Monika Piątkowska: „Polska powinna być krajem tranzytowym. My nie możemy zamykać się z dnia na dzień na Ukrainę”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Monika Piątkowska: „Polska powinna być krajem tranzytowym. My nie możemy zamykać się z dnia na dzień na Ukrainę”

19.04.2023autor: Patrycja Bernat Bartłomiej Czekała

W drugiej edycji Europejskiego Kongresu Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa POLSKA WIEŚ XXI brała również udział Monika Piątkowska, Prezes Izby Zbożowo Paszowej. Jak ocenia decyzje rządu dotyczące ukraińskiego zboża?

— Pani Prezes, korzystając z Pani obecności, chciałbym zapytać o komentarz do aktualnej sytuacji. Mamy prawdziwy roller coaster, jeżeli chodzi o decyzje polityczne w sprawie rynku zbóż i napływu tych zbóż z Ukrainy do Polski. Jak Pani ocenia decyzje rządu, które zapadły kilka dni temu i to, co się z nimi dzieje już po kolejnych dniach, kiedy się one zmieniają i zderzają z rzeczywistością na rynku — Bartłomiej Czekała, redaktor naczelny topagrar.pl

Polska powinna być krajem tranzytowym. My nie możemy zamykać się z dnia na dzień na Ukrainę

— Panie redaktorze, rzeczywiście sytuacja z ostatnich tygodni, zmienia się niezwykle dynamicznie. Trudno mówić tutaj o stabilności i przewidywalności i jasnych regułach. To jest oczywiście kłopot i dla polskiego rolnictwa, polskiego rolnika, ale tez dla konsumentów. My z tym kryzysem musimy sobie poradzić, dla polskich rolników i konsumentów, nie mamy innego wyjścia. Decyzje, które zostały ogłoszone w piątek wywołały trzęsienie ziemi. Ja powiedziałam wtedy, że do problemów związanych z polskim zbożem dołączyliśmy problemy związane z polityka handlowa i problemy wizerunkowe. Zresztą odezwała się natychmiast Unia Europejska przypominając nam, że polityka handlowa jest wyłączną kompetencją Unii Europejskiej. Uruchomienie możliwości tranzytu zboża z Polski i przez uruchomienie właściwie możliwości tranzytu zboża z Ukrainy przez Polskę, to jest decyzja w dobrą stronę jak najbardziej. Mówiliśmy i mówimy nada, że Polska powinna być krajem tranzytowym. My nie możemy z dnia na dzień zamykać się na Ukrainę.

r e k l a m a

Zobacz także: Robert Telus na Kongresie Polska Wieś XXI: tranzyt zboża będzie w pełni kontrolowany. W jaki sposób?


— Nie możemy niszczyć tej pięknej historii ostatnich miesięcy, nie możemy zabijać tego efektu zrywu polskich serc, wręcz powinniśmy go przełożyć na ramy systemowe i współpracę polsko-ukraińską, w tym współpracę handlową. Ukraina jest i będzie z nami i Ukraina będzie w Unii Europejskiej, o tym dzisiaj na Kongresie Polskiej Wsi mówimy. Powinniśmy znaleźć miejsce polskiego rolnictwa wraz z Ukrainą i ukraińskim rolnictwem w Unii Europejskiej. Dlaczego? Dlatego, że to się i tak stanie i my musimy się na to przygotować. Wszelkie rozwiązania ograniczające, czy zamykające import z Ukrainy, które dzisiaj są potrzebne, żeby ulżyć polskiemu rolnikowi i przywrócić stabilność na polskiej wsi, powinny być omawiane i przygotowywane po partnersku, zarówno z naszymi partnerami z Ukrainy, jak i z naszymi partnerami z Unii Europejskiej — dodała Piątkowska.

Gdybyśmy zaczęli kilka miesięcy temu, dzisiaj bylibyśmy w innym punkcie

— Po raz kolejny natomiast wracamy do tematu, o którym ja kolejny raz mówię, musimy zwiększać przepustowość polskich portów. Dzisiaj możemy powiedzieć, że 750 tys. ton zboża miesięcznie możemy wywieźć przez polskie porty. To trzeba zwiększyć, w perspektywie kolejnych miesięcy. Gdybyśmy tę robotę zaczęli kilkanaście miesięcy temu, dzisiaj bylibyśmy w innym punkcie. Trzeba ją zacząć już, tu i teraz — komentuje Monika Piątkowska. 
Więcej w naszym filmie!
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Marcin Wroński: Na rynku zbóż nie ma obowiązku monitorowania stanów magazynowych

Podczas wydarzenia Kongres Polska Wieś XXI, rozmowy toczyły się głównie wokół tematu zawartego porozumienia dotyczącego tranzytu zboża z Ukrainy przez Polskę. W spotkaniu brał udział Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jakie zadania podjął i planuje podjąć KOWR w związku z sytuacją na polskim rynku zbóż?

czytaj więcej
Rynek zbóż

Jak zażegnać kryzys na rynku zbóż? Kongres Polska Wieś XXI

Chociaż bezpieczeństwo żywnościowe, suwerenność energetyczna, edukacja i zdrowie mieszkańców obszarów wiejskich były tematami kolejnej edycji Kongresu Polska Wieś XXI w Warszawie, to jednak wiele dyskusji podczas tego dwudniowego wydarzenia zdominował kryzys na rynkach rolnych, a zwłaszcza na rynkach zbóż.

czytaj więcej
Aktualności

Dr Jerzy Plewa: Festiwal niekompetencji i hipokryzji, a rolnicy po raz kolejny są oszukiwani

Podczas wydarzenia Kongres Polska Wieś XXI, rozmowy toczyły się głównie wokół tematu, zawartego przez Polskę porozumienia, dotyczącego tranzytu zboża z Ukrainy. W spotkaniu brał udział dr Jerzy Plewa, Ekspert w Team Europe, wieloletni Dyrektor Generalny w Komisji Europejskiej. Co uważa o aktualnej sytuacji na polskim rynku zbóż?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)