Nawóz z owadów – czy zostanie wprowadzony do produkcji rolnej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nawóz z owadów – czy zostanie wprowadzony do produkcji rolnej?

18.03.2023autor: Patrycja Bernat

Nawóz zawierający chitynę posiada właściwości biostymulacyjne, ogranicza szkodniki korzeniowe, w tym na presję ze strony nicieni. Jego rozkład następuje za pośrednictwem drobnoustrojów glebowych, a przy tym wszystkim idealnie nadaje się do upraw ekologicznych. Wykorzystanie nawozu Frass w produkcji rolnej może być korzystne i przyjazne dla środowiska.

Nawóz owadzi – Frass, składa się z:
  • obornika pochodzącego od larw owadów,
  • pozostałości pasz,
  • chityny, która znajduje się w pancerzykach muchy Hermetia illucens (Black Soldier Fly).

Nawóz z owadów przyszłością rolnictwa?

Badania prowadzone przez naukowców potwierdzają, że nawóz owadzi to przyszłość rolnictwa ekologicznego. Jak czytamy na portalu silesion, daje on lepsze efekty niż inne nawozy organiczne, a także lepiej sprawdza się w trudnych warunkach np. w czasie występowania suszy.
Dr Sylwia Kaczmarek, która jest koordynatorem projektów badawczo-rozwojowych w HiProMine, podkreśla ważność tematu, jakim jest dewastacja gruntów rolnych, a także niedostatku wody, z którymi brykają się zarówno małe, jak i duże gospodarstwa.

Od wieków odpady powstające w czasie produkcji zwierzęcej, są wykorzystywane w rolnictwie, a w czasach kiedy to zapotrzebowanie na żywność ciągle rośnie i to żywność bardzo dobrej jakości, poszukiwane są metody ekologiczne, które będą wydajne.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu od dłuższego czasu prowadzone są badania, które realizowane są na zlecenie HiProMine. Badana jest ocena oddziaływania nawozu organicznego na bazie odchodów H. illucens na wybrane rośliny. Pierwsze wyniki, które się pojawiły, są bardzo obiecujące. Istnieje możliwość zastosowania z pozytywnym wynikiem nawozu frass w uprawie:
  • jęczmienia ozimego,
  • życicy trwałej,
  • sałaty, a także bazylii.



r e k l a m a
Nawóz frass testowano również w ramach programu Tech Farms – EIT Food. Program ten pomaga innowacyjnym pomysłom agrotechnicznym i testowaniu usług, a także wspiera transformację technologiczną w rolnictwie europejskim. Badana potwierdziły skuteczność nawozu owadziego nad innymi nawozami organicznymi pochodzenia zwierzęcego, dał on lepsze plony w przypadku suszy.
Dodatkowo nawóz z chityną wykazuje również:
  • właściwości biostymulujące,
  • ogranicza szkodniki korzeniowe.
Wykorzystanie nawozu frass w rolnictwie to bardzo obiecujący kierunek, który jest przyjazny dla środowiska.

W Polsce na ten moment funkcjonuje jeden zakład hodowli Hermetia illucens w Robakowie. W spółce prowadzone są badania i produkcja białka owadziego, który służy jako pasza do karm zwierząt domowych.

źródło: silesion/hipromine
Fot: envato.elemenst - zdjęcie poglądowe
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rewolucja Regeneratywna – na czym polega i jak ją przeprowadzić w gospodarstwie?

Pobieranie próbek glebowych powinno być standardem w każdym gospodarstwie. Nie tylko pozwoli nam to zaoszczędzić na nawozach, ale również odpowiednio nawieźć ziemię, która następnie nakarmi rośliny, tak aby uzyskać, jak najwyższy plon. Jakie czynniki utrudniają działalność rolniczą? Dlaczego warto wybierać kierunek, jakim jest Rolnictwo Regeneratywne? Jak wprowadzić regenerację w swoim gospodarstwie?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)