Jesienią rekonstrukcja rządu i zmiana na stanowisku resortu rolnictwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jesienią rekonstrukcja rządu i zmiana na stanowisku resortu rolnictwa?

28.08.2021autor: Dorota Kolasińska

Jesień zbliża się wielkimi krokami, więc odżyła giełda politycznych nazwisk w kontekście zapowiadanej wcześniej i prawdopodobnej rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego. W komentarzach politycznych pojawia się coraz więcej argumentów przemawiających za wymianą ministrów niektórych resortów. 

Ostatnio w rolnictwie sytuacja mocno się skomplikowała i minister rolnictwa Grzegorz Puda nie ma dobrej passy. Czy to oznacza, że pożegna się ze stanowiskiem tej jesieni?

Według portalu onet.pl we wrześniu coraz bardziej prawdopodobna staje się rekonstrukcja rządu, a ponadto mają powstać nowe resorty. Istnieje prawdopodobieństwo, że stanowisko straci minister klimatu Michał Kurtyka, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, ale także Grzegorz Puda, minister rolnictwa. 

Na wsi w wielu sektorach sytuacja jest bardzo trudna, chociaż to raczej delikatne określenie, bo często od rolników słyszymy, że jest „dramatyczna, krytyczna, koszmarna, najgorsza od lat”. Epidemie takich chorób jak grypa ptaków, ASF, ale również pandemia COVID-19 znacząco wpłynęły na opłacalność produkcji wieprzowiny, drobiu oraz nie pozostały bez wpływu na inne sektory, które dostały rykoszetem zamknięcia sektora HoReCa. Ponadto wzrost kosztów produkcji – nawozów, środków ochrony roślin, cen zbóż i pasz, paliwa, powoduje pogorszenie sytuacji wielu polskich gospodarstw. Spadają ceny drobiu i trzody w skupie, rolnicy nie mają możliwości sprzedaży żywca w cenach gwarantujących zysk. Często dokładają do biznesu, wielu rezygnuje z produkcji. Wystarczy spojrzeć na liczbę protestów rolniczych w ostatnich dniach – uczestniczyli w nim producenci trzody, drobiu, mleka, bydła mięsnego, a nawet sadownicy i warzywnicy. 

Ministrowi Pudzie zarówno opozycja, jak i sami gospodarze wielokrotnie zarzucali brak chęci bezpośredniego kontaktu z rolnikami zrzeszonymi w AgroUnii (a nie jest to mała organizacja), urzędowymi lekarzami weterynarii (których praca jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania produkcji zwierzęcej) i niektórymi przedstawicielami branż m.in. zwierząt futerkowych, organizowanie wizyt gospodarskich z premierem, czy też brak szerokiego wsparcia finansowego dla całego rolnictwa. Rolnicy obarczają winą ministra za pogorszenie sytuacji na rynkach rolnych oraz brak uczestnictwa w sejmowych spotkaniach i unikanie merytorycznych rozmów z innymi politykami. Na większości spotkań pojawiają się wiceministrowie rolnictwa Szymon Giżyński i Anna Gembicka. Ministra brakuje na kluczowych spotkaniach dla sektora rolnictwa – nie wiadomo czy z braku czasu, czy braku chęci. To sprawy coraz bardziej doskwierające polskiemu rolnikowi. 

Apele dotyczące rozmów z premierem Morawieckim oraz ministrem Pudą na temat problemów w rolnictwie są notorycznie ignorowane. Ostatnio było to widoczne podczas rolniczych blokad drogowych. Poparcie PIS na wsi spada i nie ma się co dziwić, bo w ostatnim roku większość branż tonie w długach. Niektóre sektory będą wymagały wielomiesięcznej odbudowy, a stosowane obecnie formy pomocy rolnikom to jedynie kropla wody w morzu ich potrzeb. 

Czy zatem Mateusz Morawiecki będzie chciał poprawić te notowania PiS na polskiej wsi i dokonać zmiany na stanowisku szefa resortu rolnictwa? Dowiemy się tego niebawem. Z nieoficjalnych informacji, które docierają do naszej redakcji wynika, że w przypadku rekonstrukcji rządu stanowisko ministra rolnictwa może objąć Robert Telus lub Jarosław Sachajko. W innym scenariuszu do MRiRW miałby powrócić były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Anna Gembicka obecna wiceminister rolnictwa zajęłaby miejsce Grzegorza Pudy, a poseł Sachajko sprawowałby funkcję wiceministra. To jednak tylko domysły, ale roszady z pewnością się odbędą. 

oprac. dkol 

Źródło: onet.pl

fot. archiwum

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

PSL złożyło wniosek o odwołanie ministra Pudy: jakie są zarzuty?

Stefan Krajewski, poseł PSL twierdzi, że Grzegorz Puda jest odpowiedzialny za upadek kilkunastu gospodarstw dziennie. Tydzień temu Ludowcy zapowiedzieli złożenie wotum nieufności wobec obecnego ministra rolnictwa. Dzisiaj wniosek trafił do biura Marszałka Sejmu.

czytaj więcej
Aktualności

Minister Puda nie pojawił się na ważnym spotkaniu z lekarzami weterynarii

Sytuacja Urzędowych Lekarzy Weterynarii jest ciężka. Podczas umówionego spotkania na temat możliwości poprawy sytuacji, w resorcie rolnictwa… zabrakło ministra Pudy. Lekarze weterynarii są zaniepokojeni biernością decydentów, w tak ważnej sprawie, jaką jest krajowa weterynaria.

czytaj więcej
Aktualności

Minister Puda: o likwidacji dużych ferm zdecyduje sam rynek

Czy duże fermy powinny być likwidowane? Według ministra Grzegorza Pudy o tym zdecyduje sam rynek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)