Protest jasielskich rolników - ciąg dalszy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Protest jasielskich rolników - ciąg dalszy

10.02.2020autor: Andrzej Sawa

Po kilku miesiącach doszło do kolejnego spotkania towarowych rolników z powiatu jasielskiego (woj. podkarpackie) ze swoim starostą. Przypomnijmy, że sprzeciwiają się oni dzikim, samoistnym, punktowym zalesieniom na podkarpackiej szachownicy pól.

Starosta Adam Pawluś rozumie ten problem, ale stwierdził, że zakres zadań realizowanych przez starostwo z zakresu rolnictwa jest niewielki. Pawluś powołał się na art. 59 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, który wskazuje możliwości usunięcia zakrzaczenia.

Wówczas jeden z rolników przedstawił plik dokumentów obrazujących funkcjonowanie tego artykułu w praktyce. Istotnie wójt jego gminy, powołując się na ten przepis nakazał w drodze decyzji właścicielowi zalesionej działki rolnej usunięcie zalesienia. Właściciel odwołał się od tej decyzji do SKO, które podtrzymało decyzję wójt. Następnie złożył odwołanie do sądu administracyjnego, który także podtrzymał decyzję. W końcu wniósł sprawę do NSA, który stwierdził, że zalesienie powstało w drodze sukcesji naturalnej i nie wymaga usunięcia.

– Jakim cudem w środku rozłogu pól uprawnych, w dodatku zmeliorowanych, powstaje naturalna sukcesja?! – łamią sobie głowy zgromadzeni rolnicy.
– To nie cud. To zaprzestanie prowadzenia jakiejkolwiek działalności rolniczej, a w tym przypadku wręcz zasadzenie lasu – odpowiadają sobie sami rolnicy.
Ostatecznie decyzję NSA przypieczętowała modernizacja ewidencji gruntów, prowadzona zza biurka, która przekwalifikowała grunt rolny na zalesiony. Rolnicy zauważyli, że z informacji o prowadzonej modernizacji wynikało, że będzie ona polegała na wykonaniu pomiarów i wyznaczeniu granic. Nie przypuszczali, że będzie ona obejmowała także przekwalifikowanie gruntu. Modernizacja uprawomocniła się, teraz na wykarczowanie lasu zgodę może wydać tylko minister rolnictwa (grunty III klasy).

r e k l a m a
Takim oto sposobem – podkreślali zgromadzeni – milionowe koszty poniesione w meliorację tych terenów zostały zaprzepaszczone – konstrukcja melioracji łączy w sobie funkcje nawodnień oraz odwodnieni. Dodatkowo zagajnik służy jako siedlisko dla płowej zwierzyny.

Obecni na zebraniu rolnicy wystosowali pismo (kliknij, aby przeczytać pismo) do prezydenta Andrzeja Dudy, dając je do wiadomości Ministerstwa Rolnictwa oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Pismo w załączniku.   as

Więcej na ten temat w artykule: Podkarpackie postulaty: wprowadzić zakaz samoistnego zadrzewiania i zakrzaczania!


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Niemieccy rolnicy traktorami blokują drogi

Niemal w całych Niemczech rolnicy wyjechali na drogi, blokując autostrady, drogi w miastach oraz dojazdy do marketów różnych sieci handlowych.

czytaj więcej

Przymrozek wiosenny – prawo nie nadąża za zmianą klimatu

Urzędowa definicja przymrozku wiosennego i konsekwentnie stosowana w przepisach ubezpieczycieli, to kolejny jaskrawy przypadek, że rzeczywistość wyprzedza prawo. Niestety, ze szkodą dla rolników. Aby zmienić ten stan, organizacje reprezentujące producentów domagają się zmian, czy jak najszybszą nowelizację stosownych aktów prawnych.

czytaj więcej

Najlepszy barszcz na Podkarpaciu od KGW w Borówkach. W czym tkwi tajemnica niezwykłego smaku?

Gospodynie, artystki, animatorki kultury – wszystkie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Borówkach łączy zamiłowanie do działalności społecznej. Otwarte na nowości, chętnie czerpią z bogactwa tradycji regionu. Twórczość poetycka, rękodzielnicza czy kulinarna – to tylko niektóre z aktywności podejmowanych przez podkarpackie KGW.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)