Krajowy plan ograniczania ŚOR
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krajowy plan ograniczania ŚOR

01.06.2021autor: wk

Wprowadzenie zasad integrowanej produkcji przekłada się na rzadkie przypadki  przekroczeń najwyższych dopuszczalnych pozostałości środków ochrony roślin. Szczególną rolę w edukacji rolników pełni tu także Platforma Sygnalizacji Agrofagów. 

Sejmowa komisja rolnictwa rozpatrzyła informację na temat „Krajowego planu działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin”. 

- Kluczowym celem dla Polski w związku z realizacją pierwszego Krajowego planu działania było upowszechnienie ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin oraz zapobieganie zagrożeniom związanym ze stosowaniem środków ochrony roślin. Pełne wdrożenie zasad integrowanej ochrony roślin, w szczególności poprzez promowanie niechemicznych metod ochrony roślin, pozwala bowiem na zmniejszenie zależności produkcji roślinnej od preparatów chemicznych – napisał resort rolnictwa w przesłanej do Sejmu informacji. 


Cel (prawie) zrealizowany 


Z danych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wynika, że poszczególne wymogi integrowanej ochrony roślin stosowało od 71,8% do 95,3% profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin. 
Z kolei wg. danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w okresie realizacji Krajowego planu działania poziom przekroczeń najwyższych dopuszczalnych pozostałości środków ochrony roślin (NDP) kształtował się średnio na poziomie 1,22%, czyli nieznacznie powyżej założonego celu (1%). 

I wreszcie dane Inspekcji Weterynaryjnej wskazały, że w latach 2013–2014 i w 2017 r. w żadnej z przebadanych próbek pasz i żywności pochodzenia zwierzęcego nie stwierdzono przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości. Natomiast w 2015 r. jedynie 4 próbki pasz nie spełniały wymagań prawa. - Tym samym poprzez wdrożenie przez rolników ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin produkowana była bezpieczna dla konsumenta żywność, z poszanowaniem zasad ochrony środowiska – zapewniło MRiRW. 

r e k l a m a


Platforma Sygnalizacji Agrofagów


Istotną rolę w promowania idei integrowanej ochrony roślin, a tym samym podnoszenia wiedzy o zrównoważonych metodach ochrony jest edukacja. I tu pojawia się specjalna strona internetowa czyli Platforma Sygnalizacji Agrofagów, która jest ważną płaszczyzną i narzędziem wymiany doświadczeń oraz transferu wiedzy pomiędzy nauką a praktyką przy wdrażaniu integrowanej ochrony roślin. 
Za pośrednictwem platformy możliwe jest uzyskanie informacji na temat środków ochrony roślin i bezpiecznych zasad ich stosowania. Udostępniane są informacje dotyczące systemów wspomagania podejmowania decyzji w ochronie roślin, informacje na temat zwalczania agrofagów, a także metodyki integrowanej ochrony roślin i metodyki integrowanej produkcji roślin. Łącznie na koniec 2019 r. opracowane były metodyki integrowanej ochrony roślin dla 70 upraw, programy ochrony roślin dla blisko 80 upraw rolniczych, ogrodniczych i sadowniczych. 

Na Platformie Sygnalizacji Agrofagów regularnie zamieszczane są także informacje dotyczące integrowanej ochrony upraw, komunikaty dotyczące sygnalizacji agrofagów oraz zapewniona jest interaktywności przez możliwość zadawania pytań ekspertowi.


Transfer wiedzy 


Transfer wiedzy w ramach realizacji Krajowego planu działania odbywał się nie tylko poprzez Platformę Sygnalizacji Agrofagów, ale i szkolenia prowadzone dla rolników przede wszystkim przez Instytut Ochrony Roślin PIB, Instytut Ogrodnictwa PIB (w tym w ramach realizowanych na rzecz MRiRW programów wieloletnich) oraz ośrodki doradztwa rolniczego.
wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Krajowy Plan Odbudowy zagrożony przez spór o sądownictwo

Opozycja twierdzi, że spór o sądownictwo z Komisją Europejską zagraża zatwierdzeniu przez Brukselę Krajowego Planu Odbudowy. Rząd odpowiada, że wszystko zostało już wynegocjowane i nie ma żadnych zagrożeń. Z KPO na poprawę warunków życia na obszarach wiejskich oraz wzmocnienie sektora rolno-spożywczego ma być przeznaczonych prawie 4,7 mld euro. 

czytaj więcej

Czy po wznowieniu znaków granicznych granica może ulec przesunięciu?

Sąsiad wynajął geodetę do wznowienia znaków granicznych. Czy wskutek tego granica może ulec przesunięciu? Czy mogę się przed tym jakość obronić?

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Herbicydy powschodowe w kukurydzy wybieraj z głową!

W tym roku siewy kukurydzy z uwagi na pogodę – dosyć niskie temperatury oraz duże opady – były utrudnione. Na wschody też musieliśmy trochę poczekać. Ale w końcu młode rośliny pojawiły się już na plantacjach. A wraz z nimi – cała gama chwastów. Zanim jednak zastosujemy herbicydy powschodowe w kukurydzy, trzeba poczekać aż większość chwastów wzejdzie, tak aby zwalczyć je wszystkie jednocześnie. Jakie substancje najlepiej zastosować?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)