NIK: Barszcz Sosnowskiego się rozrasta, a Polska nie ma planu, jak go zwalczyć
r e k l a m a
Partnerzy portalu

NIK: Barszcz Sosnowskiego się rozrasta, a Polska nie ma planu, jak go zwalczyć

15.06.2020autor: Kamila Szałaj

Barszcz Sosnowskiego, zwany zemstą Stalina, rozprzestrzenia się w całej Polsce. Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że przez ostatnie pięć lat nie podjęto odpowiednich starań, aby go zwalczyć.

Barszcz Sosnowskiego barszcz Mantegazziego to rośliny inwazyjne, pochodzące z rejonu Kaukazu. Są niezwykle trudne do zwalczenia, łatwo zajmują nowe tereny i powodują degradację środowiska przyrodniczego. Poza tym są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, gdyż ich soki oraz wydzielane w postaci aerozoli związki, mogą powodować poważne oparzenia.

Zgodnie z unijnymi wymogami, Polska miała pięć lat na to, by przyjąć przepisy, które pomogą w usuwaniu barszczy. Termin minął rok temu. Sprawą zainteresowała się więc Najwyższa Izba Kontroli i wzięła pod lupę postępy w likwidacji szkodliwych barszczy kaukaskich. Wnioski nie są optymistyczne. Okazuje się bowiem, że rośliny te nadal rozprzestrzeniają się w Polsce, bo… nie ma planu ich zwalczania.

- Z monitoringu prowadzonego przez ośrodki naukowe i organizacje pozarządowe wynika, że efektywność dotychczasowego zwalczania barszczy kaukaskich jest niewielka i rośliny te nadal się rozprzestrzeniają – napisano w raporcie NIK.

Z raportu wynika też, że na szczeblu krajowym nie dokonano całościowej diagnozy zagrożenia barszczami kaukaskimi oraz nie zdefiniowano niezbędnych działań związanych z ich zwalczaniem. Nie oszacowano również potrzebnych środków dla skutecznego zahamowania ich ekspansji.

Najwyższa Izba Kontroli zauważa też, że nie opracowano spójnego i całościowego systemu nadzoru oraz finansowania zwalczania barszczy kaukaskich.

Poza tym, w ocenie NIK, brakuje przepisów wskazujących podmiot zobowiązany do usuwania barszczy kaukaskich z terenów, które nie są w zarządzie gminy uniemożliwia prawidłowe zwalczanie tych roślin. Nie ma też jednoznacznych przepisów określających właściwy sposób utylizacji barszczy

Mimo licznych starań, głównie samorządów, barszcze kaukaskie zajmują coraz większy obszar Polski.

Kontrola NIK objęła m.in. Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

 ksz, oprac. na podst. NIK

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

NIK krytykuje resort rolnictwa za ODR-y: usługi niedostosowane do potrzeb rolników

Oferta usług doradczych nie jest dostosowana do potrzeb rolników, a specjalistów podkupują prywatne firmy  – alarmuje NIK. 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)