"Program dla szkół", czyli owoce, warzywa, soki, mleko i przetwory mleczne dla naszych pociech
r e k l a m a
Partnerzy portalu

"Program dla szkół", czyli owoce, warzywa, soki, mleko i przetwory mleczne dla naszych pociech

01.09.2022autor: Karol Pomeranek

Do wzięcia udziału w „Programie dla szkół” w I semestrze roku szkolnego 2022/2023 Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza zainteresowane szkoły podstawowe oraz dostawców. Poznaj szczegóły i sprawdź, jakie produkty żywnościowe otrzymają dzieci z zainteresowanych placówek.

Jak objaśnia KOWR, szkoła podstawowa, która będzie chciała uczestniczyć w programie może skorzystać z usług zatwierdzonego dostawcy poprzez zawarcie umowy na dostawy owoców i warzyw lub mleka i produktów mlecznych.

Na czym polega „Program dla szkół”?

Programu dla szkół” zastąpił realizowane w roku szkolnym 2017/2018 programy „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”. Jego głównym celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci, poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania.

r e k l a m a
Dzieciom uczestniczącym w „Programie dla szkół” (uczniowie klas I-V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I - II ogólnokształcących szkół baletowych) w trakcie wybranych tygodni roku szkolnego udostępnia się bezpłatnie co najmniej 3 razy w tygodniu: świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia) oraz mleko i produkty mleczne.
Owoce, warzywa i soki:
  • jabłka (1 szt., min. 150 g)
  • gruszki (1 szt. min. 150 g)
  • śliwki (opakowanie jednostkowe min. 150 g)
  • truskawki (opakowanie min. 100 g)
  • marchew (opakowanie min. 90 g)
  • rzodkiewka (opakowanie min. 90 g)
  • papryka słodka (opakowanie min. 90 g)
  • pomidory (opakowanie min. 90 g i średnicy pomidora nie więcej niż 40 mm)
  • kalarepa (opakowanie min. 90 g)
  • soki owocowe (opakowanie min. 0,2 l)
Mleko i przetwory mleczne:
  • mleko białe (opakowanie min. 0,25 l)
  • jogurt naturalny (opakowanie min. 150 g)
  • kefir naturalny (opakowanie min. 150 g)
  • serek twarogowy (opakowanie min. 150 g)

Jakie obowiązki ma placówka oświatowa w „Programie dla szkół”

Placówka oświatowa biorąca udział w „Programie dla szkół” zobowiązana jest m.in. do odbierania owoców i warzyw lub mleka i przetworów mlecznych od zatwierdzonych dostawców, bezpłatnego udostępniania ich uprawnionym beneficjentom/dzieciom. 

– Jak również do każdorazowego sprawdzenia ilości i jakości dostarczonych produktów. W przypadku, gdy dostarczone owoce i warzywa lub mleko i przetwory mleczne nie spełniają wymagań jakościowych lub ich wygląd/zapach budzą jakiekolwiek wątpliwości dotyczące świeżości i przydatności do spożycia, nie powinny zostać przyjęte przez szkołę. Szkoła ma obowiązek odmówić przyjęcia takich produktów, nie potwierdzać odbioru na dokumentach towarzyszących dostawie i zgłosić taką sytuację do dostawcy i właściwego dyrektora oddziału terenowego KOWR – czytamy.
Szczegółowe informacje o "Programie dla szkół" w roku szkolnym 2022/2023 – TUTAJ

źródło: KOWR
fot. Pixabay
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Rekordowo wysokie ceny skupu mleka i rekordowo wysokie koszty jego produkcji

Ceny skupu mleka na historycznie wysokich poziomach. Ale niestety zyski rolników pożerają rosnące koszty produkcji. Jakie są największe problemy producentów mleka?

czytaj więcej
Aktualności

300 zł na „Dobry start”: wyprawka dla ucznia

  1 lipca rusza nabór wniosków do rządowego programu „Dobry start”. O 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny można ubiegać się tylko w formie elektronicznej. I tylko do 30 listopada. Gdzie złożyć wniosek?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)