Minister Puda o przekazywaniu ziemi w związku z emeryturą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Minister Puda o przekazywaniu ziemi w związku z emeryturą

29.01.2021autor: Kamila Szałaj

Zapis o likwidacji konieczności przekazywania ziemi za emeryturę znajdzie się w przygotowywanej ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych - zapewnił minister rolnictwa Grzegorz Puda. 

Na ostatnim spotkaniu Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą padła deklaracja, że w ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych znajdzie się zapis, w myśl którego przejście na pełną emeryturę rolniczą nie będzie wymagało pozbycia się ziemi.

- Związek przekazał ministrowi projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników autorstwa NSZZ RI „Solidarność” likwidujący konieczność przekazywania ziemi w zamian za pełną emeryturę rolniczą. Projekt ten był wcześniej przedkładany m.in. premierowi RP oraz Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jest przedmiotem umowy programowej podpisanej pomiędzy Prezydentem a NSZZ RI „Solidarność” w dniu 22 czerwca 2020 roku w Wierzchosławicach, gdzie Prezydent zobowiązał się do inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. Odnosząc się do tego postulatu Związku minister poinformował, że zapis o likwidacji konieczności przekazywania ziemi za emeryturę znajdzie się w przygotowywanej ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych - czytamy w komunikacie NSZZ RI „Solidarność”.

W tej chwili, aby uzyskać prawo do emerytury rolniczej w pełnej wysokości rolnik powinien m.in. zaprzestać prowadzenia gospodarstwa rolnego, co często wiąże się z jego sprzedażą. Jeśli emeryt nadal prowadzi działalność rolniczą, wówczas wypłata świadczenia ulega częściowemu zawieszeniu. 

O zmianę przepisów w tej kwestii od lat ubiega się zarówno samorząd rolniczy, jak i rolnicza Solidarność. 

- Zapis ten dyskryminuje rolników, gdyż pracujący w innych dziedzinach działalności gospodarczej nie mają przymusu pozbywania się swojego warsztatu pracy, mogą pobierać emeryturę i kontynuować działalność gospodarczą. Należy także zwrócić uwagę, że coraz trudniej jest rolnikom przekazać gospodarstwa rolne następcom, z powodu braku chętnych nowych, młodych rolników do podejmowania działalności rolniczej - argumentowała już w zeszłym roku przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas.

Z kolei Wiktor Szmulewicz, szef izb rolniczych, w złożonym trzy tygodnie temu wniosku do ministra rolnictwa zaznaczył, że Polska ma chronić własność, więc rolnicy nie powinni być pozbawiani własności swoich gospodarstw, by uzyskać prawo do pełnej emerytury. A tak właśnie się dzieje, gdy muszą sprzedać gospodarstwo, bo nie mają go komu przekazać.

Dotychczasowe stanowisko ministerstwa było w tej kwestii jasne: nie można prowadzić działalności rolniczej i pobierać pełnej emerytury jednocześnie.  Jednocześnie resort wyjaśnił ostatnio, że rolnicy, którzy zrezygnowali z prowadzenia działalności rolniczej, nadal mogą być właścicielami gospodarstwa rolnego. Jednak prawo o tym stanowiące budzi wątpliwości. Teraz ma to jasno wynikać z ustawy. Rolnicy mają też nadzieję, że zapowiedź ministra o likwidacji konieczności przekazywania ziemi za emeryturę to także szansa na pełną emeryturę bez konieczności rezygnacji z pracy na roli. 

ksz, fot. NSZZ RI Solidarność
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy nie kupią państwowej ziemi rolnej. Zakaz sprzedaży ziemi wydłużony

Wkrótce miał przestać obowiązywać zakaz sprzedaży państwowej ziemi rolnej. Teraz okazało się, że rząd chce zakaz sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wydłużyć na kolejne lata. Do kiedy rolnicy nie kupią ziemi z KOWR?

czytaj więcej
Zarządzanie

PE: do 2030 r. rolnicy mogą porzucić 5 mln ha ziemi

Do 2030 roku może zostać porzuconych około 5 milionów ha ziemi rolnej. W Polsce tym zjawiskiem najbardziej zagrożone jest Podlasie – wynika z najnowszego raportu Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego.

czytaj więcej

Jurgiel chce, aby Puda powołał Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności

Krzysztof Jurgiel domaga się od ministra rolnictwa Grzegorza Pudy jak najszybszego zajęcia się inspekcją ds. żywności.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)