Jak polskie rolnictwo wygląda na tle innych w Europie?
Podczas Europejskiego Kongresu Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa "Polska Wieś XXI" jednym z tematów było rolnictwo precyzyjne. Jak wyglądamy na tle innych państw Wspólnoty jeśli chodzi o zaawansowanie technologiczne i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań? Na to pytanie odpowiedział Jerzy Plewa, dyrektor generalny ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej.
Według Jerzego Plewy w Polsce mamy jeszcze dużo do zrobienia, żeby dołączyć do czołówki Unii Europejskiej.
- Z jednej strony mamy bardzo młodych rolników, to jest bardzo ważne w tym obszarze, dlatego że młodzi rolnicy są otwarci na innowacje. Niemniej jednak nie udaje nam się wykorzystać wszystkich szans i to od lat, jeśli chodzi o badania i rozwój, innowacje, bardzo słabo wykorzystujemy środki w tym zakresie – mówił dyrektor generalny ds. rolnictwa w KE. Ponadto według niego dość ciężko szło tworzenie grup operacyjnych skupiających rolników, ekspertów, biznesmenów i naukowców, a transfer wiedzy między nauką, a rolnictwem nie odbywał się w sposób idealny.
- To trzeba poprawić. Jeśli byśmy wzięli pod uwagę takie indeksy, które badają poziom cyfryzacji czy innowacyjności, to Polska w tych indeksach niestety jest na końcu Unii Europejskiej, na miejscach powiedzmy 24-23 z 27 – mówił Plewa. Jest jeszcze sporo do zrobienia, a barier równie wiele. Jakich i jak sobie z nim poradzić?
Zobacz wywiad!
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy