Masowy wzrost eksportu nawozów z Rosji wynikiem luki w sankcjach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Masowy wzrost eksportu nawozów z Rosji wynikiem luki w sankcjach

02.10.2023autor: wk

Branża nawozowa w kłopotach. Luka w unijnych sankcjach spowodowała masowy wzrost eksportu nawozów z Rosji. W lipcu Polska zwiększyła zakupy z Rosji 3,3-krotnie.

Wprawdzie rosyjska gospodarka objęta jest licznymi sankcjami to jednak eksport żywności i nawozów został z nich wykluczony. Lukę w sankcjach zostawiono w trosce o dostawy do państw potrzebujących.

Gwałtowny wzrost importu nawozów

Jak donosi portal money.pl powołując się na rosyjską agencję RIA Novosti, w lipcu tego roku wolumen importu nawozów z Rosji wzrósł do 20,2 mln dol. Liderem dostaw do Polski pozostają Niemcy (22,6 mln dolarów), ale rosyjskie firmy zajęły drugie miejsce, choć w ubiegłym roku były na 6 pozycji.

Polska redukowała zakupy rosyjskich nawozów od kwietnia 2022 roku. W ciągu miesiąca ich wolumen spadł 21-krotnie. Jednak od czerwca ubiegłego roku import rosyjskich surowców znów zaczął rosnąć. W 2022 r. Polska kupiła od Rosji nawozy za 225,1 mln dolarów w porównaniu do 360 mln dolarów w 2021 roku. W ciągu siedmiu miesięcy 2023 roku Polska zaimportowała rosyjskie nawozy o wartości 97,6 mln dolarów.
r e k l a m a

Ile Polska importuje nawozów?

Z oficjalnych danych ministerstwa rolnictwa wynika, że import ilościowo zmniejszył się z 3542 tys. ton w 2021 r. do 3240 tys. ton w 2022 r. Ale spadek importu nie dotyczył nawozów azotowych. W całym 2022 r. zaimportowano o 31,1% więcej nawozów azotowych więcej niż rok wcześniej. Co więcej, import nawozów ogółem w ujęciu ilościowym malał już drugi rok z kolei.


Zobacz także: SONDA NAWOZOWA: są dopłaty do nawozów, ale brak towaru... co się dzieje na krajowym i światowym rynku nawozów? Jakie są ceny?


Należy jednak podkreślić, że mniejszy import był obserwowany przede wszystkim w I półroczu 2022 r. Spadek importu w tym okresie, w porównaniu z I półroczem 2021 r. wyniósł 26,7% i dotyczył wszystkich grup nawozów mineralnych. Mniejszy import nawozów był następstwem z jednej strony spadku krajowego popytu na nawozy mineralne w związku z pogorszeniem ekonomicznej opłacalności ich stosowania, z drugiej natomiast – pogorszenia fizycznej dostępności nawozów na europejskim rynku na skutek ograniczeń w produkcji w wielu zakładach w Europie w związku z wysokimi cenami gazu ziemnego. W II półroczu import nawozów ogółem był ilościowo większy niż rok wcześniej o 12,1%, przy czy wzrost importu dotyczył wyłącznie nawozów azotowych i wyniósł niemal 90% r/r, w tym w przypadku mocznika (importowanego przede wszystkim z Algierii, Omanu i USA) był ponad 2-krotny.

W I kwartale 2023 r. import nawozów ogółem był wprawdzie ilościowo mniejszy niż rok wcześniej, jednak (podobnie jak w całym 2022 r.) spadek dotyczył w szczególności nawozów wieloskładnikowych oraz potasowych. Łącznie w I kwartale br. zaimportowano 625 tys. ton nawozów (w masie nawozu), o 12,7% mniej niż rok wcześniej. Z kolei import nawozów azotowych (jednoskładnikowych) zwiększył się o 21,1% do 411 tys. ton. Zwiększony import nawozów azotowych był jedną z głównych przyczyn spadku ich cen na krajowym rynku.

Najwięcej nawozów azotowych w I kwartale 2023 r. zaimportowano z:
  • Niemiec (90,6 tys. ton),
  • Chin (55,1 tys. ton),
  • Rosji (38,5 tys. ton),
  • Omanu (36,8 tys. ton),
  • Litwy (30,9 tys. ton),
  • Uzbekistanu (30,4 tys. ton) oraz USA (28,6 tys. ton).

Kłopoty krajowego sektora nawozowego

A to właśnie sytuacja w handlu zagranicznym znajduje odzwierciedlenie w sytuacji polskich spółek nawozowych. Wyniki finansowe Grupy Azoty za II kwartał 2023 roku są na poziomie minus 608 mln zł a marża na poziomie minus 17,4%.

- Wyniki Grupy Azoty w drugim kwartale zostały istotnie dotknięte ograniczonym popytem w najważniejszych dla Grupy obszarach, co w dużej mierze było skutkiem napływu na europejski rynek produktów – wytwarzanych w oparciu o tańsze surowce oraz bez konieczności ponoszenia kosztów europejskiej polityki klimatycznej - głównie ze wschodu i kierunków azjatyckich - mówi Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

W II kwartale 2023 roku, ze względu na relatywnie niski popyt, sprzedaż nawozów ogółem w ujęciu wolumenowym była niższa o 24% rok do roku, a w samych nawozach wieloskładnikowych spadek sprzedaży sięgał 49%. Koniunktura w polskim rolnictwie była niekorzystna, a ceny zbóż na krajowym rynku znajdowały się w trendzie spadkowym.

Jak informuje Grupa Azoty do 17.06.2023 obowiązywało zawieszenie ceł Unii Europejskiej na mocznik i amoniak. Obserwowano zwiększony import nawozów na europejski i krajowy rynek. Ceny gazu ziemnego, kluczowego surowca do produkcji nawozów, znajdowały się w trendzie spadkowym i w II kwartale kształtowały się na poziomie 35 EUR/MWh i były niższe o 63% r/r, co wraz z sytuacją na rynku rolnym oraz popytowo-podażową na rynku nawozowym, powodowało spadek popytu i presję na spadek cen nawozów.

Sezonowe odbicie

Ale jednocześnie Grupa Azoty od III kwartału obserwuje odbicie popytu i zakłada, że w kolejnych miesiącach producenci rolni będą nadal zwiększać swoją aktywność zakupową. W sierpniu spółki Grupy Kapitałowej wyprodukowały zgodnie z szacunkami 251 tys. ton nawozów azotowych, a dla porównania w maju było to 140 tys. ton.

wk
Fot: Kolasińska/canva
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

SONDA NAWOZOWA: aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie. Importowane znowu tańsze?

Rynek nawozów pozostaje w stabilny, ale rolnicy w dalszym ciągu niechętnie dokonują zakupów. Kto wie może ekspresowa wypłata dopłat do nawozów, wywoła jakiś ruch w tym segmencie. Ile kosztują nawozy w Polsce, a ile na świecie? Jaki wpływ na rynek fosforanów miało trzęsienie ziemi w Maroko?

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: krótkotrwałe uśpienie cenowe, czy to co nas już czeka?

Zbożowy rynek krajowy opanowało lekkie uśpienie. Zdrzemnęli się wyraźnie dostawcy, w pewnym letargu są także ceny. Czy podobnie reaguje rynek światowy? Co nowego dzieje się w świecie międzynarodowego handlu, a jakie wydarzenia biorą górę na rynku krajowym?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)