Koniec z nieuczciwymi praktykami handlowymi wobec rolników? Zapadło kluczowe stanowisko
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koniec z nieuczciwymi praktykami handlowymi wobec rolników? Zapadło kluczowe stanowisko

03.11.2022autor: Dominika Mulak

O możliwych rozwiązaniach, które chroniłyby producentów rolnych przed nieuczciwymi praktykami handlowymi ze strony firm nabywających produkty z ich gospodarstw dyskutowano podczas piątkowego posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

– Zdarza się, że firmy skupujące produkty rolne, m.in. zboża, warzywa, owoce czy zwierzęta, odbierają towar nie płacąc za nie rolnikom. Scenariusz zwykle jest taki sam: pojawia się podmiot gospodarczy, który w początkowym okresie swojej działalności płaci za odebrane produkty zdobywając tym samym zaufanie rolników, jednak po jakimś czasie ogłasza upadłość, a rolnik pozostaje z ogromnym deficytem finansowym – powiedział Artur Konarski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.


Proceder ten przybiera na sile, dlatego Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego wypracowała projekt stanowiska w sprawie konieczności podjęcia działań mających na celu ochronę rolników przed nieuczciwymi praktykami handlowymi.


– (…) Mając na względzie coraz częściej pojawiające się przypadki nieuczciwych praktyk niektórych podmiotów gospodarczych wykorzystujących swoją przewagę w relacjach handlowych z rolnikami i przetwórcami stanowczo wnioskujemy o stworzenie mechanizmów dających rolnikom szanse na obronę swoich interesów. Nieuczciwe praktyki handlowe stosowane przez silniejszych kontrahentów stawiają rolników w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a w dłuższej perspektywie czasowej - przy braku odpowiedniej reakcji - mogą doprowadzić do upadku wielu gospodarstw – napisano w projekcie.


Zdaniem komisji, krokiem niezbędnym jest podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do powołania w ramach KOWR funduszu gwarancyjnego dla rolników, którego główne założenia powinny być następujące:

  • powinien gwarantować wypłacalność transakcji w obrocie płodami rolnymi i zwierzętami hodowlanymi działając na zasadzie asekuracji,
  • jego środki powinny pochodzić ze składek podmiotów gospodarczych, odprowadzanych w określonej wysokości procentowej transakcji kupna,
  • powinien dysponować uprawnieniami inspekcyjnymi i prewencyjnymi, dającymi możliwości sprawdzenia wiarygodności podmiotów skupowych i przedsiębiorstw sprzedających nawozy sztuczne i środki ochrony roślin oraz eliminować lub chociaż ostrzegać przed ryzykiem transakcji z nieuczciwymi podmiotami,
  • powinien zostać wyposażony w możliwość skupowania od rolników ich wierzytelności w celu odzyskania środków od niewypłacalnych podmiotów,
  • powinien gwarantować darmową pomoc prawną dla rolników dotkniętych nieuczciwymi praktykami i udzielanie jej w każdym województwie.


Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego zobowiązała się do wystąpienia z inicjatywą uchwałodawczą zmierzającą do przyjęcia przez Sejmik apelu o pilne rozpoczęcie wyżej wskazanych prac legislacyjnych adresowanego do: Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Sprawiedliwości, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP.

autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Niedziele handlowe w 2023 roku. Kiedy sklepy będą czynne?

Kiedy przypadają niedziele handlowe w 2023 roku? W tym roku jest ich tylko siedem! Kiedy można będzie zrobić zakupy? Sprawdź, czy sklepy będą czynne w najbliższy weekend!

czytaj więcej

Przez niedozwolone praktyki 3 spółek spadły ceny zbóż? Sprawę bada UOKiK

UOKiK podejrzewa, że w portach w Gdańsku i Gdyni mogło dojść do ograniczenia konkurencji podczas przeładunku zboża. Przez to mogły spaść ceny skupu zboża. Jakie są szczegóły tej sprawy?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)