Jaka jest przyszłość hodowli w UE?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaka jest przyszłość hodowli w UE?

08.11.2021autor: wk

Zmiany w europejskiej hodowli zwierząt są konieczne, ale konsumenci muszą mieć świadomość, że pociągnie to za sobą wzrost kosztów produkcji i cen płaconych w sklepach. Rolnicy przypominają także, że już teraz unijne standardy produkcji są na najwyższym światowym poziomie.

Organizacja Kangaroo Groupe z siedzibą w Brukseli zorganizowała debatę pt:”Akceptacja przez konsumentów nowych technologii w rolnictwie. Jak dbać o zdrowie zwierząt i dobrobyt w nowej polityce rolnej UE?”. W spotkaniu wziął udział Adam Drosio, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych i wiceprzewodniczący grupy roboczej „Zdrowie i dobrostan zwierząt” Copa i Cogeca.

UE wyznacza standardy

Podczas dyskusji polski ekspert zauważył, że unijne organizacje rolnicze z zadowoleniem przyjęły inicjatywę strategii „Od pola do stołu”, która zakłada m.in. całościowy przegląd przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt opartych na solidnych podstawach naukowych.

– Niemniej jednak zawsze przypominamy kwestie, które zwykle są zapominane. Po pierwsze, unijne normy dotyczące dobrostanu zwierząt należą do najwyższych na świecie. Po drugie, europejscy rolnicy należą do światowych liderów, jeśli chodzi o zaopatrzenie w przystępnej cenowo i zrównoważonej żywności, a tym samym przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy dla milionów Europejczyków – mówił podczas debaty Adam Drosio.

r e k l a m a

Konieczność uproszczenia WPR

Ekspert FBZPR podkreślił, że jednym z największych wyzwań jakie stoją obecnie przed unijnymi rolnikami jest zaangażowanie się w produkcję zrównoważonej, niedrogiej żywności biorąc pod uwagę skutki zmian klimatu, utraty bioróżnorodności i wyczerpywania się zasobów naturalnych. Nie można także zapominać o wymaganiach konsumentów, którzy chcą poprawy dobrostanu zwierząt, co oznacza potrzebę zmiany sposobu hodowli.

– Jednak przede wszystkim Copa-Cogeca uważa, że głównym celem powinno pozostać egzekwowanie istniejących już przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt we wszystkich państwach członkowskich, przy odpowiednich kontrolach przeprowadzanych przez instytucje urzędowej kontroli żywności. Jednocześnie nadal potrzebne są kolejne uproszczenia we wszystkich przepisach dotyczących dobrostanu zwierząt, tak aby w przyszłości można zapewnić, że będą one w pełni i właściwie wdrażane we wszystkich państwach członkowskich – mówił Adam Drosio.

Co wiedzą konsumenci?

Zdaniem Copa-Cogeca, w tworzeniu nowych zasad i norm prawnych dotyczących dobrostanu zwierząt cały czas zasadniczą rolę powinien odgrywać Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), która bazuje na holistycznym podejściu i wiedzy naukowej. Przy tworzeniu takich zmian w przyszłości należy także brać pod uwagę wszystkie trzy filary zrównoważonego rozwoju (społeczny, gospodarczy, środowiskowy).

– Z drugiej strony musimy mieć świadomość, że wprowadzanie nowych wymogów dobrostanu w gospodarstwach, niezależnie od gatunku, oznacza dla rolnika konieczność poczynienia znacznych inwestycji. Niestety w większości przypadków koszty te nie są odzyskiwane przy sprzedaży produktów na rynku. W związku z tym z zadowoleniem przyjmujemy uznanie potrzeby zapewnienia konsumentom odpowiednich informacji na ten temat. Oczywiście zakładamy, że konsumenci będą skłonni płacić więcej za przyjazne dobrostanowi produkty, jeśli będą dobrze poinformowani o dobrostanie zwierząt. Uważamy jednak, że aby to osiągnąć, Komisja Europejska powinna zwiększać świadomość konsumentów na temat już istniejących wysokich standardów dobrostanu zwierząt i wymagań jakie są spełniane przez europejskich rolników na co dzień, niezależnie od systemu produkcji. Pomogłoby to europejskim konsumentom zrozumieć niektóre powody, dla których produkty pochodzące z UE są droższe niż produkty importowane z niektórych krajów trzecich – kontynuował Adam Drosio.

– Oczywiście już teraz niektórzy konsumenci mogą płacić więcej za produkty odzwierzęce wytwarzane w dobrowolnych systemach zapewniających wyższą jakość. Niestety nie ma dowodów na to, że premia uzyskiwana z tej sprzedaży trafia do rolników, aby zapewnić im zwrot poniesionych kosztów inwestycyjnych oraz większą konkurencyjność. Podsumowując, chciałbym tylko przypomnieć uczestnikom dzisiejszej debaty, że obecne unijne standardy, bezpieczeństwo i jakość żywności wytwarzanej w gospodarstwach rolnych są już na wysokim poziomie, a rolnicy z Unii Europejskiej są przygotowani aby pójść o krok dalej i nadal  podnosić te standardy, jeśli zostaną spełnione określone warunki – mówił Adam Drosio.

Co to jest Kangaroo Groupe?

Kangaroo Groupe to zlokalizowane w Brukseli stowarzyszenie, którego celem jest wzmacnianie jedności europejskiej wokół realizacji konkretnych wspólnych projektów. Stowarzyszenie powstało w 1979 roku jako nieformalne zgromadzenie członków instytucji europejskich z różnych krajów i ugrupowań politycznych zainteresowanych przełamywaniem barier między państwami członkowskimi. Kangur został wybrany na nazwę grupy ze względu na jego zdolność do wykonywania dużych skoków.

wk
fot. pixabay


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

W reformie WPR najważniejszy jest rozsądek!

Trzeba zachować rozsądek w reformowaniu Wspólnej Polityki Rolnej i pamiętać, że oprócz dbania o klimat i środowisko zadaniem rolników jest dostarczenie konsumentom najwyższej jakości żywność, która będzie dostępna cenowo.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)