Kołodziejczak uważa, że żywność niedługo będzie luksusem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kołodziejczak uważa, że żywność niedługo będzie luksusem

15.10.2021autor: Kamila Szałaj

Według Michała Kołodziejczaka, lidera AgroUnii niedługo żywność będzie tak droga, że będą mogli pozwolić sobie na nią jedynie najbogatsi Polacy. 

Dziś na jednym warszawskich Orlenów odbyła się konferencja AgroUnii. Nie bez przyczyny to miejsce wybrała AU. - Orlen zgotował nam straszny los i stał się symbolem drożyzny. Gigantyczne podwyżki cen paliw i nawozów jako pierwsi odczuwają rolnicy, ale za chwilę odczuje to całe społeczeństwo. Dziś polski rząd nie chce zrobić nic, by rolnicy mieli niższe koszty produkcji, a konsumenci mogli kupować jedzenie w normalnych cenach – powiedział Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. Rolnicy podkreślają, że koszty produkcji znacząco rosną, a w konsekwencji zapłacą za to konsumenci. 

- Ludzie! Nie będzie Was stać na jedzenie. Będzie tak drogo, jak nigdy. Żywność będzie tylko dla najbogatszych – przekonywał dziś Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. Zaznaczył, że drastyczne podwyżki cen środków produkcji spowodują, że zabraknie żywności w Polsce. Koszty produkcji nie są pokrywane, a w kieszeni rolnika nie zostaje nic poza długami. 

Lider AgroUnii przewiduje, że w przyszłym sezonie nie będzie marchwi, pomidory staną się produktem premium, a pietruszka będzie sprowadzana z Ukrainy.

- Wiem, że rolnicy nie planują sadzenia tych warzyw w szklarniach, bo ogrzewanie będzie bardzo drogie. Może się więc okazać, że na te pomidory stać będzie jedynie najbogatszych polityków. Nie będzie też nowalijek, a jeśli już się jakieś pojawią, ich ceny osiągną kosmiczny poziom. Żywność będzie tylko dla najbogatszych. Dla zwykłych zjadaczy chleba będzie najtańszy chłam z zagranicy – prognozował Kołodziejczak.

r e k l a m a

W ocenie Kołodziejczaka winę za to ponosi rząd i spółki Skarbu Państwa, m.in. Orlen i Grupa Azoty. 

- To spółki Skarbu Państwa zdzierają z rolników ostatnie pieniądze, które my musimy im płacić za nawozy. Mało tego, oni te nawozy w dalszym ciągu wysyłają na eksport, choć zapewniali, że tego nie robią. To skandal! Za to wszystko zapłacą konsumenci. Dziś rolnicy ostrzegają cały naród. Ludzie! Nie będzie Was stać na jedzenie. Będzie tak drogo, jak nigdy – zaznaczył. Dodał, że AU żąda sprawdzenia sytuacji przez Najwyższą Izbę Kontroli i UOKiK w sprawie rosnących cen nawozów. 

Kamila Szałaj

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wysokie ceny nawozów i pasz spowodują spadek produkcji żywności

Czy czeka nas spadek produkcji żywności? Taki obraz wyłania się z rozmów z rolnikami tej jesieni. Twierdzą, że wysokie ceny nawozów zmusiły ich do ograniczenia zakupów, a to sprawi, że po pierwsze, zbiorą mniej zbóż. Po drugie, wyprodukują mniej paszy dla zwierząt.

czytaj więcej
Aktualności

Grzegorz Puda: to było dobre spotkanie

- To było dobre i merytoryczne spotkanie. Przebiegało w spokoju. Mam nadzieję na kolejne takie rzeczowe rozmowy ze wszystkimi związkami branżowymi - powiedział po wyjściu ze spotkania na targach Polagra minister rolnictwa Grzegorz Puda.

czytaj więcej
Aktualności

Grzegorz Puda zostaje na stanowisku! Sejm odrzucił wniosek o votum nieufności

Zaskoczenia nie było. Sejm po długiej i ostrej debacie odrzucił wniosek opozycji o votum nieufności dla ministra rolnictwa. Oznacza to, ze Grzegorz Puda pozostanie na swoim stanowisku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)