Komisarz Wojciechowski: Ferma przemysłowa nie zajmuje się hodowlą tylko produkcją mięsa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Komisarz Wojciechowski: Ferma przemysłowa nie zajmuje się hodowlą tylko produkcją mięsa

18.03.2021autor: Dorota Kolasińska

Na Twitterze w ostatnich dniach toczyła się zażarta dyskusja pomiędzy unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, a rolnikami i przedstawicielami sektora branży mięsnej.

Po dyskusji w Sejmie na temat wpływu ferm na środowisko oraz niezadowoleniem mieszkańców niektórych rejonów Polski z sąsiedztwa takich ferm, w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja. W prawodawstwie nie ma określonej definicji „fermy wielkopowierzchniowej” „fermy wielkoprzemysłowej” czy „fermy wielkotowarowej”. Resort rolnictwa postanowił podzielić fermy ze względu na ich wpływ na środowisko, skalę oraz intensywność produkcji. Podczas dyskusji stwierdzono, że liczba ferm rośnie i trzeba ograniczyć koncentrację takich obiektów. 



r e k l a m a
Nadal zastanawiające jest to, że przez kilkanaście ostatnich lat wmawiano rolnikom, że zwiększając efekt skali, zwiększamy opłacalność, idziemy z nowoczesnym trendem, technologią, postępem nauki i genetyki. Rolnicy stali się nowocześni, bo tego od nich oczekiwano. Więc podążano za tym europejskim „duchem czasu” korzystając z pieniędzy, które zaproponowała UE na rozwój. Rolnicy kupowali maszyny, stawiali nowoczesne budynki, fakt duże, bo inwestycja musi się zwrócić w ciągu 15 lat. Musieli też dokupić ziemię wokół gospodarstwa, bo inaczej nie kwalifikowaliby się do niektórych działań PROW, a banki nie dałyby kredytów. 

Nagle, gdy okazało się, że te inwestycje być może szkodzą, a wiele osób z miast przeniosło się na wieś, do głosu dopuszczono ruchy niekoniecznie mające pojęcie o rolnictwie i zdanie zmieniono. Gospodarstwa rodzinne, które zapewniają nam żywność dzień po dniu nagle stały się… przemysłowe! Mimo, że nie ma definicji czegoś takiego. A podczas budowy, każdy większy obiekt wykonuje (swoją drogą bardzo drogą) ocenę wpływu na środowisko. Jeśli uzyska jego zatwierdzenie obiekt powstaje, jeśli nie, to nie powstaje – prosta sprawa. 


Co na to rolnicy? 


Nie dziwi fakt, że sprawa nie wywołała zachwytu wśród aktywnych zarówno na polu i w mediach społecznościowych rolników. Nagle gdy polskie rolnictwo się rozwija, możemy się pochwalić eksportem mięsa, mleka czy jaj okazuje się, że konsumentom brakuje wsi sielankowej i tradycyjnej. Cały czas czytamy o tym w mediach.

No i właśnie tutaj pojawia się sprawa najważniejsza, bowiem w Polsce są także gospodarstwa małe i średnie (w większości), gospodarstwa ekologiczne, agroturystyczne. Oferta jest bogata, konsument jeśli ma ochotę znajdzie wieś sielankową, jaja klatkowe, jaja wiejskie na bazarze, marchewkę prostą, marchewkę krzywą, czystego ziemniaka, brudnego ziemniaka, mleko eko, mleko UHT, wołowinę z marketu i wołowinę od rolnika. Wszystkie te produkty, nie ważne jakie – powstały podczas ciężkiej pracy rękoma rolnika – nie ma to znaczenia czy gospodarstwo jest duże czy małe, tak samo trzeba się przy tym napracować. 

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Wojciechowski: zakaz chowu klatkowego ma pełne poparcie

W czwartek europosłowie wraz z organizatorami inicjatywy, komisarzami i przedstawicielami innych organów UE debatowali nad inicjatywą obywatelską dotyczącą zakazu stosowania klatek w chowie zwierząt gospodarskich. Zobacz, których zwierząt to dotyczy. 

czytaj więcej
Aktualności

Agrounia: 40% krajowego planu odbudowy na rolnictwo

AgroUnia żąda, aby posłowie i senatorowie poparli jej pomysł przekazania 40 procent pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy na rolnictwo i tereny wiejskie. Jeżeli rząd nie zgodzi się na takie rozwiązanie to politycy powinni odrzucić ratyfikację całego planu. 

czytaj więcej
Aktualności

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii rezygnuje ze stanowiska

Mirosław Welz, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii rezygnuje ze stanowiska - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)