Powstanie nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Powstanie nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym

27.04.2021autor: wk

Będzie nowa ustawa dotycząca rolnictwa ekologicznego dostosowująca przepisy do Europejskiego Zielonego Ładu. Rząd proponuje, aby producenci środków ochrony roślin dorzucili się do rozwoju tego rodzaju produkcji rolniczej. 

Konieczność wprowadzenia do polskiego porządku prawnego nowych przepisów wynika m.in. z nowych rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Ale także potrzeby:
wprowadzenia mechanizmu dotowania zakupu żywności ekologicznej w placówkach oświatowych 
zastosowania ekologicznego materiału rozmnożeniowego roślin 
zapewnienia finansowania działań mających na celu rozwój sektora produkcji ekologicznej.

Kompetencje na nowo


Jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy jaki pojawił się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów system produkcji ekologicznej ustanowiony prawem Unii Europejskiej wymaga od państw członkowskich przyjęcia szczegółowych rozwiązań w zakresie ustanowienia nadzoru nad produkcją i certyfikacją. W tym celu wymaganym jest wskazanie właściwych organów w państwach członkowskich oraz określenie ich kompetencji. Obecne polskie przepisy z 2009 r. wymagają zmiany wynikających z szeregu uregulowań prawa Unii Europejskiej, w szczególności:

r e k l a m a
zakazu delegowania jednostkom certyfikującym obowiązku przyjmowania zgłoszeń przystąpienia do systemu rolnictwa ekologicznego od nowych podmiotów, 
wymogu ustanowienia systemu kontroli produkcji ekologicznego materiału heterogenicznego roślin, 
ustanowienia jednolitej bazy producentów ekologicznej.

"Zielony Ład" za rogiem


Ponadto postanowienia „Zielonego Ładu” w zakresie rozwoju rolnictwa ekologicznego oraz redukcji stosowania środków do produkcji ogólnie, wymagają przyjęcia rozwiązań zwiększających popyt na produkty ekologiczne oraz redukujących stosowanie środków do produkcji. W tym celu proponuje się wprowadzenie wsparcia do wykorzystania żywności ekologicznej w przedszkolach i szkołach wraz ze wsparciem do wykorzystania ekologicznego materiału rozmnożeniowego celem wzrostu wydajności ekologicznej produkcji krajowej.

Ustawa zawiera także przepis zakładający wprowadzenie opłaty za wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin. Dochód z opłaty zostanie wykorzystany do finansowania m. in. stosowania żywności ekologicznej w placówkach oświatowych.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał tego roku. 
wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Rynek świeżej żywności ekologicznej będzie notował duże wzrosty

Sprzedaż świeżych produktów ekologicznych może rosnąć nawet o 15-20 proc. rocznie. Czynnikiem ograniczającym ten wzrost może się jednak okazać rosnąca znacząco inflacja, bądź przedłużająca się pandemia – mówi Łukasz Gębka, prezes Farmy Świętokrzyskiej.

czytaj więcej
Aktualności

Kara dla Biedronki za wprowadzanie klientów w błąd – błędny kraj pochodzenia

UOKiK nałożył na Biedronkę karę w wysokości ponad 60 mln zł za podawanie błędnych informacji o kraju pochodzeniu warzyw i owoców na sklepowych półkach. 

czytaj więcej
Aktualności

Europejski Zielony Ład – jak rozumieć innowacje pod kątem nowych wyzwań?

Bardziej efektywne wykorzystanie zasobów, przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej oraz zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń – przed takimi wyzwaniami stoi rolnictwo w całej Europie. Jaką rolę w tym wszystkim pełnią innowacje?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)