Minister Puda rozmawiał z przywódcami żydowskimi o „Piątce dla Zwierząt”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Minister Puda rozmawiał z przywódcami żydowskimi o „Piątce dla Zwierząt”

01.05.2021autor: Kamila Szałaj

Minister rolnictwa Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami Europejskiego Stowarzyszenia Żydów. Zapewnił ich, że resort nie prowadzi prac zmierzających do zmiany zasad uboju w Polsce.

Minister Grzegorz Puda spotkał się z przewodniczącym Europejskiego Stowarzyszenia Żydów rabinem Menachemem Margolinem, naczelnym rabinem Holandii Binyominem Jacobsem oraz Edwardem Odonerem, przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce (TSKŻ).

Spotkanie zostało zwołane po miesiącach spekulacji związanych z proponowanym przez polski rząd projektem ustawy "Piątka dla Zwierząt"
, który początkowo zakładał ograniczenie uboju koszernego do potrzeb lokalnych. 

Jak zauważa Europejskie Stowarzyszenie Żydów, biorąc pod uwagę, że Polska jest głównym dostawcą mięsa koszernego w Europie, zakaz w jakiejkolwiek formie byłby bardzo szkodliwy dla tradycyjnych europejskich gmin żydowskich, szczególnie tych mniejszych, które nie mają środków lub sieci, aby zapewnić sobie dostawy mięsa koszernego. 

- Zachowanie koszerności jest podstawowym filarem tradycyjnego judaizmu. Przywódcy żydowscy zdecydowanie odrzucają także założenie, że koszerna metoda uboju jest w jakimkolwiek stopniu bardziej okrutną metodą, niż inne powszechnie stosowane – czytamy w komunikacie Europejskiego Stowarzyszenia Żydów. 

Przywódcy żydowscy podkreślili również, że dobrostan zwierząt jest głównym dogmatem praktyki żydowskiej i że nie ma żadnej sprzeczności między ubojem koszernym a dobrostanem zwierząt.

Obawiali się też, że inne kraje mogłyby pójść w tym samym kierunku, wprowadzając tym samym zakaz udostępniania mięsa koszernego w Europie.

-  Kwestia potencjalnego ograniczenia uboju koszernego zupełnie niepotrzebnie nadwyrężyła stosunki polsko-żydowskie, w kraju o długiej, bogatej i dumnej historii żydowskiej – powiedział po spotkaniu z ministrem Pudą przewodniczący EJA rabin Margolin.

- Rozumiemy, że Pan Minister nie ma obecnie planów, by procedować dalej ten aspekt zawarty w projekcie ustawy i że w konsekwencji nie zostaną wprowadzone żadne przeszkody, które ograniczałyby dostępność polskiego koszernego mięsa dla wspólnot religijnych w całej Europie. Jest to bardzo dobra wiadomość i dziękujemy mu za poświęcony czas i gotowość do rozwiania naszych obaw – dodał. 

oprac. ksz
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Minister Puda tworzy fundusz gwarancyjny dla rolników

Dobiegają końca prace nad Ustawą o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Projektowane przepisy przewidują m.in. stworzenie funduszu gwarancyjnego, który ma zabezpieczać rolników, jeśli nie otrzymają zapłaty za swoje produkty.

czytaj więcej
Aktualności

Wraca „Piątka dla zwierząt”? Rolnicy zapowiadają protesty

Sztab Kryzysowy Rolników ogłasza gotowość do podjęcia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej i wyprowadzenia na ulice Warszawy dziesiątek tysięcy rolników. To efekt pojawiających się od kliku dni informacji, że w Sejmie ma być ponownie zgłoszona ustawa zakazująca hodowli zwierząt futerkowych. 

czytaj więcej
Aktualności

Telus: „Piątka dla zwierząt” to już zamknięta sprawa, bo czasy się zmieniają

- Na temat "Piątki dla zwierząt" nie rozmawiamy. Ta sprawa jest już zamknięta - ujawnił w radiu RMF FM poseł PiS i przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus. Dodał, że nie są przygotowywane przepisy o zakazie hodowli zwierząt futerkowych.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)