Komisja Europejska za przedłużeniem o rok zezwolenia na stosowanie glifosatu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Komisja Europejska za przedłużeniem o rok zezwolenia na stosowanie glifosatu

07.10.2022autor: Dominika Mulak

Unijne zezwolenie na stosowanie glifosatu wygasa 15 grudnia 2022 roku. Komisja Europejska chce teraz przedłużyć ten okres dokładnie o rok, aby dać organom przeprowadzającym testy więcej czasu na ponowną ocenę herbicydu.

Komisja Europejska chce przedłużyć wstępnie o rok wygasające 15 grudnia zezwolenie na stosowanie glifosatu. Państwa członkowskie będą musiały podjąć decyzję w sprawie propozycji w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) w czwartek lub piątek w przyszłym tygodniu. Przedstawiony ostatnio projekt opiera się na aktualnych kryteriach dopuszczenia glifosatu do obrotu. Komisja chce dać organom przeprowadzającym testy wystarczającą ilość czasu na dokonanie ponownej oceny herbicydu.

Instytucje audytowe potrzebują więcej czasu

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) już w maju ogłosiły, że do lipca 2023 roku nie będą mogły złożyć ostatecznego oświadczenia państwom członkowskim i Komisji UE. Prezentacja wyników ponownej oceny została pierwotnie zaplanowana najpóźniej na jesień br. Zgodnie z ówczesnym oświadczeniem EFSA i ECHA termin ten nie mógł zostać dotrzymany ze względu na obszerne informacje zwrotne w procesie oceny.
r e k l a m a

Projekt przejdzie? Raczej tak!

Obserwatorzy w Brukseli nie spodziewają się odrzucenia projektu brukselskich władz w sprawie przedłużenia o rok zezwolenia na stosowanie glifosatu. Jeśli w komisji nie będzie jakościowej większości za lub przeciw ponownemu zatwierdzeniu, ostatnie słowo będzie należało do Komisji Europejskiej.

Polska była za dopuszczeniem glifosatu, jak będzie teraz?

Niemcy podczas ostatniego zatwierdzania glifosatu w 2017 roku, za ówczesnego federalnego ministra rolnictwa Christiana Schmidta z CSU, głosowali za ponownym zatwierdzeniem herbicydu przez pięć lat, ku irytacji partnera koalicyjnego SPD, zapewniając tym samym jakościową większość „za”. Nawet jeśli Berlin zagłosuje teraz przeciwko zezwoleniu z udziałem Zielonych w rządzie federalnym, odrzucenie wniosku Komisji jest raczej mało prawdopodobne. Pominięcie Wielkiej Brytanii jako zwolennika substancji również raczej niczego nie zmieni.

Na odpowiednim posiedzeniu komisji w 2017 roku za ponownym dopuszczeniem glifosatu do obrotu opowiedziało się oprócz Niemiec 17 innych państw UE, w tym Hiszpania, Polska, Holandia, Dania i Rumunia. Dziewięć krajów głosowało przeciw, w tym Francja, Włochy i Austria. Portugalia była jedynym krajem UE, który wstrzymał się od głosu.

Konstantin Kockerols
Fot. Sierszeńska
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Komisja Europejska zezwoliła na stosowanie glifosatu przez kolejny rok

2 grudnia Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie przedłużające zatwierdzenie substancji czynnej glifosat o rok do dnia 15 grudnia 2023 r. Ocena naukowa skutków stosowania jeszcze potrwa.  

czytaj więcej
Aktualności

Niemieccy rolnicy zapowiedzieli 3-dniowy protest. Dlaczego?

W Niemczech od 23 do 25 listopada 2022 r. będzie trwał protest, którego organizatorami są rolnicy z Dolnej Saksonii. Gospodarze nie zgadzają się na politykę Unii Europejskiej wobec Niemiec i zdecydowali się wyrazić swój sprzeciw.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Najpóźniej od 2028 roku: nadchodzi unijny rejestr ochrony roślin dla rolników

Parlament Europejski potwierdził kompromis trójstronny w sprawie statystyk rolniczych. Oznacza to, że od 2028 roku będzie obowiązywał ogólnounijny rejestr ochrony roślin. Dokładna implementacja jest obecnie opracowywana.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)