Przez koronawirusa studenci weterynarii nie mogą ukończyć studiów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przez koronawirusa studenci weterynarii nie mogą ukończyć studiów

15.05.2020autor: wk

Czy zabraknie lekarzy weterynarii? Na razie zapewne nie, ale w związku z epidemią koronawirusa obecni studenci wydziałów medycyny weterynaryjnej mają problem z ukończeniem studiów. To efekt zamkniętych uczelni oraz niechęci zakładów mięsnych do przyjmowania studentów na praktyki.

Sytuacja epidemiczna wywołana pandemią koronawirusa spowodowała, że ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego zdecydowało się na zamkniecie uczelni wyższych. Studenci uczą się więc i zdają egzaminy przy pomocy Internetu. Problem w tym, że nie wszystkie kierunki można w ten sposób ukończyć.

Takie obostrzenia zagrażają m.in. pełnej realizacji programu kształcenia na kierunku weterynaria. Ich ukończenie wymaga bowiem realizacji licznych zajęć kształtujących umiejętności praktycznych.

- Podkreślamy tu wyjątkowe znaczenie zajęć, które muszą się odbyć z udziałem zwierząt i/lub pacjentów, na sali prosektoryjnej i sekcyjnej, w laboratoriach specjalistycznych oraz z wykorzystaniem infrastruktury i tym samym niezbędnym współudziałem interesariuszy zewnętrznych. Właściwa weryfikacja nabycia przez studenta umiejętności praktycznych może odbyć się tylko i wyłącznie w bezpośrednim kontakcie z prowadzącym zajęcia. Wyłącznie wówczas można ocenić poprawność wykonywania przez studenta określonych czynności, a tym samym stwierdzić nabycie szczegółowych kierunkowych efektów uczenia w kategorii umiejętności – napisali w piśmie do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka dziekani siedmiu ośrodków akademickich kształcących na kierunku weterynaria.

Ale zajęcia praktyczne na uczelni to jedna. Do ukończenia studiów niezbędne jest również odbycie praktyk hodowlanych oraz praktyk w rzeźniach. Tymczasem zakłady mięsne, zazwyczaj współpracujące z wydziałami medycyny weterynaryjnej, nie chcą przyjmować studentów na praktyki w obawie przed zawleczeniem koronawirusa, co grozi paraliżem produkcji.

Dlatego dziekani zwrócili się z prośbą do ministra nauki o możliwość elastycznej „modyfikacji aktualnie realizowanego programu i planów studiów, tak aby doprowadzić do pełnej realizacji zajęć praktycznych”.

Nie daje to możliwości ukończenia studiów weterynaryjnych bez ukończenia niezbędnych zajęć praktycznych i praktyk. Apel dziekanów wydziałów medycyny weterynaryjnej poparł samorząd lekarsko-weterynaryjny, który zapewnił, że podjęcie zaproponowanych przez uczelnie działań zapewni utrzymanie standardów i płynności kształcenia dla kierunków studiów weterynarii.

wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Tarcza Antykryzysowa pozbawi weterynarzy podwyżek?

Lekarze weterynarii apelują do Premiera, aby nie zabierał Inspekcji Weterynaryjnej obiecanych w zeszłym roku podwyżek. Rząd uzyskał taką możliwość przy okazji uchwalenia tarczy antykryzysowej. 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)