Polska Grupa Spożywcza. Ministerstwo poluje na przejęcia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polska Grupa Spożywcza. Ministerstwo poluje na przejęcia

30.05.2020autor: Kamila Szałaj

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie zdradza planów dotyczących uruchomienia sieci handlowej kontrolowanej przez państwo. W komentarzu przesłanym redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl podkreśla natomiast, że przygląda się różnym, działającym na polskim rynku podmiotom, które mogłyby zostać przejęte i wejść w skład Polskiej Grupy Spożywczej, zwanej niekiedy Narodowym Holdingiem Spożywczym.

- Celem jest stworzenie silnego państwowego podmiotu: polskiej grupy spożywczej. Chodzi o to, by z jednej strony konsumenci zyskali konkurencyjne ceny, z drugiej zaś, by rolnicy i wytwórcy otrzymywali dobrą zapłatę za swoje produkty - tłumaczy resort kierowany przez wicepremiera Jacka Sasina. Zaznacza przy tym, że to w MAP trwają aktualnie prace nad połączeniem "aktywów rolno-spożywczych, jakie znajdują się w nadzorze państwa".

Przypomnijmy, że w czwartek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w rozmowie z Money.pl zasugerował, że w skład Polskiej Grupy Spożywczej mogłyby wejść nie tylko podmioty zajmujące się rolnictwem czy przetwórstwem żywności, ale nawet... sieć handlowa. Ta musiałaby jednak zostać przez państwo przejęta od jednego z prywatnych właścicieli; ewentualnie musiałaby powstawać organicznie - od zera.


Komentarz przedstawiciela rządu wywołał spore zamieszanie w branży handlowej. Gdyby bowiem doszło do utworzenia nowego, państwowego detalisty, byłaby to już kolejna tego rodzaju próba podjęta w ostatnich latach, po stworzonej przez Lasy Państwowej sieci sklepów z dziczyzną Dobre z Lasu (choć słowo "sieć" to w tym przypadku nadużycie, bo po szumnych zapowiedziach stanęło tylko na jednym sklepie, jednym e-sklepie i jednym punkcie bistro).

Wiadomoscihandlowe.pl zapytały Ministerstwo Aktywów Państwowych o to, kiedy spodziewana jest decyzja w sprawie pójścia w kierunku poszerzenia koncepcji Polskiej Grupy Spożywczej o sieć handlową, lub odrzucenia takiego pomysłu, jednak odpowiedzi nie uzyskały. Biuro prasowe MAP nie odniosło się także do pytania o szanse na repolonizację sektora handlu spożywczego, przy udziale państwa - na modłę tego, co w ostatnich latach wydarzyło się w sektorze bankowym.

Ministerstwo w przesłanym komentarzu potwierdziło po raz kolejny, że Narodowy Holding Spożywczy będzie powstawał w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która już dziś obecna jest na kilku rynkach, m.in. cukru, skrobi i zboża.

r e k l a m a

- Wspólnie z doradcą, firmą KPMG, przygotowujemy konsolidację aktywów rolno-spożywczych w postaci silnego holdingu rolno-spożywczego. Celem jest wejście na te rynki, na których nie jesteśmy obecni - zapowiada MAP, nie zdradzając jednak, jakie inne rodzaje działalności gospodarczej brane są pod uwagę.

Resort Jacka Sasina wskazuje przy tym, że analiza jaka powstała dotyczy 48 spółek.


- W czerwcu wybierzemy te, które będą podlegać konsolidacji. Do końca roku chcemy przeprowadzić badania, wyceny i zgody na połączenie - zapowiada MAP. - Wspólnie z doradcą określimy też potencjalne spółki do przejęcia z rynku, na którym dzisiaj często dominują zagraniczne koncerny - dodaje resort.

Liczba, jaka pada w komentarzu (48) to nowość. Do tej pory wiedzieliśmy o 17 branych pod uwagę spółkach z udziałem skarbu państwa, jakie mogły stać się częścią NHS. W styczniu br. portal wiadomoscihandlowe.pl ujawnił, o jakie spółki chodzi. Co prawda Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odmówiło wówczas udostępnienia dokumentu zawierającego strategię tworzenia narodowego holdingu, jednak zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstw musiało je wskazać z nazwy. Na przekazanej liście, obok Krajowej Spółki Cukrowej, znalazły się m.in.: Fabryka Cukierków Pszczółka, Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie w Stoisławiu, Elewarr, czy Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy (Bronisze). 

Przypomnijmy, że stworzenie Polskiej Grupy Spożywczej zapowiadane jest przez obóz Prawa i Sprawiedliwości od wielu lat. Prace odrobinę przyspieszyły na przełomie 2018 i 2019 r. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powołał wtedy zespół odpowiedzialny za opracowanie koncepcji utworzenia PGS. Koncepcja powstała, jej założenia zostały zaakceptowane przez resort i w lipcu 2019 r. Ardanowski zapowiadał powstanie KGS "do końca miesiąca". Tego terminu nie udało się dotrzymać. Potem odbyły się wybory parlamentarne i mieliśmy do czynienia z nowym rozdaniem w rządzie, którego elementem było utworzenie Ministerstwa Aktywów Państwowych. Od tamtej pory to minister aktywów państwowych "sprawuje kontrolę nad ładem korporacyjnym w podmiotach z sektora rolno-spożywczego".

Źródło: https://www.wiadomoscihandlowe.pl/, fot. MRiRW
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ardanowski: intensywnie pracujemy nad utworzeniem Krajowego Holdingu Spożywczego

- Trwają intensywne prace nad rozszerzeniem działalności Krajowej Spółki Cukrowej, która będzie osią Krajowego Holdingu Spożywczego, stabilizującego część polskiej produkcji rolniczej – powiedział dziś w Kruszwicy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapewnił, że resort jest gotowy przekazać mniejsze podmioty na rzecz rozwoju holdingu.

czytaj więcej
Aktualności

Wrócą państwowe sklepy spożywcze? Rząd ma taki plan

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie wyklucza utworzenia sieci sklepów warzywnych kontrolowanych przez państwo. Wiceminister Artur Soboń zapytany przez Money.pl o to, czy Polski Holding Spożywczy będzie się zajmował nie tylko produkcją żywności, ale również jej sprzedażą, odpowiedział, że nie wyklucza takiej możliwości.

czytaj więcej
Zarządzanie

Co oznacza epidemia koronawirusa dla sektora rolno-spożywczego? Analizy banku Credit Agricole

Obserwowany w ostatnich dniach wzrost popytu na żywność będzie miał charakter przejściowy, a najbliższe dni przyniosą spadek popytu na żywność i normalizację sytuacji mówią eksperci Credit Agricole, którzy przedstawili kompleksowy opis sytuacji na rynkach rolnych po wybuchu epidemii COVID -19 oraz prognozy rozwoju. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)