PSL: bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone, rolnikom kończą się pieniądze
r e k l a m a
Partnerzy portalu

PSL: bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone, rolnikom kończą się pieniądze

15.02.2022autor: wk

Opozycja krytykuje rząd za brak dopłat do zakupu nawozów. Ich zdaniem obecna sytuacja zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu kraju. Skrytykowano także nowe zasady udzielania dopłat bezpośrednich, które dyskryminują duże gospodarstwa towarowe. 

Posłowie opozycji podczas konferencji prasowej zwrócili uwagę, że Sejm nie jest najlepszym miejscem na apele premiera Mateusza Morawieckiego do Komisji Europejskiej w sprawie zgody na dopłaty do nawozów.

– To nie to miejsce i nie ten czas. Samo złożenie pisma nie rozwiązuje nic. Zacznijcie wreszcie działać – mówił poseł Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Produkcja żywności spadnie?

Ludowcy przypomnieli, że zbliża się czas siewów, a nawozy ze względu na cenę są praktycznie nieosiągalne. W efekcie Polsce grozi utrata bezpieczeństwa żywnościowego przez brak wydajności w produkcji. Tymczasem w Sejmie od dawna leży ustawa przygotowana przez Polskie Stronnictwo Ludowe, która zakłada wprowadzenie dopłat do nawozów w wysokości 1000 zł do tony.

Rolnikom kończą się środki oraz cierpliwość. Na wiosnę podejrzewam, że nie drogi w 50 miejscach będą blokowane, ale 50 tys. rolników przyjedzie na Wiejską, aby swój sprzeciw wobec rządzącej partii wyrazić – kontynuował poseł Krajewski. 

Bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone także z powodu spadającej liczby gospodarstw. Jeszcze niedawno hodowlą trzody chlewnej zajmował się 240 tys. gospodarstw, a teraz tylko 70 tys.

– Na terenie Warmii i Mazurach, gdzie były największe ogniska ASF, do dziś nie wypłacono wyrównania za 2021 r. Rolnicy ponad rok czekają na te pieniądze. Obiecanych pożyczek z ARiMR nie otrzymali do dziś. To rzeczywistość na polskiej wsi – mówił Zbigniew Ziejewski poseł PSL.

r e k l a m a

Wymiana pokoleń zagrożona?

– Obecna sytuacja w rolnictwie jest szczególnie trudna jeżeli chodzi o wymianę pokoleń na polskiej wsi. A ta wymiana jest gwarantem zdrowej, bezpiecznej żywności produkowanej w naszym kraju nie dziś, ale w przyszłości. Sytuacja na rynku energii i nawozów będzie długofalowo rzutowała na kondycję tych gospodarstw – dodał Adam Nowak ze Związku Młodzieży Wiejskiej.

Zwrócił on uwagę, że z ostatniego spisu rolnego wynikało, że 30% gospodarstw rolnych nie stosuje nawozów. Ale nie są to gospodarstwa ekologiczne tylko gospodarstwa osób, które nie są rolnikami, ale posiadaczami ziemskimi.  Stąd apel, aby dopłaty z pierwszego i drugiego filara przysługiwały tylko aktywnym rolnikom, a nie właścicielom ziemi.

Dyskryminacja dużych? 

Opozycja skrytykowała także pomysł rządu skierowania dodatkowych dopłat dla gospodarstw do 30 ha. Zdaniem ludowców to dyskryminacja dużych, towarowych gospodarstw, gdyż będą one otrzymywały tylko płatność podstawową w wysokości 118 euro do hektara.

Nie jesteśmy za tym, aby dzielić polskich rolników. Każdy rolnik powinien otrzymywać taką samą dopłatę do hektara. Dzielenie i odbieranie dopłat gospodarstwom towarowym mija się z celem – podsumował poseł Z. Ziejewski.  

wk
fot. EnvatoElements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Gdzie są pieniądze z KPO? Zamrożone fundusze dla Polski

Wciąż nie wiadomo kiedy Komisja Europejska uruchomi pieniądze z polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Konflikt z Brukselą zamroził unijne miliardy, podczas gdy niektóre kraje członkowskie otrzymują już zaliczki. Ile pieniędzy przeznaczono na poprawę warunków życia na obszarach wiejskich oraz wzmocnienie sektora rolno-spożywczego? 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie: ilu rolników nadal czeka na pieniądze?

ARiMR podała aktualizację danych dotyczących wypłaty dopłat bezpośrednich. Nadal wielu rolników czeka na pieniądze. Przypomnijmy, dlaczego wypłata może być wstrzymana lub opóźniona.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)