Krajowy plan ograniczania ŚOR
Wprowadzenie zasad integrowanej produkcji przekłada się na rzadkie przypadki przekroczeń najwyższych dopuszczalnych pozostałości środków ochrony roślin. Szczególną rolę w edukacji rolników pełni tu także Platforma Sygnalizacji Agrofagów.
Sejmowa komisja rolnictwa rozpatrzyła informację na temat „Krajowego planu działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin”.
- Kluczowym celem dla Polski w związku z realizacją pierwszego Krajowego planu działania było upowszechnienie ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin oraz zapobieganie zagrożeniom związanym ze stosowaniem środków ochrony roślin. Pełne wdrożenie zasad integrowanej ochrony roślin, w szczególności poprzez promowanie niechemicznych metod ochrony roślin, pozwala bowiem na zmniejszenie zależności produkcji roślinnej od preparatów chemicznych – napisał resort rolnictwa w przesłanej do Sejmu informacji.
Cel (prawie) zrealizowany
Z danych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wynika, że poszczególne wymogi integrowanej ochrony roślin stosowało od 71,8% do 95,3% profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin.
Z kolei wg. danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w okresie realizacji Krajowego planu działania poziom przekroczeń najwyższych dopuszczalnych pozostałości środków ochrony roślin (NDP) kształtował się średnio na poziomie 1,22%, czyli nieznacznie powyżej założonego celu (1%).
I wreszcie dane Inspekcji Weterynaryjnej wskazały, że w latach 2013–2014 i w 2017 r. w żadnej z przebadanych próbek pasz i żywności pochodzenia zwierzęcego nie stwierdzono przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości. Natomiast w 2015 r. jedynie 4 próbki pasz nie spełniały wymagań prawa. - Tym samym poprzez wdrożenie przez rolników ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin produkowana była bezpieczna dla konsumenta żywność, z poszanowaniem zasad ochrony środowiska – zapewniło MRiRW.
Platforma Sygnalizacji Agrofagów
Istotną rolę w promowania idei integrowanej ochrony roślin, a tym samym podnoszenia wiedzy o zrównoważonych metodach ochrony jest edukacja. I tu pojawia się specjalna strona internetowa czyli Platforma Sygnalizacji Agrofagów, która jest ważną płaszczyzną i narzędziem wymiany doświadczeń oraz transferu wiedzy pomiędzy nauką a praktyką przy wdrażaniu integrowanej ochrony roślin.
Za pośrednictwem platformy możliwe jest uzyskanie informacji na temat środków ochrony roślin i bezpiecznych zasad ich stosowania. Udostępniane są informacje dotyczące systemów wspomagania podejmowania decyzji w ochronie roślin, informacje na temat zwalczania agrofagów, a także metodyki integrowanej ochrony roślin i metodyki integrowanej produkcji roślin. Łącznie na koniec 2019 r. opracowane były metodyki integrowanej ochrony roślin dla 70 upraw, programy ochrony roślin dla blisko 80 upraw rolniczych, ogrodniczych i sadowniczych.
Na Platformie Sygnalizacji Agrofagów regularnie zamieszczane są także informacje dotyczące integrowanej ochrony upraw, komunikaty dotyczące sygnalizacji agrofagów oraz zapewniona jest interaktywności przez możliwość zadawania pytań ekspertowi.
Transfer wiedzy
Transfer wiedzy w ramach realizacji Krajowego planu działania odbywał się nie tylko poprzez Platformę Sygnalizacji Agrofagów, ale i szkolenia prowadzone dla rolników przede wszystkim przez Instytut Ochrony Roślin PIB, Instytut Ogrodnictwa PIB (w tym w ramach realizowanych na rzecz MRiRW programów wieloletnich) oraz ośrodki doradztwa rolniczego.
wk
Najważniejsze tematy