ich pola w Nepomucenowie w gminie Kobylin. Kara została nałożona przez konserwatora zabytków.

Krzyż na polu stał, zanim rodzina państwa Serek z Nepomucenowa kupiła ziemię. Nie było o nim wzmianki w dokumentach. Gospodarze zajmują się hodowla bydła i uprawą ziemi. Jak czytamy na portalu krotoszyńska.pl, w 1978 roku rodzice, aktualnych właścicieli kupili tę ziemię od Skarbu Państwa. Krzyż tam stał od zawsze i nie wiadomo do kogo należał. Nikt nie zwracał na niego większej uwagi. Małżeństwo ziemię wraz z krzyżem, który się na niej znajduje, przejęło w roku 2011.

Kara za krzyż na polu nałożona przez konserwatora zabytków

Krzyż znajdujący się na polu ma aż 156 lat, a przez obowiązujące przepisy trafił do rejestru zabytków. W roku 2012 do małżeństwa przyjechał konserwator zabytków. Wtedy też obejrzał krzyż, opisał go, wypisał brakujące elementy, a następnie namawiał na podpisanie własności. Państwo Serek, właściciele gruntu podkreślali, że nigdy nie władali krzyżem jako właściciele, ani też za właścicieli się nie uważali.

Miejscowy proboszcz nie chce kłopotów z krzyżem

Małżeństwo udało się w tej sprawie do miejscowego proboszcza, aby w ramach darowizny przekazać działkę z krzyżem parafii. Ksiądz jednak podziękował, sugerując, że nie chce kłopotów. Tym samym rolnicy zostali z tym problemem sami.

20 tys. złotych kary za krzyż stojący na polu

W 2021 roku konserwator zabytków nałożył na małżeństwo karę i to nie jedną. 10 tysięcy złotych kary dla każdego z małżonków. Swoją decyzję argumentował tym, że powinni oni na własny koszt konserwować krzyż.

Sprawa trafiła do sądu i tam zapadnie końcowa decyzja, kto jest właścicielem krzyża.

Masz problem prawny w gospodarstwie? Zadzwoń!


Źródło: krotoszynska.pl
Fot: poglądowe, envato elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

108 kontroli na jednym gospodarstwie. Gdzie są granice demokracji?

Odwiedziliśmy bodaj najbardziej kontrolowane gospodarstwo rolne w Polsce. Rodzina Paździorów w ciągu 3 lat przeszła 108 kontroli w swoim gospodarstwie. Każdy ma prawo składać zawiadomienia do instytucji państwowych i oczekiwać z ich strony reakcji. To istota demokracji, która ma jednak swoje granice. Co radzi w tej sytuacji prawnik? 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Premia dla młodego rolnika - czy i kiedy ARiMR może karać beneficjentów?

Premia dla młodego rolnika to jedno z najpopularniejszych działań pomocowych z wszystkich dotychczasowych funduszy PROW. Młodzi rolnicy korzystają z niego bardzo chętnie, ale teraz wielu  z nich jest zaniepokojonych. Boją się kar, które może im naliczyć ARiMR. Czy rzeczywiście jest takie ryzyko i jak wysokie kary mogą spotkać następców w gospodarstwach rolnych? Sprawą zainteresował się rolniczy samorząd. 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)