Jak rolnicy pomagają obywatelom Ukrainy?
Pomoc dla obywateli Ukrainy płynie niemalże każdym strumieniem. Wszyscy chcą pomóc. Jak w pomoc zaangażowali się rolnicy?
- Na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego strażacy z tego terenu wspierani przez strażaków z innych województw oraz podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i kadetów Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, udzielają wsparcia uchodźcom z Ukrainy, którzy szukają pomocy w naszym kraju - informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto kilka dni temu Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak ogłosił zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy, gdzie już dotarło wiele transportów potrzebnych sprzętów gaśniczych.
Ranni potrzebują bandaży, opatrunków i leków, jednak resort zdrowia apeluje o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków, dla walczącej Ukrainy, na rzecz akcji organizowanych lub koordynowanych w ramach działań statutowych Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Rząd apeluje o koordynację działań pomocy humanitarnej. Powstała strona "Pomagam Ukrainie", gdzie można zgłosić potrzeby i zaoferować pomoc, także finansową, na określone cele. Link jest TUTAJ.
Uchodźcom wolontariusze organizują miejsca noclegowe, udostępniają mieszkania i potrzebne wyposażenie oraz żywność. Wiele osób z Ukrainy przejeżdża do rodziny i przyjaciół, ale część z nich nie ma się gdzie zatrzymać.
Więc jeżeli jesteś pracodawcą, możesz i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy, możesz zgłosić swoją ofertę pracy w najbliższym powiatowym urzędzie pracy (lista teleadresowa urzędów https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu) lub poprzez formularz online na stronie https://www.praca.gov.pl - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Jak rolnicy angażują się w pomoc?
Na przejście graniczne w Krościenku udali się działacze AgroUnii - niektórzy przywieźli ciepłe posiłki przygotowane przez lokalne restauracje, a inni na miejscu smażą np. jajecznicę z 20 tys. jaj (!), gotują grochówkę czy kiełbasę na ciepło.
CPK - zawieszają protest przeciwko budowie lotniska - też pomagają
25 lutego w Teresinie miał się odbyć protest przeciwko budowie portu lotniczego.
- Miał być protest Przeciwko CPK, Węzłowi Komunikacyjnego, Lini kolejowych ale ze względu na nadzwyczajną sytuacje napaści Rosji na Ukrainę Stowarzyszenie StopCPK w ostatniej chwili zmienili decyzję - napisał Tadeusz Szymańczak.
Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Bydła apeluje do rolników
Warmińsko Mazurski Związek Hodowców Bydła Mlecznego informuje, że Polska wieś jest gotowa przyjąć uchodźców, oferując miejsce zamieszkania i pracę.
- Mając na uwadze możliwy i trudny do przewidzenia przebieg wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie proszę hodowców o rozważenie przygotowania miejsc pobytu dla ewentualnych uchodźców. Możemy w ramach naszych gospodarstw stworzyć miejsca czasowego pobytu oraz pracy. Jako Polacy, mieszkańcy Warmii i Mazur mamy pamięć historyczną, poprzez pamięć naszych ojców i dziadków. Mamy dużo własnych problemów, ale postarajmy się myśleć o innych potrzebujących pomocy - pisze na swoim profilu FB WMZHBM.
Izby Rolnicze apelują do rolników
Rolnicza brać zawsze w trudnych sytuacjach pokazuje solidarność, a chęć pomocy jest ogromna, co widać po ciężarówkach opuszczających urzędy gmin wiejskich.
dkol
Fot. FB AgroUnia Centrum Polski
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy