- jakie zmiany w zadaniach otrzyma ARiMR?
- co zmiana przepisów odnośnie komputerowej bazy danych dla zwierząt oznacza dla rolników?
- kto pomoże przy złożeniu wniosku on-line?
- jakie szczegółowe informacje będzie musiał podać hodowca?
Do konsultacji społecznych zostało przesłane rozporządzenie „w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w komputerowej bazie danych”. W stosunku do obowiązujących przepisów projektowane rozporządzenie przekształca funkcjonujący rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad w komputerową bazę danych.
Nowe przepisy mają umożliwić dostosowanie systemu informatycznego ARiMR do nowych zadań oraz zapewnić integralność Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z systemami Inspekcji Weterynaryjnej, (np. system TRACES) oraz z innymi systemami informatycznymi związanymi z ochroną zdrowia zwierząt.
Nowe zadania ARiMR
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie kontynuowała zadania związane z identyfikacją i rejestracją bydła, owiec, kóz oraz świń oraz przejmie zadania związanego z gromadzeniem danych koniowatych (przejęcie danych z Polskiego Związku Hodowców Koni) oraz rozpocznie gromadzenie danych zwierząt pozostałych gatunków (jeleniowatych i wielbłądowatych) oraz zakładów drobiu. Rejestracja wszystkich zakładów utrzymujących drób umożliwi Inspekcji Weterynaryjnej bardziej skuteczny nadzór, w szczególności w zakresie zwalczania grypy ptaków.
Co to oznacza dla rolnika?
Co do zasady, do komputerowej bazy danych informacje będą przekazywane wyłącznie w formie elektronicznej. Działanie takie ma zapewnić, aby komputerowa baza danych zawierała aktualne i wiarygodne informacje dotyczące zwierząt utrzymywanych w Polsce. - Zgłaszanie zdarzeń dotyczących zwierząt wyłącznie w formie elektronicznej jest zatem kolejnym krokiem zmierzającym do ograniczenia stosowania papierowej dokumentacji przy prowadzeniu działalności rolniczej – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.
Z danych MRiRW (wg. stanu na 15 lipca 2021) rolników dokonujących zgłoszeń w formie papierowej było 200 887, a elektronicznie za pośrednictwem Portalu IRZPlus 114 489.
Jednocześnie rząd proponuje długi okres vacatio legis (do 31 grudnia 2025 r.), które ma umożliwić zapoznanie się przez hodowców zwierząt z nowym prawem. - Jeżeli pomimo tak długiego okresu przejściowego posiadacze zwierząt nadal nie będą w stanie samodzielnie dokonywać zgłoszeń, będą mogli skorzystać w tym zakresie z pomocy pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego lub pracowników ARiMR, tak jak obecnie przy składaniu wniosków o płatności bezpośrednie. W związku z powyższym nie istnieje ryzyko wykluczenia cyfrowego mieszkańców wsi realizujących przedmiotowe obowiązki – przekonuje MRiRW.
Same zalety komputerowej bazy danych?
Zdaniem MRiRW skutkiem wprowadzenia obowiązku dokonywania zgłoszeń do systemu drogą elektroniczną dla posiadaczy zwierząt i właścicieli koniowatych będzie:
· brak kosztów związanych z dojazdem do biura powiatowego ARiMR w celu dokonania zgłoszenia zdarzenia dotyczącego zwierzęcia w formie papierowej do komputerowej bazy danych;
· brak kosztów związanych z opłatami pocztowymi w przypadku dokonania zgłoszenia w formie papierowej za pośrednictwem poczty;
· zmniejszenie czasochłonności i kosztów związanych z wyjaśnieniami prowadzonymi przez biura powiatowe ARiMR w przypadku niespójności danych w komputerowej bazie danych.
Rolnicy składają wnioski on-line
Jednocześnie ministerstwo rolnictwa przypomina, że porozumiewanie się rolników z ARiMR w formie on line nie jest niczym nowym. Od 2018 r. wnioski o dopłaty bezpośrednie składa się w formie elektronicznej. Z kolei 1 stycznia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie MRiRW w sprawie księgi rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz, które umożliwia odstąpienie od obowiązku prowadzenia księgi rejestracji w formie papierowej przez tych posiadaczy bydła, świń, owiec lub kóz, którzy uzyskali dostęp do systemu informatycznego ARiMR obsługującego rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych i za jego pośrednictwem (tzw. portal IRZPlus) zgłaszają zdarzenia dotyczące posiadanych przez nich zwierząt. Od 1 stycznia 2019 r. osoby korzystające z portalu IRZPlus nie są już zobligowane do prowadzenia ksiąg rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz w formie papierowej lub w formie elektronicznej, innej niż portal IRZPlus.
- Zgłaszanie zdarzeń dotyczących wyłącznie w formie elektronicznej zwierząt jest zatem kolejnym krokiem zmierzającym do ograniczenia stosowania papierowej dokumentacji przy prowadzeniu działalności rolniczej – podsumowuje resort rolnictwa.
Opis systemu utrzymania i rodzaju produkcji
Komputerowa baza danych, będzie także zawierała informacje dotyczące systemów utrzymywania zwierząt, a w odniesieniu do świń – również opisy modeli produkcji.
W odniesieniu do bydła komputerowa baza danych będzie zawierała m.in. następujący opis systemu utrzymywania bydła w siedzibie stada:
1) otwarty;
2) zamknięty na uwięzi;
3) zamknięty bez uwięzi wolnostanowiskowy:
a) z wydzielonymi legowiskami,
b) bez wydzielonych legowisk na ściółce,
c) bez wydzielonych legowisk i ściółki,
d) mieszany – w przypadku gdy w siedzibie stada są obiekty o różnych systemach utrzymywania,
4) zamknięty w kojcu
a) pojedynczo,
b) grupowo.
W odniesieniu do świń komputerowa baza danych będzie zawierała m.in. opis systemu utrzymywania zwierząt w siedzibie stada zgodny z następującą klasyfikacją:
a) otwarty,
b) zamknięty: w kojcu na ściółce lub bez ściółki:
– pojedynczo,
– grupowo.
Ponadto w odniesieniu do świń komputerowa baza danych będzie zawierała również opis modelu produkcji świń zgodny z następującą klasyfikacją:
a) produkcja świń przeznaczonych do uboju w oparciu o zakup prosiąt lub warchlaków urodzonych na terytorium Polski lub poza jej terytorium, albo
b) produkcja świń przeznaczonych do uboju w oparciu o tucz zwierząt, za wynagrodzeniem, w tym w ramach umowy, urodzonych poza tą siedzibą stada, albo
c) produkcja świń przeznaczonych do uboju w oparciu o zwierzęta urodzone w tej siedzibie stada, albo
d) produkcja prosiąt lub warchlaków urodzonych w tej siedzibie stada, przeznaczonych do sprzedaży, albo
e) produkcja świń przeznaczonych do uboju w oparciu o zakup prosiąt lub warchlaków urodzonych na terytorium Polski lub poza oraz w oparciu o zwierzęta urodzone w tej siedzibie stada, albo
f) inne modele produkcji świń.
- Informacje te pozwolą na zebranie w komputerowej bazie danych szczegółowych informacji dotyczących całego pogłowia utrzymywanych najważniejszych gatunków zwierząt gospodarskich, które będą mogły być wykorzystane w pracach nad poprawą warunków utrzymywania tych zwierząt w skali całego kraju i kształtowaniem polityki w zakresie produkcji zwierzęcej – czytamy w uzasadnieniu projektu.
wkFot. Envato Elements