Koronawirus: czy na rynku zabraknie pasz?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koronawirus: czy na rynku zabraknie pasz?

20.03.2020

Unijni producenci pasz, oleju i handlowcy zbożami zaapelowali do Komisji Europejskiej o umieszczenie pasz na liście towarów podstawowych, którym należy zapewnić swobodny przepływ na czas zamknięcia granic UE. Chodzi o to, aby uniknąć zakłóceń w podaży tych produktów i zachować ciągłość produkcji zwierzęcej. Producenci pasz w Polsce popierają ten postulat.

W związku z zamknięciem granic Unii Europejskiej z powodu koronawirusa, Komisja Europejska opublikowała listę podstawowych towarów, którym należy zapewnić swobodny przepływ. Znajdują się na niej: żywność, zwierzęta gospodarskie, istotny sprzęt oraz materiały medyczne i ochronne.

Zdaniem Europejskiej Federacji Producentów Pasz FEFAC, Europejskiego  Stowarzyszenia Handlowców Zbożami COCERAL i Federacji Przemysłu Olejarskiego FEDIOL na liście tej powinny znaleźć się również pasze. 

Zwierzęta hodowlane muszą być karmione codziennie. Nie chodzi tu tylko o zapewnienie ich dobrostanu, ale także o zachowanie ciągłości produkcji, a co za tym idzie bezpieczeństwa żywnościowego milionów obywateli Unii.

- Wzywamy Komisję Europejską do uznania paszy jako towaru podstawowego. Ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania jednolitego rynku pasz. W ten sposób zapobiegniemy zakłóceniom łańcucha dostaw i niedoborom niezbędnych składników pokarmowych w żywieniu zwierząt – mówi prezydent FEFAC, Nick Major. 

Zdaniem organizacji sytuacja robi się krytyczna. Im dłużej te ograniczenia się utrzymają, tym większe jest ryzyko niedoborów pasz. 

- UE musi chronić zdrowie wszystkich uczestników łańcucha. Ale aby to zrobić musi zapewnić nieprzerwane dostawy żywności i pasz - twierdzi przewodniczący COCERAL, Philippe Mitko.
Niektóre państwa członkowskie, np. Hiszpania, Włochy i Belgia już umieściły dostawy pasz na swojej liście podstawowych towarów. Niemniej w ocenie organizacji potrzebne jest wprowadzenie odgórnych rozwiązań na poziomie unijnym.

r e k l a m a
- Pamiętajmy, że do produkcji pasz importujemy część surowców, których w Unii mamy deficyt. Już obserwujemy narastające zakłócenia w łańcuchu dostaw żywności i pasz w USA – dodaje Mitko.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Premier Morawiecki i minister Szumowski: wprowadzamy stan epidemii

– Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wieczornej, piątkowej konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie KPRM wspólnie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piątkowskim.

czytaj więcej

Ryzyko wzrostu cen jaj w związku z wybuchem epidemii koronawirusa

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, w której zrzeszonych jest około 65 procent rynku jaj w Polsce, zaleca konsumentom, aby w tym roku nie czekali do ostatniej chwili z zakupem jaj na Wielkanoc. Izba obawia się, że ilość jaj, którą będą w stanie w tym roku mogli przygotować producenci może być mniejsza niż zapotrzebowanie. 

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: Carpe diem – chwytaj dzień, a nawet godzinę transakcji

Unijny eksport zbóż w pierwszych 37 tygodniach sezonu 2019/20 wyniósł ponad 34,2 mln ton, Jest to prawie 65% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Pomimo koronawirusa ruch w polskich portach nie ustaje. O cenie decyduje jednak dosłownie moment, tak wrażliwy obecnie jest rynek pszenicy na wahające się kursy na Matifie i na walutach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)