Podatek cukrowy – chaos w przepisach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podatek cukrowy – chaos w przepisach

05.01.2021autor: Kamila Szałaj

Przedsiębiorcy z łańcucha dostaw napojów słodzonych obawiają się nie tylko znacznego wzrostu cen i związanego z nim spadku popytu. Ich nie mniejszy niepokój budzi chaos prawny i ewentualność, że branżę „czeka sprawdzanie przepisów w boju” – relacjonuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Konstrukcja nowego podatku cukrowego jest sama w sobie skomplikowana. Składa się on z części stałej – wynoszącej 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub słodzika – oraz części zmiennej, w wysokości 5 groszy za każdy gram powyżej 5 gram cukru na każde 100 ml, w przeliczeniu na litry. Co gorsza, przepisy wprowadzające nową daninę są bardzo niejasne – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że w jednym miejscu przepisów wprowadzających podatek od cukru mowa jest o całym cukrze w produkcie, a w innym – tylko o cukrze dodanym. Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności, zwraca uwagę w rozmowie z „DGP”, że nie jest jasne, kto ma płacić nową daninę – producent czy dystrybutor. Zwraca też uwagę, że formularz służący do rozliczania daniny pojawił się dopiero przed świętami, w dodatku w wersji roboczej.

Organizacja zwróciła się do Krajowej Administracji Skarbowej z prośbą o interpretację podatkową, uzyskując odpowiedź, że nowa danina to „nie podatek, a opłata i w związku z tym urząd nie może stworzyć interpretacji podatkowej” Według KAS właściwym urzędem do rozwiania wątpliwości jest twórca podatku, czyli resort zdrowia. Ten zaś odsyła do prawników.

Producenci są pewni, że czeka ich batalia z urzędami skarbowymi o niewłaściwie naliczony podatek i nie wykluczają, że dopiero sądy mogą rozstrzygnąć ten spór.

Źródło: gazetaprawna.pl, wiadomoscihandlowe.pl, fot. archiwum
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym – co można odliczyć?

Rolnikom przysługuje ulga podatkowa na niektóre inwestycje w gospodarstwie. Sprawdź jakie ulgi możesz sobie odliczyć od podatku rolnego! 

czytaj więcej

Sprzedaż gruntów dziedziczonych, a podatek od sprzedaży

W ubiegłym roku przeprowadzono dział spadku po rodzicach pomiędzy mną i moimi dwiema siostrami. Jedna z sióstr chciałaby jednak zrezygnować z posiadania gruntów rolnych, w związku z czym ja wraz z drugą siostrą chciałybyśmy od niej je odkupić. Czy w tej sytuacji siostra sprzedająca grunty będzie musiała zapłacić podatek od sprzedaży, jeżeli od działu spadku nie upłynęło 5 lat? Czy w grę wchodzi jakiś inny podatek?

czytaj więcej
Aktualności

Izrael ważnym partnerem handlowym – najwięcej eksportowaliśmy wołowiny i cukru

Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielką ministerstwa spraw zagranicznych Ambasady Izraela. Podsumowano dotychczasową współpracę i określono plany na przyszłość. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)