Nadciąga fala fuzji i przejęć w branży mięsnej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nadciąga fala fuzji i przejęć w branży mięsnej

28.08.2020autor: Dorota Kolasińska

Część zakładów mięsnych upadnie, a część zostanie przejęta przez konkurencję.  Poszukiwania nowych właścicieli dla małych i średnich przetwórców już się rozpoczęły – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Blackpartners.

Wspomniane badanie objęło ponad 200 zakładów mięsnych w Polsce. Jak się okazało, aż 90% z nich odczuło negatywne skutki pandemii, chociaż tylko połowa odnotowała spadek przychodów lub rentowności. Prawie wszyscy natomiast mieli duże zawirowania w obszarze procesów czy zachowania ciągłości produkcji. Co do zasady, duże przedsiębiorstwa poradziły sobie lepiej, bo mają już wypracowane procedury, a zamknięcie jednego zakłady nie wpływa znacząco na całą firmę. Co innego w mniejszych zakładach, w których jeden przypadek koronawirusa mógł pogrążyć całą firmę. 

Ciężkie pierwsze półrocze skłoniło wielu właścicieli do sprzedaży swojego biznesu. Niektórzy robią to z konieczności, natomiast część przeszła przez pandemię z pozytywnymi wynikami i chcą w dobrym momencie spieniężyć swój sukces.

– Faktycznie widzimy bardzo duży ruch na rynku M&A (fuzji i przejęć – red.) w sektorze mięsnym. To jest mocno początkowy etap, ale ilość prowadzonych rozmów zdecydowanie przewyższa średnią. Na dzisiaj mamy trzy spółki mięsne do sprzedaży z tego jedna jest w tarapatach, a dwie pozostałe nie odczuły znacząco pandemii – mówi Mikołaj Lipiński członek zarządu Blackpartners.

r e k l a m a
Eksperci zaznaczają jednocześnie, że na dzień dzisiejszy ciężko stwierdzić na ile będzie to dłuższy trend, ale faktycznie zainteresowanie sprzedażą biznesów jest znaczące. Badanie Blackpartners pokazało również, że ok. 20% dużych firm rozważa przejęcia w perspektywie najbliższego roku, chociaż tu wiele wyjaśni się dopiero w IV kwartale w związku ze spodziewaną drugą falą pandemii.

– Co do zasady, jeżeli będzie druga fala, to procesy M&A zostaną wstrzymane, ale firmy, które mają zasoby gotówki będą mogły chcieć wykorzystać nadarzające się okazje. Duże przedsiębiorstwa rozważają przejęcie konkurentów, chociaż widzimy tutaj dużą ostrożność i polaryzację. Przejmowane będą albo same majątki firm, które wpadły w kłopoty, albo z drugiej strony na celowniku są zakłady, które przeszły przez pandemię suchą stopą – twierdzi Artur Stypulkowski z Blackpartners.

Z omawianego badania wynika także, że ponad 80% firm z tej branży z niepokojem patrzy w przyszłość. Największe zagrożenia dostrzegają oczywiście w pandemii Covid-19 i chociażby znaczącym zmniejszeniem się zamówień z sektora gastro, ale też w zmieniających się nawykach żywieniowych Polaków i rosnącej w liczbę rzesze konsumentów ograniczających spożycie mięsa. – W związku z dużą niepewnością w sektorze widać dużą awersję do inwestowania. Trendem stają się też specjalizacja i rozwój własnej sieci sprzedaży, która pozwala uniezależnić się od zewnętrznych odbiorców – dodaje Mikołaj Lipiński.

Źródło: Wiadomości Handlowe
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

20-lecie Grupy Sokołów – jakie plany na przyszłość?

Rok 2020 jest dla Grupy Sokołów szczególny gdyż, firma obchodzi bowiem jubileusz 20-lecia. Jest on związany z rocznicą połączenia spółek Grupy Farm Food z Grupą Sokołów, które nastąpiło 1 września 2000 roku. 

czytaj więcej
Szkody łowieckie

NIK skontrolował koła łowieckie – powolne wypłaty odszkodowań i szacowanie szkód łowieckich

NIK przyjrzał się dokładnie czy nowelizacja ustawy o Prawie łowieckim przyczyniła się korzystnie do zmian w szacowaniu szkód i wypłacaniu odszkodowań rolnikom. Nie wygląda to dobrze… a problem szkód narasta. 

czytaj więcej

Wielkopolska: koronawirus wśród załogi zakładów mięsnych Sokołów

W związku z licznymi informacjami dotyczącymi podejrzeń koronawirusa wśród załogi zakładów mięsnych Sokołów w Kole (woj. wielkopolskie), zarząd firmy wydał w tej sprawie oficjalny komunikat. W sumie COVID-19 potwierdzono u 6 pracowników firmy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)