KE wycofuje alfa-cypermetrynę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KE wycofuje alfa-cypermetrynę

20.05.2021autor: Kamila Szałaj

Kolejna substancja czynna zostaje wycofana. Środki zawierające alfa-cypermetrynę można będzie stosować do 7 grudnia 2022 roku. 

17 maja Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu zatwierdzenie dla substancji czynnej z grupy chemicznej pyretroidów - alfa-cypermetryny. To składnik wielu insektycydów, zwalczających m.in. mszyce, chowacze, skrzypionki , gąsienice motyli.

- Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2019/1690 do dnia 30 października 2020 r. wnioskodawca zobowiązany był przedłożyć Komisji, państwom członkowskim i Urzędowi informacje potwierdzające dotyczące profilu toksykologicznego niektórych metabolitów. Ponadto w odniesieniu do trzech innych punktów wymagane były informacje potwierdzające w innych terminach określonych w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1690. W październiku 2020 r. wnioskodawca poinformował Komisję, państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy i Urząd, że nie przedłoży danych potwierdzających w odniesieniu do żadnego z czterech punktów, w odniesieniu do których zwrócono się o informacje potwierdzające. W związku z tym należy wycofać zatwierdzenie tej substancji czynnej - czytamy w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/795 z dnia 17 maja 2021 r. 

Zezwolenie na sprzedaż środków ochrony roślin zawierających alfa-cypermetrynę jako substancję czynną wygasa 7 grudnia 2021 r. Natomiast zapasy trzeba będzie zużyć najpóźniej do 7 grudnia 2022 r.

ksz
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zakaz stosowania pestycydów. Szwajcarzy zagłosowali

Wczoraj w Szwajcarii odbyło się głosowanie dotyczące zakazu stosowania syntetycznych pestycydów. Szwajcarzy dużą przewagą głosów odrzucili tę propozycję. 

czytaj więcej
Aktualności

PE nie zgadza się na stosowanie glifosatu po 2022 roku

Europosłowie nie zgadzają się na stosowanie glifosatu po 2022 roku. Domagają się także pilnych działań zapobiegających wymieraniu pszczół. Ich zdaniem na ochronę bioróżnorodności UE powinna wydawać przynajmniej 20 mld euro.

czytaj więcej
Aktualności

Producenci zbóż alarmują ministra Pudę: bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone!

Spadek plonów oraz wzrost kosztów produkcji to czarny scenariusz przed jakim ostrzegają producenci roślin zbożowych w związku z procesem wycofywania środków ochrony roślin. Napisali w tej sprawie list otwarty do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, w którym zwracają uwagę, że zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)