Projekt ustawy o grupach producentów – będą korzystne zmiany!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Projekt ustawy o grupach producentów – będą korzystne zmiany!

30.06.2021autor: Dorota Kolasińska

Zmiany w ustawie o grupach producentów mają zachęcić rolników do tworzenia takich grup, ale również wstępowania w szeregi grupy. Dlaczego warto do nich należeć i je tworzyć?

Początkowo wielu rolników chętnie tworzyło grupy producentów, korzystając przy okazji z programów PROW na rozwój takiej działalności. Jak to mówią, w grupie siła, przede wszystkim w większej produkcji, mocniejszej pozycji rynkowej rolników i większej możliwości negocjacyjnej z odbiorcami. Wszystko wygląda na pozór bardzo korzystnie, jednak grupy rezygnują z różnych powodów. 

Minister Grzegorz Puda poinformował wczoraj o przyjęciu przez Radę Ministrów dwóch projektów ustaw – o Izbach Rolniczych oraz grupach producentów i ich związkach. 
Według MRiRW nowe rozwiązania ułatwią funkcjonowanie firm posiadających status grupy producentów rolnych oraz organizacji producentów, a także wzmocnią tworzenie tego typu podmiotów na obszarach wiejskich.
r e k l a m a

Najważniejsze rozwiązania i zmiany w ustawie

  • Resort rolnictwa podał najważniejsze zmiany, które wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Między innymi: 
  • Zmniejszono obowiązkowy poziom wielkości wyprodukowanych produktów lub grupy produktów, jaka musi zostać sprzedana do grupy producentów rolnych – z co najmniej 80% do co najmniej 70%. Obowiązkiem tym objętych będzie co najmniej 90% producentów rolnych zrzeszonych w grupie, zamiast dotychczasowych 100%.
  • Wprowadzono 90-dniowy termin na wydanie przez dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) decyzji o uznaniu grupy producentów rolnych oraz zatwierdzeniu planu biznesowego i dokonania wpisu grupy do rejestru grup.
  • Wprowadzono możliwość składania dokumentów w formie elektronicznej.
  • Wprowadzono obowiązek złożenia – wraz z wnioskiem o uznanie grupy producentów rolnych lub organizacji producentów – wersji elektronicznej planu biznesowego. 
  • Wydłużono termin na złożenie przez grupę producentów rolnych wniosku o zatwierdzenie zmian w planie biznesowym – wniosek ten powinien być złożony w terminie nie późniejszym niż 60 dni (dotychczas 90 dni) przed zakończeniem danego roku działalności grupy.
  • Wyłączono związki grup producentów rolnych z obowiązku składania Prezesowi ARiMR rocznego sprawozdania finansowego.
  • Wprowadzono obowiązek określenia maksymalnego odsetka głosów i udziałów, jakie mogą posiadać członkowie udziałowcy lub akcjonariusze organizacji producentów.
  • Wprowadzono możliwość zmiany planu biznesowego dla organizacji producentów
  • – wniosek o zmianę planu powinien być złożony w terminie nie późniejszym niż 60 dni przed zakończeniem danego roku działalności organizacji producentów.
  • Upoważniono dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR do zatwierdzania zmian w planie biznesowym, na wniosek organizacji producentów. Wniosek ten musi być złożony najpóźniej na 30 dni przed zakończeniem danego roku działalności organizacji.
  • Postanowienia dotyczące okresu wypowiedzenia członkostwa w organizacji (który nie może być krótszy niż 6 miesięcy) będzie określony w statucie, umowie lub innym akcie założycielskim organizacji producentów rolnych.
 

Ile mamy grup producentów w Polsce?

Według danych podanych przez ARiMR wynika, że w Polsce w lutym 2021 r. było zarejestrowanych 747 grup producentów. Najwięcej w woj. wielkopolskim, łódzkim, łódzkim, dolnośląskim i mazowieckim. 77 podmiotów zajmuje się sprzedażą mleka i produktów mleczarskich, a 57 sprzedażą żywca i mięsa. Inne grupy sprzedają wspólnie zboża, warzywa, owoce i przetwory. 

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ustawa o grupach producentów uchwalona przez Sejm

Przy braku głosów przeciwnych Sejm uchwalił ustawę o grupach producentów rolnych i ich związkach. Posłowie zwracali uwagę, że nowe przepisy mają charakter techniczny. Tymczasem w Polsce zaledwie 1% rolników zrzesza się w grupach. 

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Czy oczekiwania przetwórców i producentów rzepaku dadzą się pogodzić?– na to pytanie na III Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej odpowiadał Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO

Rynek rzepaku w Polsce wciąż mocno się rozwija. Kolejne stające przed producentami rolnymi i przetwórcami wyzwania powodują, że często muszą oni podążać ramię, w ramię. Czy udaje się w tych działaniach łączyć interesy obu grup?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Wymagania dobrostanowe – czy producentów świń czeka rewolucja?

Wiele się mówi o dobrostanie zwierząt, rosnących wymaganiach i presji ze strony konsumentów. Czy producentów świń czeka rewolucja? O to zapytaliśmy prof. Romana Kołacza z IMW UMK w Toruniu podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)